Založ si blog

Budeme my ešte niekedy viesť normálny život?

Pamätáte ako to dakedy v Marci začalo s koronakrízou? Ako sa myslelo, že to cez leto prejde. Ako sa všetko presúvalo, že veď na to ešte bude kopa času, ale kedy?

Vtipné takto spätne je, že počas prvej vlny sme boli celí paralyzovaní, vyplašení a postavení pred absurdnú situáciu, ale v komentároch nás denne ubezpečovali, ako to všetko skvele zvládame. Ako je Slovensko vraj akousi jednotkou v boji proti pandémii. Pritom sme mali len šťastie začiatočníkov.

O to zúfalejšie vypálila druhá vlna, na ktorej sme, „my majstri“, parádne pohoreli. Staronová pandémia vládu aj ľud zaskočila, ako čosi, s čím si zrazu nevieme rady. Na čo údajne pomreli už stovky ľudí. …..no ešte veríte tej mediálnej masáži? Veríte, že bez pandémie by tu tí mŕtvi boli stále s nami? Že onko-pacienti by zázračne prežívali a seniori nad 70, či nad 80 by akýmsi majstrovským výkonom nášho skvelého zdravotníctva žili až do stovky, či 120?

Že na chrípku sa dá aj zomrieť, bolo jasné aj pred rokmi. To, že Covid v kombinácii s vysokým vekom a ťažkými diagnózami môže mať smrteľné následky, má byť zrazu dôvodom, aby sme de facto prestali normálne žiť? Aby sme sa pod rúškou strachu vzdali celého doterajšieho života? Ale dokedy? Kým neprehrmí druhá, tretia, desiata, dvadsiata vlna?

Chýbajú mi kvázi prozaické veci: čapované pivo v najbližšom bare, večera v reštaurácii, kino, divadlo, koncert….zájsť si niekedy počas voľna do kaderníctva a vyjsť odtiaľ omladená a vynovená….

Na fb sa niekto pýtal, ako označíte človeka, čo vykročí na ulicu bez rúška….vyjsť si na čerstvý vzduch, bez handry presiaknutej vlastným dychom…..pre mňa je to smäd po živote. Nostalgia za životom, aký nám vzali a my nemáme ani šajnu, kedy a či vôbec, nám ho ešte vrátia.

Ohľadom koronavírusu, testovania a očkovania sa už vytvárajú fámy….vraj to na nás prášia z lietadla a zámerne hubia obyvateľstvo. V stredoveku sa o more predpokladalo, že ho šíria traviči studní. A táto fáma viedla ku krvavým občianskym nepokojom.

Za chvíľu tu máme 17. November. Nežná revolúcia bola bojom-nebojom, divadelnou scénkou sprevádzajúcou dobrovoľný odchod komunistov, aby sa po prezlečení kabátov vrátili ešte bohatší a silnejší.

Teraz by sme mali za čo bojovať. Za slobodu nás jednotlivcov, za životy, a slobodnú voľbu, ktorú nám nenápadne pod zámienkou hroziacej nákazy vzali a nám zanechali akýsi minimálny manévrovací priestor: Z a Do práce. Ako škrečkom zavretým v akváriu, ktorým ponecháte jediné koliesko, aby si šliapali, veď aj tak nemajú kam.

Zomrieť mladý, mladá.

28.11.2023

Dva filmy o dvoch ženách, ktoré zomreli mladé. Smrť je téma, na ktorú nechceme moc myslieť, ani sa o nej moc zhovárať. Memento Mori mnohým veľa nehovorí. Možno som výnimka, že mám od detstva blízky vzťah k cintorínom, že som bola na množstve pohrebov a že na ten koniec proste myslím. Aj bežne, aj pri banálnej návšteve banky. Ak už mám byť pri tom, ako manželovi [...]

Rozdaj sa a zomri

22.11.2023

Prezerala som si svoje blogy spred troch rokov a závratná čítanosť 10-13-14 000! A teraz sotva pár stoviek. A človek ani nechápe, čím to je, veď som ten istý človek, len starnem a zrejem. To tie tisíce masovo pomreli v Covide? Či sa len s postupným uvoľnením pomerov vyprdli na všetko, vrátane čítania. V každom prípade ja ostávam rovnaká, či už oslovím stovky, či [...]

Villa Lucia – Ľúbi, neľúbi?

18.11.2023

Akosi automaticky sledujem, čo píše čsfd, ako sa to im páči, nepáči, koho hejtujú, či ospevujú. Villa Lucia (2023) | ČSFD.sk (csfd.sk) V každom prípade tu máme novú lokálnu komédiu a tentoraz otvorene priznávajúcu lokalitu: Bratislava. Mňa toto vyslovene teší, že tú lokalitu tam vidno a neomylne. Na rozdiel od Ivety, kde z Trebišova okrem úvodnej tabule nenatočili [...]

Daniel Lipšic

Koalícia sa dohodla na konci Úradu špeciálnej prokuratúry. Všetko špeciálne je choré, tvrdí Danko

04.12.2023 05:00

Fico sa 26. októbra stretol s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von den Leyen. Tá sa ho mala spýtať, či po výhre vo voľbách bude revanš.

COP28, Dubaj, klimatický samit

Dubajského sultána skritizovali na COP28. Vyhlásil, že za odchodom od fosílnych palív nie je veda

03.12.2023 22:25

Designovaný prezident klimatickej konferencie Organizácie Spojených národov (OSN) COP28 v Dubaji Sultán Ahmad al-Džábir sa ocitol pod paľbou kritiky.

Sonnenskilauf Moelltaler Gletscher  c HT-NPR  D. Zupanc

Český lyžiar zahynul pod lavínou v rakúskych Alpách

03.12.2023 21:15

Český lyžiar (51) zahynul v nedeľu pod lavínou v oblasti rakúskeho lyžiarskeho strediska Mölltaler Gletscher (Mölltalský ľadovec).

Vysoké Tatry zima sneh Štrba, cencúle

V noci môže byť až mínus 20 stupňov Celzia, varujú meteorológovia

03.12.2023 20:00

Počas nedeľnej noci môžu v niektorých oblastiach Slovenska teploty klesnúť na mínus 20 až 21 stupňov Celzia.