Založ si blog

Biografia klasika detskej literatúry

Zrejme aj vaše deti vyrastali/ vyrastajú v sprievode rozprávok medvídka Pú. A možno ste aj vy večer sledovali televíziu. Dávali pútavý príbeh, ako sa táto rozprávka zrodila.

Za všetkým hľadaj knihu? Možno ste si už všimli, koľko filmov je len adaptáciou úspešného románu. A vo svete rozprávok by to prečo malo fungovať inak? Pôvabné postavičky z kresleného seriálu: medvídek Pú, Iáček, Prasátko, sa rozšírili do sveta spočiatku práve v knižnej podobe.

Britský autor Alexander Alan Milne sa nechal inšpirovať hrami s vlastným synom a plyšákmi, ktoré mu nakúpila manželka Daphné.

Reedícia knižky je stále dostupná:

https://www.martinus.sk/?uItem=237666

Britský film strhujúco ukazuje život a postoje autora traumatizovaného prvou svetovou vojnou. Milne sa sťahuje na vidiek. Spisovateľom už je, no ďalšie témy sa mu hľadajú len ťažko. Zmýšľa napísať knihu proti vojne, no Daphné je skeptická. Nápad jej príde rovnako absurdný, ako písať proti strede.

Trucujúca manželka a pestúnka, čo si musela vziať voľno, nechávajú mladého otca samého so synčekom a jeho hračkami. Sami dvaja v stoárovom lese prežívajú najkrajšie chvíle svojho života.

Rozprávka čerpajúca z tejto idyly ich vynáša na piedestál slávy. Z malého Christophera Robina sa razom stáva celebrita s množstvom pozvaní, rozhovorov pre rádiá a davmi fanúšikov.

No popri všetkom tom lesku dieťa stráca súkromie, rovesníci ho neprijímajú, otca obviňuje, že predal ich spoločné zážitky.

Zbohom Christopher Robin je vyrovnávaním sa s náhlou a nepochopiteľnou slávou. A zároveň aj pamätník vnímavého otca a detských hier, aké sa ani po desaťročiach veľa nezmenili.

https://telkac.zoznam.sk/zbohom-christopher-robin

melanchólia na rozdávanie. .. ..

17.01.2021

…veď zas je tu Nedeľa – Nešťastná Nedeľa – Gloomy Sunday- Szomoru vasarnap (Gloomy Sunday) Rezső Seress Szomorú vasárnap száz fehér virággal Vártalak kedvesem templomi imával Álmokat kergető vasárnap délelőtt Bánatom hintaja nélküled visszajött Azóta szomorú mindig a vasárnap Könny csak az italom kenyerem a bánat… Szomorú vasárnap Utolsó [...]

Volajte 158. . . . ak ste si to trikrát a poriadne premysleli.

15.01.2021

Ja viem. Dlho som tu nebola. Nebol čas ani net. A vlastne tak trochu som aj vyčkávala, čo všetko sa ešte objaví v súvislosti s úmrtím exprezidenta polície Lučanského. Jedni ho oplakávajú, iní by mu aj hrob opľuli. A ja? Ani neviem. Stále mám pocit, že ešte nepoznáme všetko. Že okolo jeho zranení aj úmrtia panuje toľko chaosu a zahmlievania, že prakticky ani nemáme [...]

Zbúrali nám Dom duchov

06.01.2021

No nie je ten život hrozný? Keď už sa akurát aklimatizujem na život mimo fabriky a more blata navôkol, tak mám zase nastúpiť a ťahať 8,10,12,13…nekonečné množstvo monotónnej práce v továrni, čo je sama ako malé mestečko. Pred tým však povinné očkovanie, bez čoho v dnešných časoch človeka už ani do práce nepustia. V malej milej Tornali sa testuje [...]

NR SR / Parlament /

Cmorej zo SaS: Radšej hlúpy zákon, ako pád vlády

19.01.2021 06:15

S nami nikto pokuty za prednostné očkovanie neodkomunikoval, jednoducho sme hodinu pred schôdzou dostali návrh zákona, hovorí poslanec SaS.

Donald Trump

ONLINE: Trump zrušil zákaz ciest do USA, Biden ho obnoví

19.01.2021 06:00, aktualizované: 06:48

Donald Trump zrušil zákaz cestovania do USA pre Európanov, zavedený pre koronavírus. Joe Biden ho plánuje obnoviť.

kapitol armáda vojaci usa washington

Biden zloží prísahu ako vo vojne

19.01.2021 06:00

V pohotovosti má byť až 25-tisíc príslušníkov Národnej gardy. Novozvolený demokratický šéf Bieleho domu Joe Biden však zajtra prezidentský sľub zloží.

pocasie-19-1-2021

Blíži sa teplý front, poriadne zdvihne teploty

19.01.2021 00:00

Studený front odchádza, teplý prichádza. Počas týždňa postupne zdvihne teploty, ktoré pripomenú jar.