Založ si blog

Zbúrali nám Dom duchov

No nie je ten život hrozný? Keď už sa akurát aklimatizujem na život mimo fabriky a more blata navôkol, tak mám zase nastúpiť a ťahať 8,10,12,13…nekonečné množstvo monotónnej práce v továrni, čo je sama ako malé mestečko. Pred tým však povinné očkovanie, bez čoho v dnešných časoch človeka už ani do práce nepustia.

 

V malej milej Tornali sa testuje na dvoch odberových miestach. Jedným z nich je budova bývalej pohotovosti. Vlastníci susedného domu sú, zdá sa, zo zatarasenia vlastného vchodu čakajúcimi na testovanie už bezradní…..

„Toto ne je testovacie parkovisko!“, píše sa na bráne rodinného domu.

A ďalšou možnosťou je mobilné odberové miesto pri ordinácii Mudr. Slezáka. Toto miesto ma zaviedlo na Mierovú ulicu a donútilo cvaknúť pár záberov.

Lebo toto nemám rada! Toto už dlhodobo nemám rada! Ako si šliapeme po vlastnej minulosti. Ako búrame malebné budovy, čo mali svoju minulosť a z ktorých dýcha krása zašlých vekov, aby sme ich nahrádzali sterilnými betónovými krabicami.

V zajatí betónu….

O čo je táto zbierka krabíc krajšia a esteticky pôsobivejšia?

Začínam podozrievať Tornaľu, že ani nemá hlavného architekta. A ak má, tak zrejme je mimoriadne priaznivo naklonený investičným skupinám, na úkor histórie aj krásy.

Zrejme je nás zúfalo málo, tých, čo ešte milujeme históriu a vidíme význam v záchrane historických budov. Oni nám ich namiesto záchrany jednoducho a nekompromisne búrajú…..

Pritom fotografovať, či natáčať na týchto miestach má neskutočné čaro. Poskytuje autenticitu a ducha,…..dáva ten správny melancholický feeling.

Onedlho zmiznú aj posledné ostatky Domu duchov.

 

Fotografie: autorka.

Minule som vám dala József Attilu. Ďalší maďarský básnický velikán Ady Endre, tiež opisoval krásu úpadku, odchádzajúceho a míňajúceho sa….

Én a halál rokona vagyok,

szeretem a tünö szerelmet,

szeretem megcsókolni

azt aki elmegy.

-*-*-*-*

V mojom preklade:

Som príbuzný smrti,

milujem míňajúcu sa lásku,

milujem pobozkať

tú čo odchádza.

Právo slobodnej voľby by malo platiť pre každého

30.01.2021

Sme to, čím sa rodíme, alebo čím nás činí výchova? Máme dostatok príležitostí naplno rozvíjať svoj vrodený potenciál? Alebo nás rodové stereotypy celoživotne ťahajú k zemi? Čas od času sa vraciam k téme feminizmu. Tentoraz som súlad s mojimi názormi našla v malej brožúre Oľga Pietruchová/ Adriana Mesochoritisová: Rodová rovnosť v organizácii. Oľga [...]

Sulík a Remišová priniesli prísľuby rozvoja do Rimavskej Soboty

23.01.2021

Ako aj sami uviedli, ide o najmenej rozvinutý región s najvyššou mierou nezamestnanosti. Leží niekde uprostred prázdna, bez diaľničného prepojenia na Bratislavu, či Košice. Miesto de facto odsúdené na zánik. Sľuby, sľuby a zase len sľuby! Koľké roky už počúvame o vybudovaní priemyselného parku v Rožňave, či aj Rimavskej Sobote? Ale tie ohromné sľuby akosi stále [...]

Zmeny nemusia byť vždy negatívne

19.01.2021

Písanie pomáha triediť si myšlienky. Testovanie (nie to Matovičove vŕtanie sa cez nos až v mozgu!)pomáha osvetliť si reálny stav vecí. A obe dokopy pomáhajú (zvládajú )ľahšie prekonávať ten každodenný boj o holý život. Zorán – Menj el Előadó: Zorán Szövegírók: Presser Gábor Sztevanovity Dusán Zeneszerzők: Presser Gábor [...]

Milan Krajniak

Krajniak: Vďaka núdzovému stavu vieme zadarmo doručiť ochranné pomôcky

25.02.2021 20:16

Minister pripomenul, že núdzový stav vyhlásila pred rokom vláda Pellegriniho v čase, keď nebol žiaden hospitalizovaný prípad.

šachta

V starej šachte pri B. Štiavnici zahynuli dvaja muži

25.02.2021 19:15

Banskí záchranári aktuálne nemôžu telá mužov vytiahnuť, vstup do šachty je pri použití bežných dýchacích prístrojov vo výbave záchranárov príliš úzky.

Mária Kolíková

Kolíková: Vnímam, že existuje zhoda na potrebe reformy slovenskej justície

25.02.2021 17:42

Zriadenie samostatného správneho súdnictva odborníci a ľudia z praxe vnímajú ako dobrý a dôležitý krok.

Ľubomír Petrák

Pamiatku poslanca Petráka si uctili stranícki kolegovia i vedenie NRSR

25.02.2021 17:10

Pre účasť viacerých zákonodarcov na rozlúčke s Petrákom prerušili poslanci štvrtkové rokovanie parlamentu.