Založ si blog

Začína kolonizácia Marsu?

Je 1.6. – deň detí. Prajem im šťastný slnečný pondelok, nech si svoj deň užijú. O našich aktivitách v ústrety deťom som písala vo včerajšom článku. Dnes by som rada pár slov k téme ešte aktuálnejšej: dvaja kozmonauti poleteli do vesmíru. Čo to pre ľudstvo znamená a aké brány nám tento krok otvára, o tom dumajú nielen vedci, ale aj literáti, vizionári.

 

Podstatou novinárskej práce musí byť aktuálnosť. Preto aj vítam iniciatívu magazínu Kľúč Od. Svojimi otázkami rozoberali práve tento počiatok novej éry putovania do vesmíru. Moje odpovede a vízie nájdete na linku:

ĽUDSTVO UBLIŽUJE SEBE SAMÉMU, AJ PLANÉTE ZEM. NIET DIVU, ŽE ĽUDSKÁ HLÚPOSŤ UŽ KRÚŽI AJ OKOLO ZEME, HOVORÍ NOVINÁRKA A BLOGERKA

No naše dnešné predstavy nie sú ničím novým. Už aj pred pol storočím ľudí trápila možnosť, čo ak je na Marse život a ako je naša civilizácia hlavne ľudsky vybavená na prípadnú kolonizáciu Marsu?

Nie som práve fanynkou scifi, ale knižka Ray Bradbury: Marťanská kronika je svojím spôsobom úchvatná. Marťanov a ich životy vysníval neskutočne poeticky. A my ľudstvo prichádzame kolonizovať a plieniť obdobne, ako onoho času Krištof Kolumbus drancoval pôvodnú Ameriku. Reedícia je stále dostupná, anotácia stojí za povšimnutie:

https://www.martinus.sk/?uItem=95114

A moja vízia, ako všetko nepotrebné raz skončí na Marse? Dalibor Janda to sformuloval vtipne a výstižne. V dobe modernizácie a robotiky raz bude nadbytočné zviera aj samotný človek. Až sa nás raz zbaví naša matička Zem, v súlade s postojom Všechno na Mars.

 

Zomrieť mladý, mladá.

28.11.2023

Dva filmy o dvoch ženách, ktoré zomreli mladé. Smrť je téma, na ktorú nechceme moc myslieť, ani sa o nej moc zhovárať. Memento Mori mnohým veľa nehovorí. Možno som výnimka, že mám od detstva blízky vzťah k cintorínom, že som bola na množstve pohrebov a že na ten koniec proste myslím. Aj bežne, aj pri banálnej návšteve banky. Ak už mám byť pri tom, ako manželovi [...]

Rozdaj sa a zomri

22.11.2023

Prezerala som si svoje blogy spred troch rokov a závratná čítanosť 10-13-14 000! A teraz sotva pár stoviek. A človek ani nechápe, čím to je, veď som ten istý človek, len starnem a zrejem. To tie tisíce masovo pomreli v Covide? Či sa len s postupným uvoľnením pomerov vyprdli na všetko, vrátane čítania. V každom prípade ja ostávam rovnaká, či už oslovím stovky, či [...]

Villa Lucia – Ľúbi, neľúbi?

18.11.2023

Akosi automaticky sledujem, čo píše čsfd, ako sa to im páči, nepáči, koho hejtujú, či ospevujú. Villa Lucia (2023) | ČSFD.sk (csfd.sk) V každom prípade tu máme novú lokálnu komédiu a tentoraz otvorene priznávajúcu lokalitu: Bratislava. Mňa toto vyslovene teší, že tú lokalitu tam vidno a neomylne. Na rozdiel od Ivety, kde z Trebišova okrem úvodnej tabule nenatočili [...]

COP28, Dubaj, klimatický samit

Dubajského sultána skritizovali na COP28. Vyhlásil, že za odchodom od fosílnych palív nie je veda

03.12.2023 22:25

Designovaný prezident klimatickej konferencie Organizácie Spojených národov (OSN) COP28 v Dubaji Sultán Ahmad al-Džábir sa ocitol pod paľbou kritiky.

Sonnenskilauf Moelltaler Gletscher  c HT-NPR  D. Zupanc

Český lyžiar zahynul pod lavínou v rakúskych Alpách

03.12.2023 21:15

Český lyžiar (51) zahynul v nedeľu pod lavínou v oblasti rakúskeho lyžiarskeho strediska Mölltaler Gletscher (Mölltalský ľadovec).

Vysoké Tatry zima sneh Štrba, cencúle

V noci môže byť až mínus 20 stupňov Celzia, varujú meteorológovia

03.12.2023 20:00

Počas nedeľnej noci môžu v niektorých oblastiach Slovenska teploty klesnúť na mínus 20 až 21 stupňov Celzia.

robotník, práca,

Chceme suverénnu pracovnú politiku. Dá sa to však, ak je ovládaná strachom z cudzincov?

03.12.2023 19:00

Slovenský pracovný trh má väčší problém, než sa zdá. Prevládne zneužívaný strach z cudzieho, alebo dáta a zhoda na riešení problémov našej spoločnosti? Zapojte sa do diskusie!