Založ si blog

Žena bojovníčka

No tak už viete, že som feministka. So zámerom meniť v spoločnosti pohľad na ženu a jej postavenie. Rúcať staré spráchnivelé systémy myslenia a ukázať žene, že aj ona môže v živote dosiahnuť ciele, po ktorých v hĺbke duše túži.

Naša stará, nešťastná Európa v pohľade na ženu-bojovníčku zlyhala. Zlyhala, keď odsúdila Johanku z Arcu na trest smrti upálením. Jej jediným prečinom bolo, že bola Žena.

V čarovnej rozprávke z čínskeho prostredia je našťastie všetko inak. Aj tu síce majú staré zažívané predstavy o úlohy ženy ako tichej slúžky pre svojho muža bojovníka, no akosi v záverečných taktoch nám tí Číňania ukazujú viacej ľudskosti, sebareflexie aj otvorenej mysle.

Videla som film Mulan. Nádherná a bohatá scenéria čínskeho paláca, vojaci oddaní čínskemu cisárovi v boji proti nájazdom Nomádov zo Severu.

Tí Nomádi stvárnením krásne pripomínajú našich dávnych kočovných predkov Maďarov. Majú svojho posvetného vtáka, ako aj my svojho turula. A ten vták je vlastne čarovná sila ženy-čarodejnice, u nás Maďarov to bola šamanka.

No kým nomádska čarodejnica ostáva len zbitým psom, slúžkou v rukách nomádskeho vodcu, tak jej čínska náprotivkyňa to dotiahne o kúsok ďalej.

Malá Mulan v sebe od mala nosila svojho bojovného ducha Šči. A žiadna výchova v nej tie bojovné a magické sklony nepotlačila.

Nastupuje do čínskej armády ako chlapec, aby ten umrel a zrodila sa žena.

Jej vtáčou podobou je bájny Fénix schopný znova a znova zrodiť sa z popola.

(Možno asociácia krajne za hranou, ale Renáta znamená v pôvodnom význame Znovuvzrodená.)

V nádhernej rozprávke, kde aj žena môže nasledovať hlas svojho srdca sa rysuje čarovný príbeh, ako:

„Dívka se stala vojákem,

Voják se stal vúdcem

A vúdce legendou.“

https://www.csfd.cz/film/515996-mulan/prehled/

 

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800002x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu