Založ si blog

Chudobné Vianoce

Bývalí bratislavskí čašníci nachádzajú novodobé uplatnenie vo fabrikách. Iné obete koronadoby sa stretávajú s prezidentkou Čaputovou. Chudobný juh stredného Slovenska bojoval s biedou už aj pred koronou. O koľko sa asi tak teraz majú lepšie?

Zrejme si dokážete zrátať dva a dva.

Teší ma, že stále viac organizácií usporadúva potravinovú pomoc pre chudobných. Ono s priekopníckou ideou potravinových balíčkov v ich finálnej štvrťročnej podobe prišiel Slovenský červený kríž. Z pôvodnej idey rozdávať múku na kilá sa vypracovali ku celkom širokospektrálnemu jedálničku trvanlivých potravín, ktoré sa distribuujú ľuďom v núdzi adresne, priamo do ich dedín.

Na tieto Vianoce registrujem zbierku potravinovej pomoci zo strany výrobcu majonézy Hellmans a z obchodných sietí Lidlo a Tesco. Ak ich robia aj iní, budem len rada.

Hľadajte kontajner s fotkou tohto fešáčika…

Ono je to zúfalou vizitkou našej spoločnosti, že ľuďia u nás trpia hladom a núdzou. A najsmutnejšie je, ako o tom politickí predstavitelia zaryto mlčia.

O našej dedine som kol dokola počúvala jediný slogan: Najčistejšia dedina!

Bodaj by nie, keď zo 650 obyvateľov až 150 má na starosti len opatrovanie miestnej zelene a zber odpadkov! Môžu aj teraz celú zimu zametať sneh. A počas dlhých zimných večerov ho aj jesť…

Ono ak by som neprijala prácu na opačnom konci republiky, reálne mi hrozilo, že tieto Vianoce budem mrznúť a hladovať. Lebo matematika proste nepustí. Ak nezamestnaná trojčlenná rodina dostane v dávkach toľko, že po zaplatení všetkých šekov im zvýši sto eur na celý mesiac, kam s nimi? Kúpiť drevo a jesť sneh? Alebo nakupovať len samé najlacnejšie potraviny a kúriť handrami?

Pamätám na zimu, ktorá bola taká tuhá, až nám zamrzlo vodovodné potrubie. Nielenže nám netiekla voda, ale zmrzlo aj tesnenie v záchode. Po oteplení nám to tam krásne zalialo a wc sa topilo cca 10 cm pod vodou.

Proste bieda ako vyšitá.

Na mítingu dovtedy vládnej parlamentnej strany som zahanbila nášho regionálneho politika. Spýtala som sa ho, čo v tej veľkej Bratislave urobil pre našich ľudí v hlbokej chudobe. A viete čo mi odpovedal, tam pred všetkými? Vraj u nás takej chudoby niet.

A potom ex post v kuloároch som samozrejme dostala pekne polopatisticky vysvetlené, nech ho prosím pekne, takto nestrápňujem. Veď kto ho bude voliť, ak budú mítingy prebiehať takto?!

Ono ja už mám tie biedne časy chvalabohu za sebou. A ako zázrak vnímam, že si odrazu môžem dovoliť za hrsť kešu orieškov po eure (luxus doteraz nevídaný!), či najlacnejší adventný veniec, čo som v kvetinárstve popri všetkých tých drahších našla. Stál 4,90, no pripadal mi príliš poskromne, tak som si ho poprosila dozdobiť zlatou stuhou a doplatila tridsať centov.

ľúbi-neľúbi, lacnejšieho niet 😀

Ono tie sociálne rozdiely na chudobnom Gemeri a tu sú do očí bijúce:

Tam ľudia vyhrabávali najmenšie centy aj spod zeme. Tu sú zastávky MHD posiate jedno a dvojcentovkami, ktoré sa ľudia ani neunúvajú dvíhať zo zeme.

Tam ľudia zbierali špaky zo zeme a celkom zožltnutými prstami si šúľali smradľavé second hand cigarety. Tu zahadzujú polky cigariet bez mihnutia oka, ak utrúsia aj celú cigu, idú ďalej. Po zemi nachádzate krabičky spolky aj celkom plné. A nikoho tých utrúsených zo tri eura proste nesere.

Tu sa vratné sklené obaly od piva zahadzujú do trávy a do kontajnerov. Tam ich ožratí zahadzovali a vytriezvení šikovne zbierali, aby ich mohli vrátiť.

No povedz, milý čitateľ, čo je toto, ak nie zúfalá bieda?

S radosťou vídam, ako sa regále určené na potravinovú pomoc chudobným, utešene napĺňajú jedlom. Zrejme aj tí darcovia vnímajú tie priepastné sociálne rozdiely v našej spoločnosti.

Postup je skutočne jednoduchý. Ak viete, pomôžte ľuďom v núdzi.

Avšak z druhej stránky je to predsa len úbohé, že si ľudia a spoločenstvá musia pomáhať sami. Na čo predsa máme štátny aparát, načo našich regionálnych politikov, ak si musíme vlastných hladných kŕmiť sami a oni sa nám na verejnosti budú tváriť, že ten problém tu ani nie je?

 

Fotografie: autorka.

 

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Pacient / Zdravotníctvo /

Dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa môže čoskoro ešte zhoršiť, varuje INESS

04.06.2023 16:02

Počet osôb vo veku 70 a viac rokov na jedného lekára by sa mal do roku 2030 zvýšiť oproti roku 2021 o desať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 799977x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu