Založ si blog

Banská Bystrica dýcha umením a tradíciami

Centrum stredného Slovenska prežilo bohatý predĺžený víkend. V sobotu oslavy 76.-teho výročia SNP, štvrtok-piatok sústredenie literátov v štátnej vedeckej knižnici a penzióne Al Corso.

 

Sobotňajšie oslavy ste mali možnosť sledovať aj naživo prostredníctvom televízneho vysielania. Koronadoba síce vtisla svoju pečať, no podstatne sa program nemenil. Skrátili sa premietané filmy a limitoval počet pozvaných hostí na 1000, no nechýbali významní hostia z radov veteránov SNP ani našej politickej špičky. Improvizované protesty boli drsné, no nezabúdajme, že kým bol Matovič v opozícii, jeho sympatizanti si tiež neodpustili prísť a robiť rozruch v čiernych tričkách „Fico chráni zlodejov.”

Osobne mi najviac utkvelo v mysli, že sme sa s pani prezidentkou minuli len o jediný deň.

Sústredenie literátov občianskeho združenia Pars Artem prebiehalo formou workshopov. Ďalšie nóvum! V Smolenickom zámku sa ešte hovorilo o seminároch, učili sme sa nejaké poetické základy a rozoberali vlastné básne. Tentoraz prednášky mali za cieľ napomáhať v ďalšej literárnej tvorbe, zrejme preto ten názov a zameranie.

Peter Juščák mal workshopy dva. Vo štvrtok rozoberal cestu za témou, v piatok psychológiu postáv. V piatok vypuklo poukázal na masívny kontrast: Písanie za peniaze núti autora k enormnému tempu aj za cenu nedozbieraného materiálu a prekrúcania reality. Historická vernosť si vyžaduje dlhé stretnutia, trpezlivé bádanie, sústredenie sa na každý detail aj historickú súvislosť. No sám autor uznáva, že mal šťastie, že sa literatúrou nemusí živiť. Zároveň si ponechal autorskú voľnosť a z rozprávaní piatich žien sformoval románovú postavu jedinú.

Zuzka Kuglerová spovedá Toňu Revajovú. Fotí Anka Drevická.

Uznávaná autorka detskej literatúry, Toňa Revajová, nám priblížila, ako zaujať detského čitateľa. Čo všetko treba o dieťaťu a jeho svete poznať, aby sa v tom príbehu našiel a bol práve pre jeho vekovú kategóriu. Jej prístup je mimoriadne precízny, korektorke údajne nenechala „ani jedinú čiarku”.

Ján Tazberík mal na starosti poéziu voľného verša aj individuálne konzultácie s našimi básnikmi. Potešilo, že ma skrz moje texty už kúsok pozná a aj ma osobne povzbudil do ďalšieho blogovania.

Večera na dve etapy sa kúsok pretiahla. Zrejme jednotné a presne načasované menu by dokázalo udržať časový plán. Noc poézie na záhrade štátnej vedeckej knižnice síce začala s meškaním, ale Miroslav Kapusta sa ukázal ako ostrieľaný organizátor  a moderátor. Do dvoch hodín dokázal vtesnať vystúpenia dvadsiatich autorov poprepletané tromi druhmi hudobnej vložky.

Najviac priestoru samozrejme dostali zakladatelia združenia Pars Artem Zuzka Kuglerová, Ondrej Kalamár a Ján Tazberík, zahraniční hostia: z Čiech Alois Marhoul, Michaela Orsi a bulharská poetka Dimana Ivanová. Toňa Revajová si vydobila výnimku a ukázala úryvok zo svojej detskej tvorby.

Zakladatelia Pars Artem v spoločnosti hostiteľky- riaditeľky ŠVK.

Ohľadom predaja kníh sa zase raz potvrdilo, že predáva hlavne osobnosť autora. Venovanie a autogramy majú svoju nezanedbateľnú rolu.

Zozbierali sme po jednom z titulov združenia aj do fondu knižnice.

Zlatý klinec programu: Miroslav Kapusta recituje s hudobným podmazom konkurujúc rockovým hviezdam.

Možno si ešte spomínate na tú búrku kvôli honoráru, ktorú rozpútala jedna z debutantiek. Rada prichádzam veciam na koreň, tak som sa sem-tam pýtala na honoráre. Paradoxne autori si pochvaľovali honoráre za vystúpenia, ktoré sa im občas nečakane dostali. Ohľadom kníh si uvedomujú finančný vklad vydavateľstva a tiež potrebu vydavateľstva zarobiť v záujme prežitia. Akosi vzácne sa autori zhodli, že ich ku písaniu nemotivujú financie. Písanie je terapia, životný štýl, nadstavba, ktorá dodáva už aj tak šťastným životným dráham ďalší rozmer.

Piatkový workshop Petra Juščáka v komornej atmosfére.

Kúsok pritriezvy pohľad v porovnaní s JK Rowlingovou, ktorú písanie vytrhlo z najhlbšej biedy. No zrejme neostáva iné, len sa zmieriť s realitou a neočakávať od písania na Slovensku to, čo v ňom proste nie je.

Fotografie: autor.

 

 

 

Starosvetskí zlatokopi to mali tragické

07.05.2021

Na literatúre milujem realizmus a reflexiu na spoločenské dianie. Na klasike zase vídam návod, ako poctivo a pútavo sa dá písať. Theodore Dreiser v Americkej tragédii spracoval skutočné udalosti, ktoré otriasli verejnou mienkou jeho doby. Náš život je hektický a denne prináša svoje nové a nové výzvy. Občas však predsa len máme čas sa aj obzrieť a doháňať [...]

O ženách a o Matovičovi

30.04.2021

Pôvodne som vám chcela písať len o ženách, ale nad posledným vyjadrením Igora Matoviča zastáva rozum stáť. Že vraj vzorky Sputnika V museli byť prevezené na testovanie do Maďarska, lebo „neprajníci mohli s nimi manipulovať“??? No viete si predstaviť väčšiu konšpiráciu, či rovno paranoju? Neprajníci Ruska, ktorých diplomatov sa už chystá vyhostiť [...]

Obrali nás o Hviezdnu Noc  

21.04.2021

Poznal pračlovek nočnú prácu? Možno prikladal sem-tam na oheň, aby počas drsnej noci nezamrzol, či strážil vchod do jaskyne, aby celú tlupu nezožrala divá zver. Avšak teraz? Netuším, prečo sa toto spoločenské zriadenie volá „demokracia“. Ja tu žiadnu ozajstnú vládu obyčajného človeka z davu nevidím. Vidím len divoký kapitalizmus a konzum. Mamon ako [...]

Eliška s mamou Luciou.

Eliške v Banskej Bystrici pomohli najdrahším liekom na svete

12.05.2021 12:36

Dedičné genetické ochorenie Eliške diagnostikovali, keď nemala ani tri mesiace. V Banskej Bystrici jej podali liek Zolgensma, jeho cena dosahuje až dva milióny eur.

zemanová

Pre návrh Hlasu sa v koalícii črtá ďalší konflikt

12.05.2021 12:36

Konaním poslancov za hnutie Sme rodina sa chca SaS zaoberať na koaličnej rade.

Sebastian Kurz

Rakúskeho kancelára Kurza vyšetruje prokuratúra v súvislosti s kauzou Ibiza

12.05.2021 12:27

Podnet na jeho vyšetrovanie podali Sociálnodemokratická strana Rakúska a liberálna NEOS, podľa ktorých sa pri výpovedi dopustil nepravdivých tvrdení.

Ever Given / Egypt / Suezský prieplav /

Egypt chce po uviaznutí nákladnej lode rozšíriť časť Suezského prieplavu

12.05.2021 12:04

Kontajnerová loď v marci takmer týždeň blokovala túto rušnú dopravnú tepnu. Plán zahŕňa rozšírenie najjužnejšieho úseku prieplavu na strane Sinajského polostrova o zhruba 40 metrov východne.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 157
Celková čítanosť: 324999x
Priemerná čítanosť článkov: 2070x

Autor blogu