Založ si blog

Chudobné Vianoce

Bývalí bratislavskí čašníci nachádzajú novodobé uplatnenie vo fabrikách. Iné obete koronadoby sa stretávajú s prezidentkou Čaputovou. Chudobný juh stredného Slovenska bojoval s biedou už aj pred koronou. O koľko sa asi tak teraz majú lepšie?

Zrejme si dokážete zrátať dva a dva.

Teší ma, že stále viac organizácií usporadúva potravinovú pomoc pre chudobných. Ono s priekopníckou ideou potravinových balíčkov v ich finálnej štvrťročnej podobe prišiel Slovenský červený kríž. Z pôvodnej idey rozdávať múku na kilá sa vypracovali ku celkom širokospektrálnemu jedálničku trvanlivých potravín, ktoré sa distribuujú ľuďom v núdzi adresne, priamo do ich dedín.

Na tieto Vianoce registrujem zbierku potravinovej pomoci zo strany výrobcu majonézy Hellmans a z obchodných sietí Lidlo a Tesco. Ak ich robia aj iní, budem len rada.

Hľadajte kontajner s fotkou tohto fešáčika…

Ono je to zúfalou vizitkou našej spoločnosti, že ľuďia u nás trpia hladom a núdzou. A najsmutnejšie je, ako o tom politickí predstavitelia zaryto mlčia.

O našej dedine som kol dokola počúvala jediný slogan: Najčistejšia dedina!

Bodaj by nie, keď zo 650 obyvateľov až 150 má na starosti len opatrovanie miestnej zelene a zber odpadkov! Môžu aj teraz celú zimu zametať sneh. A počas dlhých zimných večerov ho aj jesť…

Ono ak by som neprijala prácu na opačnom konci republiky, reálne mi hrozilo, že tieto Vianoce budem mrznúť a hladovať. Lebo matematika proste nepustí. Ak nezamestnaná trojčlenná rodina dostane v dávkach toľko, že po zaplatení všetkých šekov im zvýši sto eur na celý mesiac, kam s nimi? Kúpiť drevo a jesť sneh? Alebo nakupovať len samé najlacnejšie potraviny a kúriť handrami?

Pamätám na zimu, ktorá bola taká tuhá, až nám zamrzlo vodovodné potrubie. Nielenže nám netiekla voda, ale zmrzlo aj tesnenie v záchode. Po oteplení nám to tam krásne zalialo a wc sa topilo cca 10 cm pod vodou.

Proste bieda ako vyšitá.

Na mítingu dovtedy vládnej parlamentnej strany som zahanbila nášho regionálneho politika. Spýtala som sa ho, čo v tej veľkej Bratislave urobil pre našich ľudí v hlbokej chudobe. A viete čo mi odpovedal, tam pred všetkými? Vraj u nás takej chudoby niet.

A potom ex post v kuloároch som samozrejme dostala pekne polopatisticky vysvetlené, nech ho prosím pekne, takto nestrápňujem. Veď kto ho bude voliť, ak budú mítingy prebiehať takto?!

Ono ja už mám tie biedne časy chvalabohu za sebou. A ako zázrak vnímam, že si odrazu môžem dovoliť za hrsť kešu orieškov po eure (luxus doteraz nevídaný!), či najlacnejší adventný veniec, čo som v kvetinárstve popri všetkých tých drahších našla. Stál 4,90, no pripadal mi príliš poskromne, tak som si ho poprosila dozdobiť zlatou stuhou a doplatila tridsať centov.

ľúbi-neľúbi, lacnejšieho niet 😀

Ono tie sociálne rozdiely na chudobnom Gemeri a tu sú do očí bijúce:

Tam ľudia vyhrabávali najmenšie centy aj spod zeme. Tu sú zastávky MHD posiate jedno a dvojcentovkami, ktoré sa ľudia ani neunúvajú dvíhať zo zeme.

Tam ľudia zbierali špaky zo zeme a celkom zožltnutými prstami si šúľali smradľavé second hand cigarety. Tu zahadzujú polky cigariet bez mihnutia oka, ak utrúsia aj celú cigu, idú ďalej. Po zemi nachádzate krabičky spolky aj celkom plné. A nikoho tých utrúsených zo tri eura proste nesere.

Tu sa vratné sklené obaly od piva zahadzujú do trávy a do kontajnerov. Tam ich ožratí zahadzovali a vytriezvení šikovne zbierali, aby ich mohli vrátiť.

No povedz, milý čitateľ, čo je toto, ak nie zúfalá bieda?

S radosťou vídam, ako sa regále určené na potravinovú pomoc chudobným, utešene napĺňajú jedlom. Zrejme aj tí darcovia vnímajú tie priepastné sociálne rozdiely v našej spoločnosti.

Postup je skutočne jednoduchý. Ak viete, pomôžte ľuďom v núdzi.

Avšak z druhej stránky je to predsa len úbohé, že si ľudia a spoločenstvá musia pomáhať sami. Na čo predsa máme štátny aparát, načo našich regionálnych politikov, ak si musíme vlastných hladných kŕmiť sami a oni sa nám na verejnosti budú tváriť, že ten problém tu ani nie je?

 

Fotografie: autorka.

 

Vraždy Alcàsser od Netflixu a ne/zodpovednosť médií

11.07.2024

Mám viacej voľného času a menej chuti na akékoľvek interakcie cez sociálne siete. A tak sledujem jeden televízny seriál za druhým. Akoby som niečo neustále hľadala, možno akési skryté motivátory a elementárne vysvetlenia. A o všetkých sa ani nedá písať blog, ani by to nemalo zmysel. Päťdielny seriál The Alcàsser Murders vyšiel v júni 2019. Škoda, že ho [...]

Hip Hop Žije a na drogy sa umiera

04.07.2024

Nechápem a nepochopím to selektívne vnímanie reality naše novinárskej obce. O Pohode napíšu aj kto s kým sa vyspal a budú o tom dávať storky po celé týždne, o ostatných hudobných festivaloch je im zaťažko sa aj slovíčkom zmieniť. Proste sa tvária, akoby nejesvovali. A rovnako je to aj s obeťami. O tých siedmych obetiach tragédie zrážky vlaku s dedinským autobusom sa [...]

České real crime: Kalivoda

29.06.2024

#real crime #czech Čítala som článok v ženskom magazíne s bombastickým názvom: Odievala masového vraha. Samozrejme to okamžite vzbudilo moju pozornosť. Z článku však vysvitlo, že išlo o obyčajné natáčanie krimi podľa skutočných udalostí. Film sa volá Lesní vrah a rozoberá príbeh Viktora Kalivodu. Online ho ešte nenájeme, takže pozrieť som ho zatiaľ nemala ako. [...]

stíhačka F-16

Prvé dve stíhačky F-16 pristáli na letisku v Kuchyni

22.07.2024 20:15, aktualizované: 22:50

Slovenské stíhačky leteli z USA 9 a pol hodiny bez prestávky.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie prileteli prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prišli dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.