Založ si blog

Tiež potrebujete liek na bolesť?

Táňa Keleová Vasilková ostáva verná svojim ženským románom. Liek na smútok je hľadaním šťastia v živote ženy.

 

foto: autor

Autorka neprekvapuje ani knižkou z roku 2013 vydanou Ikarom. Znovu mapuje osudy žien, vlastne jedinej, gynekologičky Mariky. Jednoduchá dejová línia, ľahko čitateľné, prekúsnuté za tri dni. Chybou krásy ostáva, že sa nepohrala aspoň s menami. Marika sa predstavuje ako Marika aj v práci, kde by sa viac hodilo predsa len Mária. Rovnako prekvapí, že muža vždy volá zdrobneninou Ferko, no syna stroho Jakub. Priezviská jej pacientiek sú až moc atypické.

Ako sme si už u Kelovej zvykli, v popredí je materstvo a veci s tým súvisiace. Autorka má jednoduchý recept na životné šťastie ženy: dobrá práca, manželstvo, dieťa.

Marika však stráca muža aj dieťa a len pre prácu sa jej už neopláca žiť. No zázraky sa dejú. Aspoň v románoch určite.

Typickú rodinnú idylku v rôznych obmenách Keleová opísala aj v predošlých románoch: unavená zamestnaná žena prichádza z práce a varí rodinnú večeru.

Kým je koho zahŕňať svojou láskou a starostlivosťou, dovtedy žena dokáže byť šťastná.

Opisy lásky a rodinného šťastia pohladia dušu. Na vyváženie a okrajovo sa autorka zmieňuje aj o nefunkčných rodinách. A aj o tom, aký je tento svet nespravodlivý: jedny sa o vytúžené dieťa snažia dlhé roky, iným príde náhle a občas aj nechcene. A niektorí nedokážu zo seba vydolovať ani pocity rodičovskej lásky.

Vraždy Alcàsser od Netflixu a ne/zodpovednosť médií

11.07.2024

Mám viacej voľného času a menej chuti na akékoľvek interakcie cez sociálne siete. A tak sledujem jeden televízny seriál za druhým. Akoby som niečo neustále hľadala, možno akési skryté motivátory a elementárne vysvetlenia. A o všetkých sa ani nedá písať blog, ani by to nemalo zmysel. Päťdielny seriál The Alcàsser Murders vyšiel v júni 2019. Škoda, že ho [...]

Hip Hop Žije a na drogy sa umiera

04.07.2024

Nechápem a nepochopím to selektívne vnímanie reality naše novinárskej obce. O Pohode napíšu aj kto s kým sa vyspal a budú o tom dávať storky po celé týždne, o ostatných hudobných festivaloch je im zaťažko sa aj slovíčkom zmieniť. Proste sa tvária, akoby nejesvovali. A rovnako je to aj s obeťami. O tých siedmych obetiach tragédie zrážky vlaku s dedinským autobusom sa [...]

České real crime: Kalivoda

29.06.2024

#real crime #czech Čítala som článok v ženskom magazíne s bombastickým názvom: Odievala masového vraha. Samozrejme to okamžite vzbudilo moju pozornosť. Z článku však vysvitlo, že išlo o obyčajné natáčanie krimi podľa skutočných udalostí. Film sa volá Lesní vrah a rozoberá príbeh Viktora Kalivodu. Online ho ešte nenájeme, takže pozrieť som ho zatiaľ nemala ako. [...]

stíhačka F-16

Prvé dve stíhačky F-16 pristáli na letisku v Kuchyni

22.07.2024 20:15, aktualizované: 22:50

Slovenské stíhačky leteli z USA 9 a pol hodiny bez prestávky.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie prileteli prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prišli dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.