Založ si blog

Vážte slová, skutky, činy, nestresujte bez príčiny. .. .

Táto korona-doba ma už vážne unavuje! Mrznúť po uliciach, vysedávať na terasách, lebo dnuka sa nesmie…..Literárne stretnutia sa opatrne rozbiehajú, avšak ostávam skeptická. V natoľko hektickej dobe, akou je táto, sa plánovanie spoločenských podujatí rovná žonglérstvu na vysokom lane.

 

Ostáva budovať zo spomienok. Teraz je čas sa nanovo vracať aj k už takmer zabudnutým happeningom. A vnímať, ako slová a skutky nadobúdajú stále nové kontúry.

Zuzka Kuglerová spáchala na mne záslužný čin, keď ma síce jemne, ale rozhodne dotlačila na seminár do Banskej Bystrice, kde sa mi pravdu povediac, ani moc nechcelo. Bola som na tom zdravotne dosť zle a bála som sa, že tú cestu jednak nezvládnem a jednak nebudem schopná sa na prednáškach plne sústrediť.

Akýmsi zázrakom mi však z toho podujatia utkvelo v hlave aj po mesiacoch celkom mnoho.

Prozaik realistického žánru Peter Juščák sa vzácne zhodol s autorkou kníh pre deti, Toničkou Revajovou. Obaja sú zástancami poctivého písania.

Zrýchlená doba podkopáva rešpekt pisateľskej praxe. Ľudia si začali namýšľať, že k písaniu prakticky ani nič netreba. Ledajak základy slovenského jazyka.

A tak vznikajú príbehy písané z rýchlika a stavané na vode, samovydaje, čo neprešli žiadnou cenzúrou, ani korekciou.

Tragédiou našej doby je, že im všetky tieto chabé literárne pokusy proste žereme. Ako decku, čo ledva začína koktať, no s veľkou úľubou sa v ňom rodičia vidia: Aha, už rozpráva!

No proste Juščák, zástanca tradičného prístupu. Ako si pisateľ musí prežiť, cestovať, pátrať. Spájať drobné úlomky faktov do mozaiky veľkého románu. Nepísať zbrklo, vyčkať si, kým sa pomaly vyrysuje celá epická línia.

Spisovateľ Juščák dedikuje Miroslavovi Kapustovi.

Na okraj však treba poznamenať, že turbulencia dnešnej scény a finančná náročnosť samotnej existencie, nehovoriac o nákladoch na cestovanie, nútia mnohých autorov písať práveže z rýchlika, chŕliac každý rok novú knihu, samozrejme otáznej kvality a vzďaľujúcu sa historickej vernosti.

Lebo proste nevydalo. Aj ja som dlhé roky žila v podmienkach, kedy aj cesta do Bratislavy znamenala vyslovený luxus. O ceste do Prahy, či ešte ďalej, bolo boľavé aj snívať.

No zrazu mám! Veľký cestovateľský sen: Bajkalsko-Amurská magistrála, cesta do Mongolska- pravlasti Maďarov. Lebo Európa je už nudne konzumná a uniformná, akosi zabúda na vlastné korene aj históriu. Maďarskí etnografi sa musia vracať do Mongolska, aby videli prvky starej pôvodnej kultúry, ktoré naši ľudia v srdci Európy už zabudli a navždy stratili.

A Toňa Revajová šokovala vyjadrením:

-Ja musím vedieť, čo má ten prváčik po vreckách.

Poctivosť, akú by sme u detskej literatúry snáď ani nečakali. Hodnovernosť v príbehu trpezlivo poskladanom ako domček z kariet.

Ináč, písanie je hlavne o trpezlivosti. Očakávať, že v dvadsiatke-tridsiatke dobijem svet a v štyridsiatke už len žnem výsledky svojej práce, je síce impozantné, ale na míle vzdialené od možností, aké nám knižný trh na našom malom Slovensku ponúka.

Mňa život naučil trpezlivosti. Písanie mi nikam neujde. Nepotrebujem vrážať tisíce eur do papiera jedine za to, aby moje meno svietilo niekde na pultoch kníhkupectiev, či až tam, v rukách čitateľov.

Čo má prísť, raz aj tak príde.

Som vďačná tej hŕstke fanúšikov, ktorí mi veria. A veria, že raz bude zo mňa spisovateľka.

Oveľa viac však zrejme bude skeptikov.

-Ona klame! Ojebáva! –počúvam celkom často.

Preto aj rada fotím. Fotky neklamú. Vlastne môžu! Ale fotomontáž je niečo, čomu sa už naozaj nevenujem.

Aktuálne ma desia ďalšie tri vlny testovania, ktoré Matovič plánuje stihnúť do konca tohto roka.

Vtipné je, že výsledky týchto našich rýchlotestov v Maďarsku ani neakceptujú s poukázaním na púhu 60%-nú spoľahlivosť.

Teda namiesto príjemných sviatkov si už budeme želať len príjemné testovanie? No veď uvidíme.

Foto: autor

 

melanchólia na rozdávanie. .. ..

17.01.2021

…veď zas je tu Nedeľa – Nešťastná Nedeľa – Gloomy Sunday- Szomoru vasarnap (Gloomy Sunday) Rezső Seress Szomorú vasárnap száz fehér virággal Vártalak kedvesem templomi imával Álmokat kergető vasárnap délelőtt Bánatom hintaja nélküled visszajött Azóta szomorú mindig a vasárnap Könny csak az italom kenyerem a bánat… Szomorú vasárnap Utolsó [...]

Volajte 158. . . . ak ste si to trikrát a poriadne premysleli.

15.01.2021

Ja viem. Dlho som tu nebola. Nebol čas ani net. A vlastne tak trochu som aj vyčkávala, čo všetko sa ešte objaví v súvislosti s úmrtím exprezidenta polície Lučanského. Jedni ho oplakávajú, iní by mu aj hrob opľuli. A ja? Ani neviem. Stále mám pocit, že ešte nepoznáme všetko. Že okolo jeho zranení aj úmrtia panuje toľko chaosu a zahmlievania, že prakticky ani nemáme [...]

Zbúrali nám Dom duchov

06.01.2021

No nie je ten život hrozný? Keď už sa akurát aklimatizujem na život mimo fabriky a more blata navôkol, tak mám zase nastúpiť a ťahať 8,10,12,13…nekonečné množstvo monotónnej práce v továrni, čo je sama ako malé mestečko. Pred tým však povinné očkovanie, bez čoho v dnešných časoch človeka už ani do práce nepustia. V malej milej Tornali sa testuje [...]

NR SR / Parlament /

Cmorej zo SaS: Radšej hlúpy zákon, ako pád vlády

19.01.2021 06:15

S nami nikto pokuty za prednostné očkovanie neodkomunikoval, jednoducho sme hodinu pred schôdzou dostali návrh zákona, hovorí poslanec SaS.

Donald Trump

ONLINE: Trump zrušil zákaz ciest do USA, Biden ho obnoví

19.01.2021 06:00, aktualizované: 06:48

Donald Trump zrušil zákaz cestovania do USA pre Európanov, zavedený pre koronavírus. Joe Biden ho plánuje obnoviť.

kapitol armáda vojaci usa washington

Biden zloží prísahu ako vo vojne

19.01.2021 06:00

V pohotovosti má byť až 25-tisíc príslušníkov Národnej gardy. Novozvolený demokratický šéf Bieleho domu Joe Biden však zajtra prezidentský sľub zloží.

pocasie-19-1-2021

Blíži sa teplý front, poriadne zdvihne teploty

19.01.2021 00:00

Studený front odchádza, teplý prichádza. Počas týždňa postupne zdvihne teploty, ktoré pripomenú jar.