Založ si blog

Obraz s nehynúcim odkazom

Tento môj blog som založila v časoch nástupu koronakrízy. Plná elánu aj tém na rozoberanie. Prihovárala som sa čitateľovi takmer na dennej báze. Verím, že práve tá pravidelnosť a vytrvalosť si získala zopár verných čitateľov. No zrejme v každom príbehu nastávajú aj ťažšie chvíle, kedy autorovi dochádza dych, kedy ho pohltia vlastné problémy. No navzdory všetkým osobným ťažkostiam sa snažím neprestať a pokračovať v našliapnutej ceste.

 

Tentoraz opäť pokračujeme v dojmoch z výtvarného umenia. Kto sa viac porozhliadne, zistí, koľko veľa sa dá vypovedať jediným obrazom. A ako  dokáže celoživotné úsile autora vyvrcholiť jeho kľúčovým dielom.

Obrazy odlišné štýlom aj výpoveďou spája obdobie vzniku aj preslávenosť diel.

U Vincenta van Gogha sme spoznali celý príbeh jeho Hviezdnej noci (1889).

Paul Gaugin pátral po koreňoch civilizácie až namaľoval svoje Odkiaľ prichádzame? Čo sme? Kam ideme? (1897)

Dnes si predstavíme monumentálny kruhový obraz Feszty Árpád: Príchod Maďarov (1894)

Toto dielo sa často skloňuje, je pamätníkom historicky jednej z najvýznamnejších etáp našich dejín. Moja najbližšia rodina národný park Ópusztaszer navštívila v rámci nedávnej letnej dovolenky. Mne sa ušli ich dojmy a malý prospekt spísaný roku 1895.

Reedícia z roku 2006. Foto autor.

 

Útly prospekt rozpráva príbeh zrodu diela. Feszty Árpád mal svoj veľký, finančne náročný sen. A zároveň aj okruh ľudí, ktorí mu verili a založili akciovú spoločnosť na financovanie projektu.

Maľba nadchýna nielen rozmermi, ale hlavne realizmom. Prácu sprevádzali dôkladné štúdie zvykov, životného štýlu, ale aj odievania našich predkov. Podľa náčrtov sa do maľby pustil tím maliarov. Jednotlivé časti napokon zjednotil a stmelil samotný Feszty, ktorý na veľdiele pracoval do úmoru.

V krátkom zhrnutí sa dozvedáme príbeh spojenia nomádskych kmeňov pod vedením zdatného vodcu Árpáda. Práve jednota a bojovnosť umožnila Maďarom podmaniť si územie Karpatskej kotliny.

Obraz predstavuje kľúčové momenty príchodu Árpádovej družiny, podmanenie pôvodného slovanského obyvateľstva,povozy žien, lesy, stáda, obetu bieleho koňa vedenú táltošom.

Prehliadka je sprevádzaná aj zvukovými efektmi. Vtiahne človeka do dejín, do jednej z najprevratnejších čias našej histórie. Ak máte čas a prostriedky, toto dielo vám dokáže vykúzliť nezabudnuteľný estetický aj citový zážitok.

 

melanchólia na rozdávanie. .. ..

17.01.2021

…veď zas je tu Nedeľa – Nešťastná Nedeľa – Gloomy Sunday- Szomoru vasarnap (Gloomy Sunday) Rezső Seress Szomorú vasárnap száz fehér virággal Vártalak kedvesem templomi imával Álmokat kergető vasárnap délelőtt Bánatom hintaja nélküled visszajött Azóta szomorú mindig a vasárnap Könny csak az italom kenyerem a bánat… Szomorú vasárnap Utolsó [...]

Volajte 158. . . . ak ste si to trikrát a poriadne premysleli.

15.01.2021

Ja viem. Dlho som tu nebola. Nebol čas ani net. A vlastne tak trochu som aj vyčkávala, čo všetko sa ešte objaví v súvislosti s úmrtím exprezidenta polície Lučanského. Jedni ho oplakávajú, iní by mu aj hrob opľuli. A ja? Ani neviem. Stále mám pocit, že ešte nepoznáme všetko. Že okolo jeho zranení aj úmrtia panuje toľko chaosu a zahmlievania, že prakticky ani nemáme [...]

Zbúrali nám Dom duchov

06.01.2021

No nie je ten život hrozný? Keď už sa akurát aklimatizujem na život mimo fabriky a more blata navôkol, tak mám zase nastúpiť a ťahať 8,10,12,13…nekonečné množstvo monotónnej práce v továrni, čo je sama ako malé mestečko. Pred tým však povinné očkovanie, bez čoho v dnešných časoch človeka už ani do práce nepustia. V malej milej Tornali sa testuje [...]

NR SR / Parlament /

Cmorej zo SaS: Radšej hlúpy zákon, ako pád vlády

19.01.2021 06:15

S nami nikto pokuty za prednostné očkovanie neodkomunikoval, jednoducho sme hodinu pred schôdzou dostali návrh zákona, hovorí poslanec SaS.

Donald Trump

ONLINE: Trump zrušil zákaz ciest do USA, Biden ho obnoví

19.01.2021 06:00

Donald Trump zrušil zákaz cestovania do USA pre Európanov, zavedený pre koronavírus. Joe Biden ho plánuje obnoviť.

kapitol armáda vojaci usa washington

Biden zloží prísahu ako vo vojne

19.01.2021 06:00

V pohotovosti má byť až 25-tisíc príslušníkov Národnej gardy. Novozvolený demokratický šéf Bieleho domu Joe Biden však zajtra prezidentský sľub zloží.

Alexej Navaľnyj

Pre Kremeľ je Navaľnyj agent Západu

18.01.2021 23:22

Alexej Navaľnyj za mrežami môže byť pre režim nebezpečnejší ako na slobode, myslí si analytik Alexej Makarkin. Kremeľ ale podľa neho nemal na výber. "Keby ho nechal na slobode, ukázal by slabosť," povedal pre Pravdu.