Založ si blog

Literárna kritika sa ľahko formuluje, no ťažšie vstrebáva

Na krátkom vystúpení v záhrade Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici som sa akosi spontánne nazvala konzumentkou literatúry, ktorá ešte nemá z čoho ponúkať perly. Ostáva potenciál, hŕstka čitateľov, čo si už odo mňa čo- to prečítali, vypočuli…a rôzne ohlasy.

 

Postupujeme slepačími krokmi. Od seminárov k poviedkárskej súťaži. K mojim prozaickým pokusom.

Časy sa menia, ľudia sa menia. Prečítala, prekusala som sa desiatkami, stovkami kníh. Od marca píšem aj blog. O prečítanom. No už predtým som rada referovala, uverejňovala svoje postrehy. Z každého rožka troška. Ono je fajn vytvoriť si svoj vlastný autonómny názor o prečítanom. No robia to aj ostatní. A ak nekomentujú, je to možno len preto, že nevidia ani ten potenciál.

Verný čitateľ moje kritické referáty snáď už pozná. A tak ho môže zaujať aj opačné garde: moje texty na pretrase.

Jediný komentár získalo moje Copaté dievča

https://www.fandom.sk/clanok/ohnive-pero-jar-2020-copate-dievca

 

Ak ľudia komentujú, možno im do očí udreli chyby, nedostatky textu, konceptu.

Popasovať sa s kritikou na vlastné texty je jednak otázka ega, pýchy, sebadôvery a jednak ukazuje potenciál rastu.

Na chybách sa môžeme učiť, môžeme sa ich snažiť naprávať, trpezlivo česať svoj príbeh, alebo napísať druhý, tretí, či sa aj na všetko vykašľať, vzdať to.

Hviezdny prach rozvíril stojaté vody viac.

https://www.fandom.sk/clanok/ohnive-pero-jesen-2020-hviezdny-prach?fbclid=IwAR34nnlXnnjLDEDIdlpK7ANNs90Q4jAVW4Z-tE-4dDIH7CtELiKDPLyaALw

 

Dostalo sa mi celkom zaujímavých komentárov. Nielen v rovine ľúbi-neľúbi. No hlavne si to žiada česať, viacej práce, trpezlivosti, dôslednosti, formy….viery, pochopenia….

Sarkastický koment, že ten text je ako „plesnivý chleba s maslom”, tak do takého levelu som už ja ani v časoch najlepších, či najdivokejších nešla. To sa už vymyká z rámca takzvanej konštruktívnej kritiky do sféry odpisu, amortizácie.

Potešili však pozitíva, povzbudenie. A zrejme treba takéto zrkadlá, aby keď už pozeráme ostatným smietky v očiach, dovideli sme si aj na svoje vlastné smietky,či  brvná, chyby a nedostatky.

Poslednou dobou som stále viac sebakritická. No uvedomiť si je len prvý krok,

Ps: Hviezdny prach je aktuálne v súťaži. Ak by vás príbeh zaujal, ešte je tu možnosť hlasovať, vyjadriť svoje sympatie aj priamo na stránke Fandom.sk.

 

 

Starosvetskí zlatokopi to mali tragické

07.05.2021

Na literatúre milujem realizmus a reflexiu na spoločenské dianie. Na klasike zase vídam návod, ako poctivo a pútavo sa dá písať. Theodore Dreiser v Americkej tragédii spracoval skutočné udalosti, ktoré otriasli verejnou mienkou jeho doby. Náš život je hektický a denne prináša svoje nové a nové výzvy. Občas však predsa len máme čas sa aj obzrieť a doháňať [...]

O ženách a o Matovičovi

30.04.2021

Pôvodne som vám chcela písať len o ženách, ale nad posledným vyjadrením Igora Matoviča zastáva rozum stáť. Že vraj vzorky Sputnika V museli byť prevezené na testovanie do Maďarska, lebo „neprajníci mohli s nimi manipulovať“??? No viete si predstaviť väčšiu konšpiráciu, či rovno paranoju? Neprajníci Ruska, ktorých diplomatov sa už chystá vyhostiť [...]

Obrali nás o Hviezdnu Noc  

21.04.2021

Poznal pračlovek nočnú prácu? Možno prikladal sem-tam na oheň, aby počas drsnej noci nezamrzol, či strážil vchod do jaskyne, aby celú tlupu nezožrala divá zver. Avšak teraz? Netuším, prečo sa toto spoločenské zriadenie volá „demokracia“. Ja tu žiadnu ozajstnú vládu obyčajného človeka z davu nevidím. Vidím len divoký kapitalizmus a konzum. Mamon ako [...]

Sebastian Kurz

Rakúskeho kancelára Kurza vyšetruje prokuratúra v súvislosti s kauzou Ibiza

12.05.2021 12:27

Podnet na jeho vyšetrovanie podali Sociálnodemokratická strana Rakúska a liberálna NEOS, podľa ktorých sa pri výpovedi dopustil nepravdivých tvrdení.

Ever Given / Egypt / Suezský prieplav /

Egypt chce po uviaznutí nákladnej lode rozšíriť časť Suezského prieplavu

12.05.2021 12:04

Kontajnerová loď v marci takmer týždeň blokovala túto rušnú dopravnú tepnu. Plán zahŕňa rozšírenie najjužnejšieho úseku prieplavu na strane Sinajského polostrova o zhruba 40 metrov východne.

terasa, bratislava

Od pondelka budú po prvýkrát okresy už aj v oranžovej farbe

12.05.2021 11:55, aktualizované: 12:14

Prvý stupeň varovania, teda ružová farba, bude platiť pre väčšinu Slovenska.

fico

Podľa Fica sa Kolíková či Lipšic snažia zlikvidovať opozíciu: Sme ako v Brazílii

12.05.2021 11:34

Niektorých predstaviteľov justície podľa predsedu Smeru drží vo funkciách vládna koalícia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 157
Celková čítanosť: 324996x
Priemerná čítanosť článkov: 2070x

Autor blogu