Založ si blog

Biografia klasika detskej literatúry

Zrejme aj vaše deti vyrastali/ vyrastajú v sprievode rozprávok medvídka Pú. A možno ste aj vy večer sledovali televíziu. Dávali pútavý príbeh, ako sa táto rozprávka zrodila.

Za všetkým hľadaj knihu? Možno ste si už všimli, koľko filmov je len adaptáciou úspešného románu. A vo svete rozprávok by to prečo malo fungovať inak? Pôvabné postavičky z kresleného seriálu: medvídek Pú, Iáček, Prasátko, sa rozšírili do sveta spočiatku práve v knižnej podobe.

Britský autor Alexander Alan Milne sa nechal inšpirovať hrami s vlastným synom a plyšákmi, ktoré mu nakúpila manželka Daphné.

Reedícia knižky je stále dostupná:

https://www.martinus.sk/?uItem=237666

Britský film strhujúco ukazuje život a postoje autora traumatizovaného prvou svetovou vojnou. Milne sa sťahuje na vidiek. Spisovateľom už je, no ďalšie témy sa mu hľadajú len ťažko. Zmýšľa napísať knihu proti vojne, no Daphné je skeptická. Nápad jej príde rovnako absurdný, ako písať proti strede.

Trucujúca manželka a pestúnka, čo si musela vziať voľno, nechávajú mladého otca samého so synčekom a jeho hračkami. Sami dvaja v stoárovom lese prežívajú najkrajšie chvíle svojho života.

Rozprávka čerpajúca z tejto idyly ich vynáša na piedestál slávy. Z malého Christophera Robina sa razom stáva celebrita s množstvom pozvaní, rozhovorov pre rádiá a davmi fanúšikov.

No popri všetkom tom lesku dieťa stráca súkromie, rovesníci ho neprijímajú, otca obviňuje, že predal ich spoločné zážitky.

Zbohom Christopher Robin je vyrovnávaním sa s náhlou a nepochopiteľnou slávou. A zároveň aj pamätník vnímavého otca a detských hier, aké sa ani po desaťročiach veľa nezmenili.

https://telkac.zoznam.sk/zbohom-christopher-robin

Vraždy Alcàsser od Netflixu a ne/zodpovednosť médií

11.07.2024

Mám viacej voľného času a menej chuti na akékoľvek interakcie cez sociálne siete. A tak sledujem jeden televízny seriál za druhým. Akoby som niečo neustále hľadala, možno akési skryté motivátory a elementárne vysvetlenia. A o všetkých sa ani nedá písať blog, ani by to nemalo zmysel. Päťdielny seriál The Alcàsser Murders vyšiel v júni 2019. Škoda, že ho [...]

Hip Hop Žije a na drogy sa umiera

04.07.2024

Nechápem a nepochopím to selektívne vnímanie reality naše novinárskej obce. O Pohode napíšu aj kto s kým sa vyspal a budú o tom dávať storky po celé týždne, o ostatných hudobných festivaloch je im zaťažko sa aj slovíčkom zmieniť. Proste sa tvária, akoby nejesvovali. A rovnako je to aj s obeťami. O tých siedmych obetiach tragédie zrážky vlaku s dedinským autobusom sa [...]

České real crime: Kalivoda

29.06.2024

#real crime #czech Čítala som článok v ženskom magazíne s bombastickým názvom: Odievala masového vraha. Samozrejme to okamžite vzbudilo moju pozornosť. Z článku však vysvitlo, že išlo o obyčajné natáčanie krimi podľa skutočných udalostí. Film sa volá Lesní vrah a rozoberá príbeh Viktora Kalivodu. Online ho ešte nenájeme, takže pozrieť som ho zatiaľ nemala ako. [...]

stíhačka F-16

Prvé dve stíhačky F-16 pristáli na letisku v Kuchyni

22.07.2024 20:15, aktualizované: 22:50

Slovenské stíhačky leteli z USA 9 a pol hodiny bez prestávky.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie prileteli prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prišli dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.