Založ si blog

Žena bojovníčka

No tak už viete, že som feministka. So zámerom meniť v spoločnosti pohľad na ženu a jej postavenie. Rúcať staré spráchnivelé systémy myslenia a ukázať žene, že aj ona môže v živote dosiahnuť ciele, po ktorých v hĺbke duše túži.

Naša stará, nešťastná Európa v pohľade na ženu-bojovníčku zlyhala. Zlyhala, keď odsúdila Johanku z Arcu na trest smrti upálením. Jej jediným prečinom bolo, že bola Žena.

V čarovnej rozprávke z čínskeho prostredia je našťastie všetko inak. Aj tu síce majú staré zažívané predstavy o úlohy ženy ako tichej slúžky pre svojho muža bojovníka, no akosi v záverečných taktoch nám tí Číňania ukazujú viacej ľudskosti, sebareflexie aj otvorenej mysle.

Videla som film Mulan. Nádherná a bohatá scenéria čínskeho paláca, vojaci oddaní čínskemu cisárovi v boji proti nájazdom Nomádov zo Severu.

Tí Nomádi stvárnením krásne pripomínajú našich dávnych kočovných predkov Maďarov. Majú svojho posvetného vtáka, ako aj my svojho turula. A ten vták je vlastne čarovná sila ženy-čarodejnice, u nás Maďarov to bola šamanka.

No kým nomádska čarodejnica ostáva len zbitým psom, slúžkou v rukách nomádskeho vodcu, tak jej čínska náprotivkyňa to dotiahne o kúsok ďalej.

Malá Mulan v sebe od mala nosila svojho bojovného ducha Šči. A žiadna výchova v nej tie bojovné a magické sklony nepotlačila.

Nastupuje do čínskej armády ako chlapec, aby ten umrel a zrodila sa žena.

Jej vtáčou podobou je bájny Fénix schopný znova a znova zrodiť sa z popola.

(Možno asociácia krajne za hranou, ale Renáta znamená v pôvodnom význame Znovuvzrodená.)

V nádhernej rozprávke, kde aj žena môže nasledovať hlas svojho srdca sa rysuje čarovný príbeh, ako:

„Dívka se stala vojákem,

Voják se stal vúdcem

A vúdce legendou.“

https://www.csfd.cz/film/515996-mulan/prehled/

 

Vyvolení umučení

13.07.2021

Nie, nie som lesba! V rámci akéhosi nekonečného hľadania seba samej som zvažovala aj túto možnosť. Výsledok? Niektoré ženy sú naozaj sexy a príťažlivé, no skôr sa s nimi nezhodnem, než by som s nimi dokázala žiť. To už viac verím okrídlenej vete: Kam čert nemôže, tam pošle ženu. Avšak na druhej strane dlhé roky sympatizujem s LGBT komunitou. Ich dúhová [...]

Nenápadná kniha pri dopitej káve

09.07.2021

Išla som do Panta Rhei pátrať po Nietsche-(ozaj neviem ako sa skloňuje toto ikonické meno)…..a samozrejme, nemali od neho zhola nič. Vraj mám skúsiť v Centrále, tam je širšia ponuka. Tak som si kúpila aspoň záložku s ilustráciou od Muchu a tento malý modrý zošítok. Meno Forsyth mi už bolo podvedome známe a intuícia ma proste nesklamala. Alebo som len [...]

Kniha roka subjektívne

06.07.2021

Už som tu spomínala, že mi bola na preklad ponúknutá detská knižka Ahoj, ja som Bak. O čo väčšia je však tá pocta, ak tú knihu vyhlásia za knihu roka! Načatú som ju už mala, dočítať tých pár zvyšných strán, to už išlo akýmsi samospádom. Autorku Martu Harajdovú aj prekladateľa do nemeckej jazykovej verzie Stefana Zieglera som stretla na Smolenickom [...]

ag testovanie, ružinovská poliklinika, koronavírus, test,

Pribudlo 51 nakazených koronavírusom a traja hospitalizovaní

27.07.2021 10:13, aktualizované: 10:45

Prvou dávkou vakcíny zaočkovali v pondelok viac ako 3-tisíc ľudí. Počet obetí ochorenia COVID-19 sa nezvýšil.

Linda Duneganová / Kostol / Kríž /

Božská premena, alebo ako sa z aljašského strip-klubu stal baptistický kostol

27.07.2021 09:53

Z chrámu ženskej krásy je teraz chrám spásy - a to vďaka dcére jednej z bývalých miestnych tanečníc, ktorá ho premenila na kostol, a tiež vďaka pastorovi, ktorý dokázal vidieť jeho potenciál.

Binder

Zomrel bývalý poslanec a projektant Gabčíkova Július Binder

27.07.2021 09:41

Július Binder inicioval a bezprostredne riadil uvedenie Vodného diela Gabčíkovo do prevádzky.

Tank / Panther /

Nemecký dôchodca v pivnici svojho domu skladoval tank Panther, protilietadlové delo i torpédo. Skončil na súde

27.07.2021 08:36

Tank i ostatné predmety vyzdvihli z domu v severonemeckom Heikendorfe za pomoci armády ešte v roku 2015. Prokuratúra a obhajoba v súčasnosti vyjednávajú o treste pre 84-ročného muža.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 176
Celková čítanosť: 363743x
Priemerná čítanosť článkov: 2067x

Autor blogu