Založ si blog

Žila som v denných priehradkách

Knihy a ich osudy. Niektoré kúpite, iné dostanete, Dale Carnegie si ma počkal na schodoch.

 

S návodmi na život sa roztrhlo vrece. Akoby každý mal nejaký svoj zaručený recept, ako žiť šťastný, spokojný  a požehnaný život.

Carnegieho príbehy a poučky boli mimoriadne poučné. Hlavne ten prístup žiť v denných priehradkách. Podstata je vlastne triviálna: ak vám život a starosti prerastajú cez hlavu, tak sa na to proste nesústreďujte! Žite len pre dnešok. Ak je úspešný dnešný deň, spravili ste všetko pre vlastné prežitie.

Itt és most!

Tu a teraz!

Krásne to funguje až neskonzumujete posledné zvyšky zásob, úspor, všetkého navyše.

A zrazu je človek niekde na nule, či aj pod ňou. Dnes to ešte pôjde, ale zajtra už ako? A aké budú tie údajne „krajšie zajtrajšky“?

Neviem, či toto niekto z vás zažil/zažíva. Neradostnú rekapituláciu života rozmeneného na drobné. Kedy vždy nejako bolo, no už prestávate tušiť, ako to vlastne bude. A v kútiku duše sa čudujete aj sami sebe, že aspoň doteraz aspoň nejako bolo.

Spomienky ma zavaľujú, ako ľadová sprcha a nemilé precitnutie do nehostinnej prítomnosti.

Korona doba zamkla ľudí vo vlastných domovoch. Stúpli tým náklady na bývanie, niektoré prevádzky sa nadobro zavreli. Deti sú doma už neúmerne dlho. Potrebujú aktivity a program

Zamestnaní si vyberajú dovolenky a mieria do tuzemských destinácií.

Nezamestnaných si znova začínajú povolávať na formálne návštevy úradov práce.

Slnko pripeká, vietor sa pohráva s postupne opadávajúcim lístím.

Uhorková sezóna pozvoľna upadá.

čitateľský plán. foto: autor

Vernému čitateľovi som sľúbila, že sa mrkneme aj na Dostojevského ďalšie kultové dielo, na Idiota. Po slovensky som ho nenašla, tak aspoň maďarský preklad zo šeťdesiatych rokov poslúži. Plus ďalší hovorca sociálnej tematiky v Americkej tragédii.

Pomôže liek na smútok? Dúfajme.

 

Právo slobodnej voľby by malo platiť pre každého

30.01.2021

Sme to, čím sa rodíme, alebo čím nás činí výchova? Máme dostatok príležitostí naplno rozvíjať svoj vrodený potenciál? Alebo nás rodové stereotypy celoživotne ťahajú k zemi? Čas od času sa vraciam k téme feminizmu. Tentoraz som súlad s mojimi názormi našla v malej brožúre Oľga Pietruchová/ Adriana Mesochoritisová: Rodová rovnosť v organizácii. Oľga [...]

Sulík a Remišová priniesli prísľuby rozvoja do Rimavskej Soboty

23.01.2021

Ako aj sami uviedli, ide o najmenej rozvinutý región s najvyššou mierou nezamestnanosti. Leží niekde uprostred prázdna, bez diaľničného prepojenia na Bratislavu, či Košice. Miesto de facto odsúdené na zánik. Sľuby, sľuby a zase len sľuby! Koľké roky už počúvame o vybudovaní priemyselného parku v Rožňave, či aj Rimavskej Sobote? Ale tie ohromné sľuby akosi stále [...]

Zmeny nemusia byť vždy negatívne

19.01.2021

Písanie pomáha triediť si myšlienky. Testovanie (nie to Matovičove vŕtanie sa cez nos až v mozgu!)pomáha osvetliť si reálny stav vecí. A obe dokopy pomáhajú (zvládajú )ľahšie prekonávať ten každodenný boj o holý život. Zorán – Menj el Előadó: Zorán Szövegírók: Presser Gábor Sztevanovity Dusán Zeneszerzők: Presser Gábor [...]

šachta

V starej šachte pri B. Štiavnici zahynuli dvaja muži

25.02.2021 19:15

Banskí záchranári aktuálne nemôžu telá mužov vytiahnuť, vstup do šachty je pri použití bežných dýchacích prístrojov vo výbave záchranárov príliš úzky.

Mária Kolíková

Kolíková: Vnímam, že existuje zhoda na potrebe reformy slovenskej justície

25.02.2021 17:42

Zriadenie samostatného správneho súdnictva odborníci a ľudia z praxe vnímajú ako dobrý a dôležitý krok.

Ľubomír Petrák

Pamiatku poslanca Petráka si uctili stranícki kolegovia i vedenie NRSR

25.02.2021 17:10

Pre účasť viacerých zákonodarcov na rozlúčke s Petrákom prerušili poslanci štvrtkové rokovanie parlamentu.

lekári rumunskí

Do NÚSCH prišli pomáhať zdravotníci z Rumunska

25.02.2021 17:05

Lekári a zdravotné sestry majú pomáhať v oblasti anestéziológie a intenzívnej medicíny.