Založ si blog

Vážna hudba ani nie je až taká vážna

Videla som koncert huslistu s celým orchestrom. TV Barandov ich dáva pravidelne. A pred pár rokmi v zime a hustej hmle som šoférovala dlhé kilometre na koncert jednej z mojich punkových srdcoviek.

 

André Rieu: Láska v Benátkach. Na prvý pohľad by sme si mohli myslieť, že sa k nám svetoznámy huslista naozaj hlási z mesta romantiky v slnečnej Itálii. No Benátky sú len v kulisiach a kostýmoch. Natáča sa v jeho rodnom Maastrichte na štvorcovom námestí s masami nadšených divákov.

Kamera odviedla úžasnú prácu, zvedavcom rôzneho veku až čítame z pier: Aha! André Rieu! A zároveň s nadšením ukazujú jeho smerom.

Obecenstvo žiari úsmevmi, pri zázračnom dieťati, 9-ročnej opernej sólistke im tečú slzy dojatia po tvári. Bielovlasý párik si v očarovaní dáva pusu.

André komentuje po anglicky. Účinkujúci prišli z vyše desiatich krajín. Publikum máva národnými vlajočkami.

„Hudba spája!“, tvrdí aj dokazuje Rieu. Rusi sú kúštik prijímaní s nevôľou, no presvedčujú rovnako, ako ostatní. Niektoré melódie sú až notoricky známe. A je vlastne aj jedno, že to spieva Ukrajinka po rusky. Spievajú a tancujú aj tí, čo ruštine zrejme vôbec nerozumejú.

Maďarský skladateľ Lehár Ferencz sa uvádza ako Francz Lehár a niektoré prvky jeho skladby sú vyslovene komické. Flautistka šteboce ako vtáča, diváčka švitorí celá unesená.

Romantické stojany a princeznovské šaty, romantika sa dá krájať. Ľudia žiaria šťastím a dojatím.

Pravú silu javov poznáme až v kontrastoch. Až pri pohľade na šťastie iných si naplno uvedomíme vlastné nešťastie. Až pri pohľade na ich bezstarostnosť a lásku si uvedomíme, aký je náš svet desivo krutý a bezcitný.

A aký je zázrak, že ešte sú miesta, kde ľudí neubíja bieda a nevraživosť.

Paganiniho nazvali Diablov huslista.

André Rieu predvádza pravý opak, povznáša srdcia, roztápa ľady.

A má sakramentsky pravdu: hudba spája, búra hranice. Hudobník si môže dovoliť byť svetobežníkom. To tí spisovatelia majú oveľa komplikovanejšie. Vsadiť celý život na jediný jazyk a hľadanie nuansí v ňom….potom by človek aj emigroval, ale vlastne nemôže. Jeho angličtina je slabá. A aj keby sa niekoľkonásobne zdokonalila, aj tak bude stále krývať v porovnaní s rodnou rečou.

Nepočúvam vážnu hudbu. Občas sa mi priplietla do cesty a zase sa skromne stiahla. Spomínam tak na Patetickú, ktorú nám stará vychovávateľka pustila na stredoškolskom internáte, či po pár rokoch na Vivaldiho Štyri ročné obdobia, ktoré uchvátili zo dvoch mojich spolužiakov na vysokej.

Ja aj v hudbe hľadám text, výpoveď, vyznanie, či obraz bolesti. Zrejme aj preto mám najbližšie k In Flames (V plameňoch), či k maďarským punkerom, ktorí sa odhodlali zhudobniť najslávnejšie básne legendárneho József Attilu.

Hétköznapi Csalódások (Každodenné sklamania) som videla v malom rockovom klube v maďarskej Kazincbarczike. A že o žiadne sklamanie nešlo, snáď ani netreba dodávať.

melanchólia na rozdávanie. .. ..

17.01.2021

…veď zas je tu Nedeľa – Nešťastná Nedeľa – Gloomy Sunday- Szomoru vasarnap (Gloomy Sunday) Rezső Seress Szomorú vasárnap száz fehér virággal Vártalak kedvesem templomi imával Álmokat kergető vasárnap délelőtt Bánatom hintaja nélküled visszajött Azóta szomorú mindig a vasárnap Könny csak az italom kenyerem a bánat… Szomorú vasárnap Utolsó [...]

Volajte 158. . . . ak ste si to trikrát a poriadne premysleli.

15.01.2021

Ja viem. Dlho som tu nebola. Nebol čas ani net. A vlastne tak trochu som aj vyčkávala, čo všetko sa ešte objaví v súvislosti s úmrtím exprezidenta polície Lučanského. Jedni ho oplakávajú, iní by mu aj hrob opľuli. A ja? Ani neviem. Stále mám pocit, že ešte nepoznáme všetko. Že okolo jeho zranení aj úmrtia panuje toľko chaosu a zahmlievania, že prakticky ani nemáme [...]

Zbúrali nám Dom duchov

06.01.2021

No nie je ten život hrozný? Keď už sa akurát aklimatizujem na život mimo fabriky a more blata navôkol, tak mám zase nastúpiť a ťahať 8,10,12,13…nekonečné množstvo monotónnej práce v továrni, čo je sama ako malé mestečko. Pred tým však povinné očkovanie, bez čoho v dnešných časoch človeka už ani do práce nepustia. V malej milej Tornali sa testuje [...]

NR SR / Parlament /

Cmorej zo SaS: Radšej hlúpy zákon, ako pád vlády

19.01.2021 06:15

S nami nikto pokuty za prednostné očkovanie neodkomunikoval, jednoducho sme hodinu pred schôdzou dostali návrh zákona, hovorí poslanec SaS.

Donald Trump

ONLINE: Trump zrušil zákaz ciest do USA, Biden ho obnoví

19.01.2021 06:00, aktualizované: 06:48

Donald Trump zrušil zákaz cestovania do USA pre Európanov, zavedený pre koronavírus. Joe Biden ho plánuje obnoviť.

kapitol armáda vojaci usa washington

Biden zloží prísahu ako vo vojne

19.01.2021 06:00

V pohotovosti má byť až 25-tisíc príslušníkov Národnej gardy. Novozvolený demokratický šéf Bieleho domu Joe Biden však zajtra prezidentský sľub zloží.

pocasie-19-1-2021

Blíži sa teplý front, poriadne zdvihne teploty

19.01.2021 00:00

Studený front odchádza, teplý prichádza. Počas týždňa postupne zdvihne teploty, ktoré pripomenú jar.