Založ si blog

Zbúrali nám Dom duchov

No nie je ten život hrozný? Keď už sa akurát aklimatizujem na život mimo fabriky a more blata navôkol, tak mám zase nastúpiť a ťahať 8,10,12,13…nekonečné množstvo monotónnej práce v továrni, čo je sama ako malé mestečko. Pred tým však povinné očkovanie, bez čoho v dnešných časoch človeka už ani do práce nepustia.

 

V malej milej Tornali sa testuje na dvoch odberových miestach. Jedným z nich je budova bývalej pohotovosti. Vlastníci susedného domu sú, zdá sa, zo zatarasenia vlastného vchodu čakajúcimi na testovanie už bezradní…..

„Toto ne je testovacie parkovisko!“, píše sa na bráne rodinného domu.

A ďalšou možnosťou je mobilné odberové miesto pri ordinácii Mudr. Slezáka. Toto miesto ma zaviedlo na Mierovú ulicu a donútilo cvaknúť pár záberov.

Lebo toto nemám rada! Toto už dlhodobo nemám rada! Ako si šliapeme po vlastnej minulosti. Ako búrame malebné budovy, čo mali svoju minulosť a z ktorých dýcha krása zašlých vekov, aby sme ich nahrádzali sterilnými betónovými krabicami.

V zajatí betónu….

O čo je táto zbierka krabíc krajšia a esteticky pôsobivejšia?

Začínam podozrievať Tornaľu, že ani nemá hlavného architekta. A ak má, tak zrejme je mimoriadne priaznivo naklonený investičným skupinám, na úkor histórie aj krásy.

Zrejme je nás zúfalo málo, tých, čo ešte milujeme históriu a vidíme význam v záchrane historických budov. Oni nám ich namiesto záchrany jednoducho a nekompromisne búrajú…..

Pritom fotografovať, či natáčať na týchto miestach má neskutočné čaro. Poskytuje autenticitu a ducha,…..dáva ten správny melancholický feeling.

Onedlho zmiznú aj posledné ostatky Domu duchov.

 

Fotografie: autorka.

Minule som vám dala József Attilu. Ďalší maďarský básnický velikán Ady Endre, tiež opisoval krásu úpadku, odchádzajúceho a míňajúceho sa….

Én a halál rokona vagyok,

szeretem a tünö szerelmet,

szeretem megcsókolni

azt aki elmegy.

-*-*-*-*

V mojom preklade:

Som príbuzný smrti,

milujem míňajúcu sa lásku,

milujem pobozkať

tú čo odchádza.

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800078x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu