Založ si blog

Honba za literárnym pokladom

Meno Wiliam Shakespeare je až notoricky známe. No vedeli ste, že sa mu venuje aj samostatná veda zvaná shakespearológia? A autorom jeho nesmrteľných divadelných hier bol možno niekto úplne iný z urodzených kruhov?

 

Foto: autor.

Jennifer Lee Carrell prednášala dejiny a literatúru na Harvardskej univerzite a režírovala Shakespearove hry v Harvardskej divadelnej spoločnosti Hyperion Theatre Company.

V knihe Vraždy podľa Shakespeara zužitkováva svoj vlastný prieskum aj pracovné skúsenosti. Autorka splieta množstvo faktov s fantáziou v záujme vytvorenia napínavej detektívky.

Hlavnou hrdinkou je američanka Kate, ktorú pozvali do slávneho divadla Globe režírovať divadelnú hru Hamleta.

Na výročie požiaru divadla Globe však znovu postavené divadlo zase podlieha požiaru. Prvá obeť, vedkyňa Roz, necháva Kate škatuľku s indíciami.

Pokladom je stratený rukopis Cardenio.

V knihe sa prelína sedemnáste storočie s dvadsiatym prvým, historické postavy s fiktívnymi. Pátranie prebieha v Anglicku, Španielsku aj v USA.

V šialenej naháňačke je polícia vždy o krok pozadu. No autorka nás drží v napätí. Do záverečných scén netušíme, kto je na čej strane. Všetci sa tvária ako priatelia, no záhadný páchateľ kradne Fóliá a vraždí svedkov napodobňujúc scény z najslávnejších divadelných hier.

Popri tom pozvoľna poznávame rôzne teórie, ako syn rukavičkára nemohol, či aj mohol byť schopný autorstva všetkých jemu pripisovaných hier. Poznávame jeho život aj prípadných ďalších kandidátov na autorstvo.

A na záver nemôže chýbať rozuzlenie, ako v každej dobrej detektívke.

Knižka je strhujúca, pútavá a aj poučná zároveň. No je tu aj riziko, že svojho čitateľa unudí, ak vás prestane baviť prehrabávanie sa starými knihami a zbieranie starých listov a indícií.

Zaujímavý historický fakt autorka tlmočí skrz takýto článok:

Dobrá stávka

  • Dnes ráno sa dozvedáme, že džentlmen z tohto mesta, dobre známy v športových kruhoch, po prvý raz vystúpi ako Hamlet budúcu sobotu večer v divadle Bird Cage. Tento džentlmen zahrá túto úlohu na základe odvážnej stávky o sto dolárov, pozri, že sa za tri dni nedokáže naučiť túto rolu (jednu z najväčších v divadle vôbec). Spomenuté naštudovanie tohto kusa sa má začať v toto popoludnie v istom salóne s veľkou reputáciou. Vyzerá to na vzrušujúci zážitok.

 

 

Vraždy Alcàsser od Netflixu a ne/zodpovednosť médií

11.07.2024

Mám viacej voľného času a menej chuti na akékoľvek interakcie cez sociálne siete. A tak sledujem jeden televízny seriál za druhým. Akoby som niečo neustále hľadala, možno akési skryté motivátory a elementárne vysvetlenia. A o všetkých sa ani nedá písať blog, ani by to nemalo zmysel. Päťdielny seriál The Alcàsser Murders vyšiel v júni 2019. Škoda, že ho [...]

Hip Hop Žije a na drogy sa umiera

04.07.2024

Nechápem a nepochopím to selektívne vnímanie reality naše novinárskej obce. O Pohode napíšu aj kto s kým sa vyspal a budú o tom dávať storky po celé týždne, o ostatných hudobných festivaloch je im zaťažko sa aj slovíčkom zmieniť. Proste sa tvária, akoby nejesvovali. A rovnako je to aj s obeťami. O tých siedmych obetiach tragédie zrážky vlaku s dedinským autobusom sa [...]

České real crime: Kalivoda

29.06.2024

#real crime #czech Čítala som článok v ženskom magazíne s bombastickým názvom: Odievala masového vraha. Samozrejme to okamžite vzbudilo moju pozornosť. Z článku však vysvitlo, že išlo o obyčajné natáčanie krimi podľa skutočných udalostí. Film sa volá Lesní vrah a rozoberá príbeh Viktora Kalivodu. Online ho ešte nenájeme, takže pozrieť som ho zatiaľ nemala ako. [...]

stíhačka F-16

Prvé dve stíhačky F-16 pristáli na letisku v Kuchyni

22.07.2024 20:15, aktualizované: 22:50

Slovenské stíhačky leteli z USA 9 a pol hodiny bez prestávky.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie prileteli prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prišli dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.