Založ si blog

Banská Bystrica dýcha umením a tradíciami

Centrum stredného Slovenska prežilo bohatý predĺžený víkend. V sobotu oslavy 76.-teho výročia SNP, štvrtok-piatok sústredenie literátov v štátnej vedeckej knižnici a penzióne Al Corso.

 

Sobotňajšie oslavy ste mali možnosť sledovať aj naživo prostredníctvom televízneho vysielania. Koronadoba síce vtisla svoju pečať, no podstatne sa program nemenil. Skrátili sa premietané filmy a limitoval počet pozvaných hostí na 1000, no nechýbali významní hostia z radov veteránov SNP ani našej politickej špičky. Improvizované protesty boli drsné, no nezabúdajme, že kým bol Matovič v opozícii, jeho sympatizanti si tiež neodpustili prísť a robiť rozruch v čiernych tričkách „Fico chráni zlodejov.”

Osobne mi najviac utkvelo v mysli, že sme sa s pani prezidentkou minuli len o jediný deň.

Sústredenie literátov občianskeho združenia Pars Artem prebiehalo formou workshopov. Ďalšie nóvum! V Smolenickom zámku sa ešte hovorilo o seminároch, učili sme sa nejaké poetické základy a rozoberali vlastné básne. Tentoraz prednášky mali za cieľ napomáhať v ďalšej literárnej tvorbe, zrejme preto ten názov a zameranie.

Peter Juščák mal workshopy dva. Vo štvrtok rozoberal cestu za témou, v piatok psychológiu postáv. V piatok vypuklo poukázal na masívny kontrast: Písanie za peniaze núti autora k enormnému tempu aj za cenu nedozbieraného materiálu a prekrúcania reality. Historická vernosť si vyžaduje dlhé stretnutia, trpezlivé bádanie, sústredenie sa na každý detail aj historickú súvislosť. No sám autor uznáva, že mal šťastie, že sa literatúrou nemusí živiť. Zároveň si ponechal autorskú voľnosť a z rozprávaní piatich žien sformoval románovú postavu jedinú.

Zuzka Kuglerová spovedá Toňu Revajovú. Fotí Anka Drevická.

Uznávaná autorka detskej literatúry, Toňa Revajová, nám priblížila, ako zaujať detského čitateľa. Čo všetko treba o dieťaťu a jeho svete poznať, aby sa v tom príbehu našiel a bol práve pre jeho vekovú kategóriu. Jej prístup je mimoriadne precízny, korektorke údajne nenechala „ani jedinú čiarku”.

Ján Tazberík mal na starosti poéziu voľného verša aj individuálne konzultácie s našimi básnikmi. Potešilo, že ma skrz moje texty už kúsok pozná a aj ma osobne povzbudil do ďalšieho blogovania.

Večera na dve etapy sa kúsok pretiahla. Zrejme jednotné a presne načasované menu by dokázalo udržať časový plán. Noc poézie na záhrade štátnej vedeckej knižnice síce začala s meškaním, ale Miroslav Kapusta sa ukázal ako ostrieľaný organizátor  a moderátor. Do dvoch hodín dokázal vtesnať vystúpenia dvadsiatich autorov poprepletané tromi druhmi hudobnej vložky.

Najviac priestoru samozrejme dostali zakladatelia združenia Pars Artem Zuzka Kuglerová, Ondrej Kalamár a Ján Tazberík, zahraniční hostia: z Čiech Alois Marhoul, Michaela Orsi a bulharská poetka Dimana Ivanová. Toňa Revajová si vydobila výnimku a ukázala úryvok zo svojej detskej tvorby.

Zakladatelia Pars Artem v spoločnosti hostiteľky- riaditeľky ŠVK.

Ohľadom predaja kníh sa zase raz potvrdilo, že predáva hlavne osobnosť autora. Venovanie a autogramy majú svoju nezanedbateľnú rolu.

Zozbierali sme po jednom z titulov združenia aj do fondu knižnice.

Zlatý klinec programu: Miroslav Kapusta recituje s hudobným podmazom konkurujúc rockovým hviezdam.

Možno si ešte spomínate na tú búrku kvôli honoráru, ktorú rozpútala jedna z debutantiek. Rada prichádzam veciam na koreň, tak som sa sem-tam pýtala na honoráre. Paradoxne autori si pochvaľovali honoráre za vystúpenia, ktoré sa im občas nečakane dostali. Ohľadom kníh si uvedomujú finančný vklad vydavateľstva a tiež potrebu vydavateľstva zarobiť v záujme prežitia. Akosi vzácne sa autori zhodli, že ich ku písaniu nemotivujú financie. Písanie je terapia, životný štýl, nadstavba, ktorá dodáva už aj tak šťastným životným dráham ďalší rozmer.

Piatkový workshop Petra Juščáka v komornej atmosfére.

Kúsok pritriezvy pohľad v porovnaní s JK Rowlingovou, ktorú písanie vytrhlo z najhlbšej biedy. No zrejme neostáva iné, len sa zmieriť s realitou a neočakávať od písania na Slovensku to, čo v ňom proste nie je.

Fotografie: autor.

 

 

 

Vraždy Alcàsser od Netflixu a ne/zodpovednosť médií

11.07.2024

Mám viacej voľného času a menej chuti na akékoľvek interakcie cez sociálne siete. A tak sledujem jeden televízny seriál za druhým. Akoby som niečo neustále hľadala, možno akési skryté motivátory a elementárne vysvetlenia. A o všetkých sa ani nedá písať blog, ani by to nemalo zmysel. Päťdielny seriál The Alcàsser Murders vyšiel v júni 2019. Škoda, že ho [...]

Hip Hop Žije a na drogy sa umiera

04.07.2024

Nechápem a nepochopím to selektívne vnímanie reality naše novinárskej obce. O Pohode napíšu aj kto s kým sa vyspal a budú o tom dávať storky po celé týždne, o ostatných hudobných festivaloch je im zaťažko sa aj slovíčkom zmieniť. Proste sa tvária, akoby nejesvovali. A rovnako je to aj s obeťami. O tých siedmych obetiach tragédie zrážky vlaku s dedinským autobusom sa [...]

České real crime: Kalivoda

29.06.2024

#real crime #czech Čítala som článok v ženskom magazíne s bombastickým názvom: Odievala masového vraha. Samozrejme to okamžite vzbudilo moju pozornosť. Z článku však vysvitlo, že išlo o obyčajné natáčanie krimi podľa skutočných udalostí. Film sa volá Lesní vrah a rozoberá príbeh Viktora Kalivodu. Online ho ešte nenájeme, takže pozrieť som ho zatiaľ nemala ako. [...]

stíhačka F-16

Prvé dve stíhačky F-16 pristáli na letisku v Kuchyni

22.07.2024 20:15, aktualizované: 22:50

Slovenské stíhačky leteli z USA 9 a pol hodiny bez prestávky.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie prileteli prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prišli dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.