Založ si blog

Tchyně a uzený jsou nejlepší studený

Písanie tematického blogu je hektická záležitosť. Niekedy sa nedeje takmer nič, inokedy sa  s dojmami a aktualitami až roztrhne vrece, ako aj teraz.

Na úvod aktualita z Mestskej knižnice v Tornali. Po uvoľnení reštrikcií síce opätovne otvorila svoje brány, čo aj dvojjazyčne hlása na reklamnej tabuli vo výklade,

údajne „nyitva“, teda otvorené

no pri vstupných dverách sa už stretávate s opačnou informáciou o dlhodobej dovolenke. Nebolo by od veci zosúladiť nápisy, aby čitateľa zbytočne neuvádzali do omylu.

ale predsa zatvorené.

Chcela som sa kuknúť, či náhodou nemajú niečo od včera spomínanej Simony Monyovej, aj keď sa mi nezdá. Ak by tam niečo od nej bolo, už by mi to zrejme bolo padlo do oka.

Ohľadom filmových adaptácií, okrem Sebemilenca od Monyovej sfilmovali už len jediný film: Tchýně a uzený. Natočené v spisovateľkinom pôsobisku Brne v roku 2011 ako Drama.

Tematika zase len vzťahová, no z iného súdka. Vzťahy nevesty a svokry.

Po Sebemilencovi so špecifickou atmosférou, ktorá diváka vtiahne, je tu zrazu všehochuť obrazu a zvuku. Hudba a efekty prihlasné.

Dej by aj obsahoval prvky komična, no akosi nedokáže rozosmiať. Hoci o Monyovej som čítala, že používala svojský humor. No film je akýsi úsmevno-smutný o priekoch a falošných obvineniach svokry, ktorá sa nedokáže zmieriť s faktom, že stráca svojho jediného syna.

Tematika prudko aktuálna. Mnohé matky sú prisilno citovo naviazané na svojich synov. Mať dobrý vzťah so svokrou je skôr výnimkou ako pravidlom. Je to malý zázrak, ak si dve ženy sadnú a dokážu harmonicky koexistovať.

Samotný syn-manžel je však v príbehu len bábkou v rukách žien. A ak by sme si mali zobrať nejaké ponaučenie, tak zrejme to, že my ženy dokážeme natoľko zúrivo a zúfalo poťahovať za nitky, až sa raz proste pretrhnú.

Záver je prekvapivý, málo pravdepodobný.

Najviac mi vadí tá neurčitosť celkového dojmu. Od filmu by divák mohol právom očakávať, nech ho usadí, nech ho rozosmeje, či rozplače. Proste nech má výraz a efekt. No práve ten nevyužitý komický potenciál vyvoláva rozpačité pocity, niečo ako sex bez orgazmu.

Fotografie: autor

https://www.csfd.cz/film/47856-tchyne-a-uzeny/prehled/

 

Tiež potrebujete liek na bolesť?

02.08.2020

Táňa Keleová Vasilková ostáva verná svojim ženským románom. Liek na smútok je hľadaním šťastia v živote ženy. Autorka neprekvapuje ani knižkou z roku 2013 vydanou Ikarom. Znovu mapuje osudy žien, vlastne jedinej, gynekologičky Mariky. Jednoduchá dejová línia, ľahko čitateľné, prekúsnuté za tri dni. Chybou krásy ostáva, že sa nepohrala aspoň s menami. Marika sa [...]

Žila som v denných priehradkách

31.07.2020

Knihy a ich osudy. Niektoré kúpite, iné dostanete, Dale Carnegie si ma počkal na schodoch. S návodmi na život sa roztrhlo vrece. Akoby každý mal nejaký svoj zaručený recept, ako žiť šťastný, spokojný a požehnaný život. Carnegieho príbehy a poučky boli mimoriadne poučné. Hlavne ten prístup žiť v denných priehradkách. Podstata je vlastne triviálna: ak vám [...]

Honba za literárnym pokladom

29.07.2020

Meno Wiliam Shakespeare je až notoricky známe. No vedeli ste, že sa mu venuje aj samostatná veda zvaná shakespearológia? A autorom jeho nesmrteľných divadelných hier bol možno niekto úplne iný z urodzených kruhov? Jennifer Lee Carrell prednášala dejiny a literatúru na Harvardskej univerzite a režírovala Shakespearove hry v Harvardskej divadelnej spoločnosti Hyperion [...]

bratislava povodeň riziko shmu

V Bratislave sa môže vyskytnúť povodeň, varuje SHMÚ

05.08.2020 14:15

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre hlavné mesto výstrahu prvého stupňa.

Monika Jankovská

Jankovská ostáva za mrežami, Cvikovej súd vyhovel

05.08.2020 14:05, aktualizované: 14:50

Bývalá štátna tajomníčka je obvinená z trestných činov podplácania a prijímania úplatku.

Súd Pojednávanie Kuciak Vražda kočner para

Mohli ovplyvniť odloženie rozsudku o Kuciakovej vražde záverečné reči?

05.08.2020 13:00

Argumenty všetkých strán v procese a celý prípad si zaslúžia dlhšiu poradu, domnieva sa Kočnerov advokát Para.

požiar

Na juhu Francúzska evakuovali v dôsledku požiarov približne 2 700 ľudí

05.08.2020 12:08

Požiare vypukli v utorok večer pri meste Martigues.

rmontmartre

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 99
Celková čítanosť: 208708x
Priemerná čítanosť článkov: 2108x

Autor blogu

Kategórie