Založ si blog

Žila som v denných priehradkách

Knihy a ich osudy. Niektoré kúpite, iné dostanete, Dale Carnegie si ma počkal na schodoch.

 

S návodmi na život sa roztrhlo vrece. Akoby každý mal nejaký svoj zaručený recept, ako žiť šťastný, spokojný  a požehnaný život.

Carnegieho príbehy a poučky boli mimoriadne poučné. Hlavne ten prístup žiť v denných priehradkách. Podstata je vlastne triviálna: ak vám život a starosti prerastajú cez hlavu, tak sa na to proste nesústreďujte! Žite len pre dnešok. Ak je úspešný dnešný deň, spravili ste všetko pre vlastné prežitie.

Itt és most!

Tu a teraz!

Krásne to funguje až neskonzumujete posledné zvyšky zásob, úspor, všetkého navyše.

A zrazu je človek niekde na nule, či aj pod ňou. Dnes to ešte pôjde, ale zajtra už ako? A aké budú tie údajne „krajšie zajtrajšky“?

Neviem, či toto niekto z vás zažil/zažíva. Neradostnú rekapituláciu života rozmeneného na drobné. Kedy vždy nejako bolo, no už prestávate tušiť, ako to vlastne bude. A v kútiku duše sa čudujete aj sami sebe, že aspoň doteraz aspoň nejako bolo.

Spomienky ma zavaľujú, ako ľadová sprcha a nemilé precitnutie do nehostinnej prítomnosti.

Korona doba zamkla ľudí vo vlastných domovoch. Stúpli tým náklady na bývanie, niektoré prevádzky sa nadobro zavreli. Deti sú doma už neúmerne dlho. Potrebujú aktivity a program

Zamestnaní si vyberajú dovolenky a mieria do tuzemských destinácií.

Nezamestnaných si znova začínajú povolávať na formálne návštevy úradov práce.

Slnko pripeká, vietor sa pohráva s postupne opadávajúcim lístím.

Uhorková sezóna pozvoľna upadá.

čitateľský plán. foto: autor

Vernému čitateľovi som sľúbila, že sa mrkneme aj na Dostojevského ďalšie kultové dielo, na Idiota. Po slovensky som ho nenašla, tak aspoň maďarský preklad zo šeťdesiatych rokov poslúži. Plus ďalší hovorca sociálnej tematiky v Americkej tragédii.

Pomôže liek na smútok? Dúfajme.

 

Vraždy Alcàsser od Netflixu a ne/zodpovednosť médií

11.07.2024

Mám viacej voľného času a menej chuti na akékoľvek interakcie cez sociálne siete. A tak sledujem jeden televízny seriál za druhým. Akoby som niečo neustále hľadala, možno akési skryté motivátory a elementárne vysvetlenia. A o všetkých sa ani nedá písať blog, ani by to nemalo zmysel. Päťdielny seriál The Alcàsser Murders vyšiel v júni 2019. Škoda, že ho [...]

Hip Hop Žije a na drogy sa umiera

04.07.2024

Nechápem a nepochopím to selektívne vnímanie reality naše novinárskej obce. O Pohode napíšu aj kto s kým sa vyspal a budú o tom dávať storky po celé týždne, o ostatných hudobných festivaloch je im zaťažko sa aj slovíčkom zmieniť. Proste sa tvária, akoby nejesvovali. A rovnako je to aj s obeťami. O tých siedmych obetiach tragédie zrážky vlaku s dedinským autobusom sa [...]

České real crime: Kalivoda

29.06.2024

#real crime #czech Čítala som článok v ženskom magazíne s bombastickým názvom: Odievala masového vraha. Samozrejme to okamžite vzbudilo moju pozornosť. Z článku však vysvitlo, že išlo o obyčajné natáčanie krimi podľa skutočných udalostí. Film sa volá Lesní vrah a rozoberá príbeh Viktora Kalivodu. Online ho ešte nenájeme, takže pozrieť som ho zatiaľ nemala ako. [...]

stíhačka F-16

Prvé dve stíhačky F-16 pristáli na letisku v Kuchyni

22.07.2024 20:15, aktualizované: 22:50

Slovenské stíhačky leteli z USA 9 a pol hodiny bez prestávky.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie prileteli prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prišli dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.