Zaujíma vás, ako sa zo športovo nadaného mládenca stane príslušník Štb, neskôr básnik, organizátor a napokon aj autor románu o svojej minulosti? Potom bude táto kniha pre vás skutočnou lahôdkou.
Miroslava Kapustu poznám už pár rokov ako neúnavného organizátora multižánrových podujatí v Banskej Bystrici, ako plodného básnika a šikovného moderátora. Tentoraz prišiel s románom V raji ti viac žien netreba. Venuje ho svojmu otcovi, ktorý o napísaní románu iba sníval, no nepokúsil sa.
Knižka vyšla v roku 2019. Na titulke autora zachytáva fotografia Ivana Levického s pohľadom upretým kdesi do neznáma.
Medzi prológom a epilógom sa radí 28 kapitol s pútavými názvami ako Slnko by malo svietiť na všetky deti či Láska a čas kráčajú potichu, kým nezačnú kričať.
Na zadnú stranu obálky sa dostal úryvok z epilógu. Prípadný medailónik by bol fajn, či aj krátke anotácie od známych z radov literátov, tých má autor za dlhé roky účinkovania v literárnom svete naozaj požehnane.
Príbeh je zmesou pravdivej centrálnej dejovej línie a fikcie vedľajších dejových línií na pozadí histórie, akú si aj pamätáme.
Autor zvolil zaujímé monogramy dvoch kľúčových postáv MK a SS. Martin Kaplan v domnelej priateľke Sáre Szelepcsényi nachádza svoju najväčšiu odporkyňu.
Mladý Martin si vyberá povolanie tajného agenta ako niečo filmové a dobrodružné. Sledovačky sú plné zvratov, žiadajú si koncentráciu a dôvtip. Sledovanie našich je mu už menej po vôli, ale práca je práca. Po prevrate prechádza previerkou a stáva sa kriminalistom.
Intímne detaily prichádzajú znenazdajky, dodávajú príbehu šťavu. No zaujme aj opis rodinného života. Martin sa života ani zodpovednosti nebojí. Naberie si na plecia dve manželstvá a štyri dcéry. Plus tá neodbytná, všadeprítomná Sára a ozaj máme dojem, že viac žien netreba. Načo aj? Máme tu celú plejádu slečien a žien s rôznymi povahami, postojmi aj osudmi.
Impozantné sú aj Martinove zásady prísť všade včas, držať slovo, postarať sa o svojich blízkych, vernosť aj v čase krízy.
Vekový rozdiel sa po odchode do dôchodku vypomstí. Manželka stráca elán, Martin sa čím viac zabúda za monitorom. Utieka sa do sveta básní a bohémskych umelcov. No napokon predsa len prevážia skutočné hodnoty lásky a rodiny.
Drobné chybičky v texte a preklepy by si zaslúžili pozorného korektora. Rovnako pozoruhodné je, že až dvakrát sa dočítame Martinovho divného sna ako chce otec vyfackať deda a mama sa na tom sne len smeje.
Knižka sa ľahko číta, rodinnými peripetiami pekne stupňuje aj rozuzlí. Som len rada, že sa mi dostala do rúk a robila mi spoločníčku v mojich krízových časoch.
Postava Sáry, ako sa mení zo sympatickej výtvarníčky na neznesiteľnú alkoholičku je realistický. Kto z nás sa už v živote nesklamal po čarovných prvých dojmoch? A kto z nás by nepoznal aj tienisté stránky medziľudských vzťahov, deštruktívny vplyv alkoholu a úskalia sociálnej siete?
Už celý sivovlasý, ale ešte stále vitálny a energický Martin sa po prepuknutí škandálu okolo svojej eštébáckej minulosti odhodlá k vyhláseniu, pridáva aj báseň Odkazujem pozostalým. V nej okrem iného píše:
„Vraj som vinný…
tak iba ticho dýcham
ale ešte žijem – teda nie som nik
a tým ktorým k odsúdeniu stačí jeden link
-Ja odpúšťam!“
Tento Coming Out spôsobil Martinovi nevídanú úľavu: „Odrazu si s úsmevom dokázal predstaviť ten pocit, keď sa gay verejne prizná so svojou homosexuálnou orientáciou. Áno, ako príklad je to trochu pritiahnuté za vlasy, čo sa týka podstatných prvkov paralely s jeho prípadom, ale aspoň ten záverečný pocit oslobodenia, aj keď len pred samým sebou, ten tam bol úplne a jednoznačne spoločný!“
Záujem poteší, 24 lajkov tiež....:) ...
Zaujalo... ...
Celá debata | RSS tejto debaty