Založ si blog

Obraz s nehynúcim odkazom

Tento môj blog som založila v časoch nástupu koronakrízy. Plná elánu aj tém na rozoberanie. Prihovárala som sa čitateľovi takmer na dennej báze. Verím, že práve tá pravidelnosť a vytrvalosť si získala zopár verných čitateľov. No zrejme v každom príbehu nastávajú aj ťažšie chvíle, kedy autorovi dochádza dych, kedy ho pohltia vlastné problémy. No navzdory všetkým osobným ťažkostiam sa snažím neprestať a pokračovať v našliapnutej ceste.

 

Tentoraz opäť pokračujeme v dojmoch z výtvarného umenia. Kto sa viac porozhliadne, zistí, koľko veľa sa dá vypovedať jediným obrazom. A ako  dokáže celoživotné úsile autora vyvrcholiť jeho kľúčovým dielom.

Obrazy odlišné štýlom aj výpoveďou spája obdobie vzniku aj preslávenosť diel.

U Vincenta van Gogha sme spoznali celý príbeh jeho Hviezdnej noci (1889).

Paul Gaugin pátral po koreňoch civilizácie až namaľoval svoje Odkiaľ prichádzame? Čo sme? Kam ideme? (1897)

Dnes si predstavíme monumentálny kruhový obraz Feszty Árpád: Príchod Maďarov (1894)

Toto dielo sa často skloňuje, je pamätníkom historicky jednej z najvýznamnejších etáp našich dejín. Moja najbližšia rodina národný park Ópusztaszer navštívila v rámci nedávnej letnej dovolenky. Mne sa ušli ich dojmy a malý prospekt spísaný roku 1895.

Reedícia z roku 2006. Foto autor.

 

Útly prospekt rozpráva príbeh zrodu diela. Feszty Árpád mal svoj veľký, finančne náročný sen. A zároveň aj okruh ľudí, ktorí mu verili a založili akciovú spoločnosť na financovanie projektu.

Maľba nadchýna nielen rozmermi, ale hlavne realizmom. Prácu sprevádzali dôkladné štúdie zvykov, životného štýlu, ale aj odievania našich predkov. Podľa náčrtov sa do maľby pustil tím maliarov. Jednotlivé časti napokon zjednotil a stmelil samotný Feszty, ktorý na veľdiele pracoval do úmoru.

V krátkom zhrnutí sa dozvedáme príbeh spojenia nomádskych kmeňov pod vedením zdatného vodcu Árpáda. Práve jednota a bojovnosť umožnila Maďarom podmaniť si územie Karpatskej kotliny.

Obraz predstavuje kľúčové momenty príchodu Árpádovej družiny, podmanenie pôvodného slovanského obyvateľstva,povozy žien, lesy, stáda, obetu bieleho koňa vedenú táltošom.

Prehliadka je sprevádzaná aj zvukovými efektmi. Vtiahne človeka do dejín, do jednej z najprevratnejších čias našej histórie. Ak máte čas a prostriedky, toto dielo vám dokáže vykúzliť nezabudnuteľný estetický aj citový zážitok.

 

zvažujem trestné oznámenie na tv joj

19.06.2021

Táto televízia zámerne a pravidelne spôsobuje účinkujúcim v relácii Bez servítky ujmu na ľudskej dôstojnosti. Petra z Michaloviec po masakri v reality šou nevládala ani prísť k slovu. Renáta z Rožňavy bola hodená západniarom ako ovca svorke vlkov. -*-*-*-*-*-*-* Na našej spoločnosti najväčšmi nenávidím pokrytectvo. Ono všetci sa tvária, akí sú slušní a milí, [...]

Poézia nie je zdochnutá ryba

15.06.2021

Ryba smrdí od hlavy….a reality šou od začiatku do konca… Uvedomujete si, akí ste úžasní? Urobiť na môj prvotný článok vyše 2700 kliknutí a pol tisíca komentov? Ak by vás platili za komentáre, tak celkom slušne zarábate. A som rada, že si navzdory všetkému svoje menšiny aj všímate a dokonca dokážete vyhrabať aj celú studnicu viac-menej overených, či aj [...]

Do tretice všetko najlepšie

10.06.2021

Teší ma čítanosť a diskutovanosť článkov. Ono je to obdobné ako aj v reálnom živote. Nemusíme mať na všetko rovnaký názor a vidieť svet z rovnakého uhla pohľadu. To podstatné je, aby sme dokázali vzájomne komunikovať, aby sme boli schopní nielen opísať, ale aj obhájiť vlastné tvrdenia a nekomunikovať na nejakej škôlkarskej úrovni ľúbi/neľúbi, páči/nepáči. [...]

Erdogan biden

Erdogan: Prvé rokovanie s Bidenom otvorilo "novú éru"

21.06.2021 23:21

Erdogan a Biden sa ako hlavy štátov stretli v rámci summitu NATO v čase, keď vzťahy medzi Tureckom a USA neboli na dobrej úrovni.

úrad vlády

Smer chce klamstvami pomýliť občanov a vytvoriť si podmienky na návrat, tvrdí Úrad vlády

21.06.2021 22:19

Úrad vlády to uviedol v reakcii na Smer, podľa ktorého sa mala vláda dopustiť štátnej korupcie s cieľom motivovať jedného z vypovedajúcich kajúcnikov v prebiehajúcich kauzách.

Záplavy, Záhorie, Pernek, voda, povodeň, povodne, záplava

Na severe Záhoria sa ocitli niektoré oblasti pod vodou

21.06.2021 21:22

V okresoch Skalica a Senica hrozia prívalové povodne.

kuchajda letné kino

Bratislavské Nové Mesto opäť otvorí svoje Letné kino na Kuchajde

21.06.2021 20:18

Filmy bude mestská časť premietať každú stredu a sobotu, o výbere filmu budú opäť rozhodovať diváci hlasovaním.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 169
Celková čítanosť: 350753x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu