Založ si blog

Do tretice veľké zmeny

Vrhnúť sa na sériu zborníkov spočiatku ani nepôsobilo obzvlášť pútavo, no vykľulo sa z toho pútavé aj poučné čítanie. Básne 2012 prekvapili.

Rovnaký organizátor, vizuálny koncept aj formát. Takisto defilé desiatky ocenených cyklov básní. A znovu začíname príhovorom predsedu poroty.

Tapetový vzor zmenili z romantického na retro štýl.

Avšak zmenila sa porota a aj básne sú úplne iné. Pôsobia revolučne, experimentálne, občas si kladieme otázku: je toto ešte báseň?

Peter Šulej ako predseda poroty pripomína typický neutešný jav, akí sú básnici zahľadaní sami do seba, čím strácajú kontinuitu s bývalou aj súčasnou tvorbou. Príspevky hodnotil vcelku kriticky: „deväťdesiat percent prispievateľov nepoznalo nič, respektíve minimum, z ktorého sa nedá nič poskladať.“

Súťaž sa teší stále väčšej popularite. Počet prispievateľov stúpol zo 148 v roku 2011 na 169. Narástol aj počet žien z 93 na 105 autoriek. Do najlepšej desiatky sa však prebojovalo viac mužov, konkrétne 6.

Tento ročník vyhrala Mirka Ábelová s cyklom Niečo originálne. Do Európskeho básnického turnaja EPT vybrali jej báseň Byť Slovákom je úžasné. Báseň podáva akúsi karikatúru slovenského turistu v zahraničí. Autorka na fotografii pôsobí odhodlane a divoko. Jej poézia lavíruje na pokraji prózy. Občas čitateľ nadobúda dojem, že číta skôr katalóg, než báseň. Iná autorka zasa zabŕdla do kuchárskej knihy.

Od Ábelovej ma zaujal potrat. Končí:

IV.

Môžeš sa vyspať s týpkom, s gumou, urobiť všetko ako máš

Môžeš držať stranu aktivistom

nadávať na sprosté bilbordy

Rozčuľovať sa že každá žena

má predsa právo!

Odsudzovať veriacich

argumentovať že je to iba plod

No cestou okolo detského ihriska

ti to bude akurát tak napiču

Zvláštnosťou je, že viacerí v medailóniku spomínajú rozpísaný román, či zostavenú, ešte nevydanú zbierku.

Martin Kočiš pomenúva nový trend ako textový koncept (prepájajúci text s výtvarnými fragmentmi). No venujú sa mu viacerí, experimentujú s dojmom, aký text zanechá na papieri. Kočiš v básni Knižnice znázorňuje jednotlivé knižky písmenom I. V šíkoch zoradených I sa ukrýva text. Eva Tomkuliaková poňala aj medailónik ako hru slov a písmenok. Jej cyklus Sie forma obsahuje 12 básní.

XII

čo bolo

bolo možno

 

ak žijeme

tak žijeme v hlave

 

láska je oblak

ktorý utiekol z filmu

Básne zbavené rýmov aj snahy o akúsi výpoveď sa stávajú hrami na efekt, schovávačkou či prešpekulovanou skladačkou slov.

Daniela Olejníková prispela aj takouto básňou- nebásňou:

Digitálna udalosť v procese

2x2x2// zóna hyperreality

(sa) mu zrkadlí na monitore

//rokmi: AaBbCcDd

 

normálny

bez riadkov

 

nadpis 1

nadpis 2

 

názov

podtitul

 

jemné zvýraznenie

zvýraznenie

Fotografia: autor

melanchólia na rozdávanie. .. ..

17.01.2021

…veď zas je tu Nedeľa – Nešťastná Nedeľa – Gloomy Sunday- Szomoru vasarnap (Gloomy Sunday) Rezső Seress Szomorú vasárnap száz fehér virággal Vártalak kedvesem templomi imával Álmokat kergető vasárnap délelőtt Bánatom hintaja nélküled visszajött Azóta szomorú mindig a vasárnap Könny csak az italom kenyerem a bánat… Szomorú vasárnap Utolsó [...]

Volajte 158. . . . ak ste si to trikrát a poriadne premysleli.

15.01.2021

Ja viem. Dlho som tu nebola. Nebol čas ani net. A vlastne tak trochu som aj vyčkávala, čo všetko sa ešte objaví v súvislosti s úmrtím exprezidenta polície Lučanského. Jedni ho oplakávajú, iní by mu aj hrob opľuli. A ja? Ani neviem. Stále mám pocit, že ešte nepoznáme všetko. Že okolo jeho zranení aj úmrtia panuje toľko chaosu a zahmlievania, že prakticky ani nemáme [...]

Zbúrali nám Dom duchov

06.01.2021

No nie je ten život hrozný? Keď už sa akurát aklimatizujem na život mimo fabriky a more blata navôkol, tak mám zase nastúpiť a ťahať 8,10,12,13…nekonečné množstvo monotónnej práce v továrni, čo je sama ako malé mestečko. Pred tým však povinné očkovanie, bez čoho v dnešných časoch človeka už ani do práce nepustia. V malej milej Tornali sa testuje [...]

NR SR / Parlament /

Cmorej zo SaS: Radšej hlúpy zákon, ako pád vlády

19.01.2021 06:15

S nami nikto pokuty za prednostné očkovanie neodkomunikoval, jednoducho sme hodinu pred schôdzou dostali návrh zákona, hovorí poslanec SaS.

Donald Trump

ONLINE: Trump zrušil zákaz ciest do USA, Biden ho obnoví

19.01.2021 06:00, aktualizované: 06:48

Donald Trump zrušil zákaz cestovania do USA pre Európanov, zavedený pre koronavírus. Joe Biden ho plánuje obnoviť.

kapitol armáda vojaci usa washington

Biden zloží prísahu ako vo vojne

19.01.2021 06:00

V pohotovosti má byť až 25-tisíc príslušníkov Národnej gardy. Novozvolený demokratický šéf Bieleho domu Joe Biden však zajtra prezidentský sľub zloží.

pocasie-19-1-2021

Blíži sa teplý front, poriadne zdvihne teploty

19.01.2021 00:00

Studený front odchádza, teplý prichádza. Počas týždňa postupne zdvihne teploty, ktoré pripomenú jar.