Založ si blog

Vážny vzťah s Aspergerom

Miestami má bloger plnú hlavu dojmov a tak je nútený nechať témam aj čitateľom čas na zrenie a trávenie. Nech neskončí, ako premotivovaná gazdiná s tromi druhmi polievok na obed.

 

Pokračujme v už dávno načatej (lež nikdy nekončiacej) psycho téme.

Pár slov  o tom, aké je uvedomovať si vlastnú inakosť, trpieť sociálnou slepotou. Nerozumieť ľuďom, ktorí jedno hovoria a druhé si myslia.

Film z roku 2009 s jednoduchým názvom Adam, skrýva odpovede na tieto, aj mnohé ďalšie otázky z tejto oblasti.

Nerozumiem zaradeniu romantická komédia. Ja som sa na filme nevedela smiať. Hlavnému hrdinovi umiera otec, nájde si vážny vzťah, ale otec tej šťastnej vyvolenej čelí vážnemu obvineniu z trestného činu podvodu. A koniec story tiež nie je vysloveným happy endom.

Postava Adama nám však dáva akési vzácne vodítko, aké je stretnúť v živote Aspergera. Čo sa dá od neho čakať a na čom sa oplatí stavať.

V protiklade s tvorcami filmu sa však domnievam, že aj Adam si zaslúži lásku a nosí v sebe potenciál na dlhodobý a šťastný vzťah.

Vzácne inteligentný čudák Adam s občasnými nervovými záchvatmi mi pripomína Dostojevského Idiota. Táto desať centimetrov hrubá kniha mi bola vyslovene odporúčaná, aj keď so zjavne sarkastickým podtónom. Žiaľ, vďaka hektike posledných týždňov a mesiacov mi posledný centimeter stále uniká.

Ale už chápem, že Dostojevskij práve túto mentálnu poruchu poznal aj chápal. A kým jedni jeho hlavnému  hrdinovi vyslovene nadávajú do malomyseľných, ďalším je jeho inteligencia evidentná a stavajú sa na jeho stranu s konštatovaniami typu: Ale vy predsa nie ste žiadny idiot!

A kdesi v pozadí cítime aj obžalobu celej spoločnosti, ktorá takto hendikepovanému človekovi dáva v živote poriadne zabrať.

https://www.youtube.com/watch?v=Y3GQ7IQ1Y2s

Verím, že táto diagnóza nie je nijako obzvlášť nová. (Jedná sa druh vysoko funkčného autizmu.) Veď už v čase komunizmu nám dali na škole test so zameraním na zistenie, či vieme, čo si myslia ostatní. Chybou však bolo, že po kroku A už nenasledoval krok B a takto vyselektovaných študentov nechali jednoducho napospas ich osudu (Ako Dostojevskij svojho Idiota?).

Poslednou dobou na nete nachádzam skupiny s údajným zameraním na Aspergerov syndróm. Sklamaním ostáva, že riešia takmer výlučne deti. Vlastne mi ani vôbec nie je jasné, ako trojročné dieťa, čo ani nezačalo rozprávať, vedia jednoznačne diagnostikovať ako Aspergera a maminky si už len vymieňajú životné skúsenosti so svojimi malými „Aspíkmi“.

Za socíka sa po dvoroch hrávali deti. Teraz sú tam malí aspíci, ktorým pre ich diagnózu treba toho tolerovať 5x viac?

No nepochopím to.

Rada by som našla odborníkov, čo sa venujú dospelým. Prípadne aj samotných dospelých, ktorí si uvedomujú vlastnú inakosť. A ako aj Adam z filmu, učia sa každodenne sociálnym zručnostiam, aké ich rovesníci nasávali s materinským mliekom. Pretože v súlade s knihou z filmu „Děláme, že jsme normální“.

 

 

 

melanchólia na rozdávanie. .. ..

17.01.2021

…veď zas je tu Nedeľa – Nešťastná Nedeľa – Gloomy Sunday- Szomoru vasarnap (Gloomy Sunday) Rezső Seress Szomorú vasárnap száz fehér virággal Vártalak kedvesem templomi imával Álmokat kergető vasárnap délelőtt Bánatom hintaja nélküled visszajött Azóta szomorú mindig a vasárnap Könny csak az italom kenyerem a bánat… Szomorú vasárnap Utolsó [...]

Volajte 158. . . . ak ste si to trikrát a poriadne premysleli.

15.01.2021

Ja viem. Dlho som tu nebola. Nebol čas ani net. A vlastne tak trochu som aj vyčkávala, čo všetko sa ešte objaví v súvislosti s úmrtím exprezidenta polície Lučanského. Jedni ho oplakávajú, iní by mu aj hrob opľuli. A ja? Ani neviem. Stále mám pocit, že ešte nepoznáme všetko. Že okolo jeho zranení aj úmrtia panuje toľko chaosu a zahmlievania, že prakticky ani nemáme [...]

Zbúrali nám Dom duchov

06.01.2021

No nie je ten život hrozný? Keď už sa akurát aklimatizujem na život mimo fabriky a more blata navôkol, tak mám zase nastúpiť a ťahať 8,10,12,13…nekonečné množstvo monotónnej práce v továrni, čo je sama ako malé mestečko. Pred tým však povinné očkovanie, bez čoho v dnešných časoch človeka už ani do práce nepustia. V malej milej Tornali sa testuje [...]

Alexej Navaľnyj

Pre Kremeľ je Navaľnyj agent Západu

18.01.2021 23:22

Alexej Navaľnyj za mrežami môže byť pre režim nebezpečnejší ako na slobode, myslí si analytik Alexej Makarkin. Kremeľ ale podľa neho nemal na výber. "Keby ho nechal na slobode, ukázal by slabosť," povedal pre Pravdu.

čína, baňa

Čínski baníci dali o sebe po týždni vedieť. Máme nádej, odkázali z pasce

18.01.2021 23:06

Záchranári začuli údery do potrubia, ktorými baníci dávali najavo, že sú stále nažive.

giuseppe conte

Snemovňa vyslovila Conteho vláde dôveru, v Senáte to bude ťažšie

18.01.2021 22:46

Talianska vláda sa ocitla v kríze po demisii dvoch ministeriek.

ján kubiš

Ján Kubiš sa stal osobitným vyslancom OSN pre Líbyu

18.01.2021 22:14

Minister Ivan Korčok vymenovanie vnýma ako „potvrdenie dobrého mena slovenskej diplomacie".