Založ si blog

Obraz s nehynúcim odkazom

Tento môj blog som založila v časoch nástupu koronakrízy. Plná elánu aj tém na rozoberanie. Prihovárala som sa čitateľovi takmer na dennej báze. Verím, že práve tá pravidelnosť a vytrvalosť si získala zopár verných čitateľov. No zrejme v každom príbehu nastávajú aj ťažšie chvíle, kedy autorovi dochádza dych, kedy ho pohltia vlastné problémy. No navzdory všetkým osobným ťažkostiam sa snažím neprestať a pokračovať v našliapnutej ceste.

 

Tentoraz opäť pokračujeme v dojmoch z výtvarného umenia. Kto sa viac porozhliadne, zistí, koľko veľa sa dá vypovedať jediným obrazom. A ako  dokáže celoživotné úsile autora vyvrcholiť jeho kľúčovým dielom.

Obrazy odlišné štýlom aj výpoveďou spája obdobie vzniku aj preslávenosť diel.

U Vincenta van Gogha sme spoznali celý príbeh jeho Hviezdnej noci (1889).

Paul Gaugin pátral po koreňoch civilizácie až namaľoval svoje Odkiaľ prichádzame? Čo sme? Kam ideme? (1897)

Dnes si predstavíme monumentálny kruhový obraz Feszty Árpád: Príchod Maďarov (1894)

Toto dielo sa často skloňuje, je pamätníkom historicky jednej z najvýznamnejších etáp našich dejín. Moja najbližšia rodina národný park Ópusztaszer navštívila v rámci nedávnej letnej dovolenky. Mne sa ušli ich dojmy a malý prospekt spísaný roku 1895.

Reedícia z roku 2006. Foto autor.

 

Útly prospekt rozpráva príbeh zrodu diela. Feszty Árpád mal svoj veľký, finančne náročný sen. A zároveň aj okruh ľudí, ktorí mu verili a založili akciovú spoločnosť na financovanie projektu.

Maľba nadchýna nielen rozmermi, ale hlavne realizmom. Prácu sprevádzali dôkladné štúdie zvykov, životného štýlu, ale aj odievania našich predkov. Podľa náčrtov sa do maľby pustil tím maliarov. Jednotlivé časti napokon zjednotil a stmelil samotný Feszty, ktorý na veľdiele pracoval do úmoru.

V krátkom zhrnutí sa dozvedáme príbeh spojenia nomádskych kmeňov pod vedením zdatného vodcu Árpáda. Práve jednota a bojovnosť umožnila Maďarom podmaniť si územie Karpatskej kotliny.

Obraz predstavuje kľúčové momenty príchodu Árpádovej družiny, podmanenie pôvodného slovanského obyvateľstva,povozy žien, lesy, stáda, obetu bieleho koňa vedenú táltošom.

Prehliadka je sprevádzaná aj zvukovými efektmi. Vtiahne človeka do dejín, do jednej z najprevratnejších čias našej histórie. Ak máte čas a prostriedky, toto dielo vám dokáže vykúzliť nezabudnuteľný estetický aj citový zážitok.

 

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800026x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu