Založ si blog

Literárna kritika sa ľahko formuluje, no ťažšie vstrebáva

Na krátkom vystúpení v záhrade Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici som sa akosi spontánne nazvala konzumentkou literatúry, ktorá ešte nemá z čoho ponúkať perly. Ostáva potenciál, hŕstka čitateľov, čo si už odo mňa čo- to prečítali, vypočuli…a rôzne ohlasy.

 

Postupujeme slepačími krokmi. Od seminárov k poviedkárskej súťaži. K mojim prozaickým pokusom.

Časy sa menia, ľudia sa menia. Prečítala, prekusala som sa desiatkami, stovkami kníh. Od marca píšem aj blog. O prečítanom. No už predtým som rada referovala, uverejňovala svoje postrehy. Z každého rožka troška. Ono je fajn vytvoriť si svoj vlastný autonómny názor o prečítanom. No robia to aj ostatní. A ak nekomentujú, je to možno len preto, že nevidia ani ten potenciál.

Verný čitateľ moje kritické referáty snáď už pozná. A tak ho môže zaujať aj opačné garde: moje texty na pretrase.

Jediný komentár získalo moje Copaté dievča

https://www.fandom.sk/clanok/ohnive-pero-jar-2020-copate-dievca

 

Ak ľudia komentujú, možno im do očí udreli chyby, nedostatky textu, konceptu.

Popasovať sa s kritikou na vlastné texty je jednak otázka ega, pýchy, sebadôvery a jednak ukazuje potenciál rastu.

Na chybách sa môžeme učiť, môžeme sa ich snažiť naprávať, trpezlivo česať svoj príbeh, alebo napísať druhý, tretí, či sa aj na všetko vykašľať, vzdať to.

Hviezdny prach rozvíril stojaté vody viac.

https://www.fandom.sk/clanok/ohnive-pero-jesen-2020-hviezdny-prach?fbclid=IwAR34nnlXnnjLDEDIdlpK7ANNs90Q4jAVW4Z-tE-4dDIH7CtELiKDPLyaALw

 

Dostalo sa mi celkom zaujímavých komentárov. Nielen v rovine ľúbi-neľúbi. No hlavne si to žiada česať, viacej práce, trpezlivosti, dôslednosti, formy….viery, pochopenia….

Sarkastický koment, že ten text je ako „plesnivý chleba s maslom”, tak do takého levelu som už ja ani v časoch najlepších, či najdivokejších nešla. To sa už vymyká z rámca takzvanej konštruktívnej kritiky do sféry odpisu, amortizácie.

Potešili však pozitíva, povzbudenie. A zrejme treba takéto zrkadlá, aby keď už pozeráme ostatným smietky v očiach, dovideli sme si aj na svoje vlastné smietky,či  brvná, chyby a nedostatky.

Poslednou dobou som stále viac sebakritická. No uvedomiť si je len prvý krok,

Ps: Hviezdny prach je aktuálne v súťaži. Ak by vás príbeh zaujal, ešte je tu možnosť hlasovať, vyjadriť svoje sympatie aj priamo na stránke Fandom.sk.

 

 

Naša spoločnosť potrebuje strhávať masku falošnej morálky a pokrytectva

24.11.2020

Obľubujem čitateľa, ktorý má vlastný názor a diskutuje. Niežeby lajky nepotešili, ale ak sa nájdu ľudia, čo tvoje myšlienky rozvíjajú o krok ďalej, je to proste dar, na nezaplatenie. Našťastie pár takých čitateľov aj mám. Pár postrehov, poznámok a otázok sa nájde. A môžeš-môžeme zase len spolu dumať, že Prečo? PREčO musí Snehulienka toľko trpieť? Veď toto [...]

Vážte slová, skutky, činy, nestresujte bez príčiny. .. .

23.11.2020

Táto korona-doba ma už vážne unavuje! Mrznúť po uliciach, vysedávať na terasách, lebo dnuka sa nesmie…..Literárne stretnutia sa opatrne rozbiehajú, avšak ostávam skeptická. V natoľko hektickej dobe, akou je táto, sa plánovanie spoločenských podujatí rovná žonglérstvu na vysokom lane. Ostáva budovať zo spomienok. Teraz je čas sa nanovo vracať aj k už takmer [...]

Literárny experiment

20.11.2020

Zmena zdola, opačné garde, či volaj si to, ako vieš. Vediem dva paralelné pieskoviská. Knižnú mapu, kde sa aspoň podľa možností usilujem o akúsi formu vyváženosti, nestrannosti a objektivity – mávajúc pred očami požiadavky novinárskej praxe. A potom je tu fb, kde sa na pokračovanie zjavujú state z prózy denníkovej formy Dékápé, prípadne občas aj literárne [...]

Jake Sullivan, Joe Biden

Biden: Sme pripravení viesť svet

24.11.2020 20:54

Novozvolený americký prezident Joe Biden predstavil svoj národnobezpečnostný tím. "Sme pripravení viesť svet, nie ustupovať z neho," uviedol.

Ide o pravdu, Juraj Kopáček

Virológ Kopáček v Ide o pravdu: Vedcom dochádza trpezlivosť

24.11.2020 20:00

„Pochopil by som spor o plán v boji s pandémiou medzi koalíciou a opozíciou. Ale súboj v koalícií nechápem,“ povedal v Ide o pravdu Juraj Kopáček zo SAV.

BBC

Do rebríčka 100 najvplyvnejších žien sa dostali aj Marinová a Cichanovská

24.11.2020 19:33

Rebríček stovky najvplyvnejších žien roka 2020 zostavila britská spravodajská stanica BBC.

Fico, Kamenický

Smeru sa nepozdáva ani jeden z kandidátov na generálneho prokurátora

24.11.2020 19:00

Zákony, týkajúce sa sociálnych opatrení, sú podľa Fica v súčasnosti oveľa dôležitejšie, ako otázky nového vedenia GP.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 125
Celková čítanosť: 259246x
Priemerná čítanosť článkov: 2074x

Autor blogu