Založ si blog

Viete po maďarsky?

Po príchode do Bratislavy sa mi dostalo interesantnej ponuky. Mala som možnosť pustiť sa do maďarského prekladu detskej knižky od Marty Harajdovej: Ahoj, ja som Bak.

 

  Spomínaná knižka sa aj s nemeckým prekladom od Stefana Zieglera aktuálne objavila na knižnom trhu. Oproti pracovnej verzii sa na titulku dostala ilustrácia primeranejšia vnímaniu detského čitateľa.

Pracovná verzia–raz ju aj dočítam…foto autor.

Od maďarského prekladu sme však napokon upustili. Jednak pre nedostatok času a financií a jednak ma kniha ani nijako obzvlášť neoslovila. 

Čo s načatým prekladom? Snáď  zaujme aspoň podaktorých čitateľov.

Nápad s nemeckým prekladom oceňujem a je fajn učiť deti už od mala nemčine, čo v dospelosti určite majú možnosť zúročiť.

Teda gratulujem Stefanovi a Marte.

A úryvok z môjho prekladu:

Harajda Márta: Szia, én vagyok Bak

 

Sziasztok, barátok!

 

Amikor megszülettem, pontosan 5.2.2004, Tüzesnek hívtak.

Négy testvérem volt, anya, nagyi, meg a házigazda. Az udvar nem volt túl nagy. Ezért testvéreim még kiskorukban szétosztották és valahogy csak én maradtam. Állítólag egy néni engem is el akart vinni, de nem jött értem. Végül én is új udvarra költöztem ahol Mihály bácsi élt Erszike nénivel. Ez aztán sokkal nagyobb udvar volt. Sok sok huncutságot követtem ott el és átéltem sok boldog percet. Ha érdekel, elmesélem.

És el ne feledjem, arany retriever vagyok és úgy hívnak Bak.

  1. Tüzes új neve

 

Hirtelen mozgást észleltem az udvaron. A házigazda kiment a kapun és hosszasan telefonált. A hasamon szokatlan viszketés futott át. Rólam beszélt volna? A kapunál idegen autó állt meg. Ezt már nem hagytam annyiban, el kezdtem figyelni. Ketten száltak ki, egy bácsi és egy néni. Mosolyogtak, kezet adtak a házigazdának és bejöttek az udvarra. Füleltem.

„Nagyon élénk, ezért hívjuk Tüzesnek,“, mondta a házigazda.

Hát mégis miattam jöttek. Már tegnap gyanakodtam. A hazigazda meg a neje már tegnap furcsán néztek rám. Sóhajtottam és hallgattam, ahogy beszélgetnek. Ezek a hangok egészen megtetszettek.

Kinyitták a kiskaput és közelebbről szemügyre vehettem a látogatókat.

Nahát, egész jók, mondtam magamban. Futkostam körülöttük és vártam, mi fog következni. Még kicsit beszélgettek, valamit váltottak, aztán megszólított a házigazda:

„Na gyere Tüzes és viselkedj rendesen.“

Felraktak abba az idegen autóba s elbúcsúztak. Akkor eszembe jutott, hogy már nem térek vissza erre az udvarra.

A bácsi a volán mögé ült, a néni hátra, biztos rám fog vigyázni. Elindultunk. Mindenhol csupa új illat szállt. A motorzúgás lecsillapított, a néni simogátasa olyan kellemes volt. Fél szemmel figyeltem. Folyton mosolygott rám.

„Mihály, ez annyira szép! Már tudom, hogy fogjuk hívni. Ő lessz a mi Bakunk,“ szólt vidáman a néni.

Mihály bácsi óvatosan vezetett. Gondolatban ismételgettem a mi Bakunk, a mi Bakunk. És kezdtem örülni ennek a vélhetőleg hosszú útnak a végére.

 

zvažujem trestné oznámenie na tv joj

19.06.2021

Táto televízia zámerne a pravidelne spôsobuje účinkujúcim v relácii Bez servítky ujmu na ľudskej dôstojnosti. Petra z Michaloviec po masakri v reality šou nevládala ani prísť k slovu. Renáta z Rožňavy bola hodená západniarom ako ovca svorke vlkov. -*-*-*-*-*-*-* Na našej spoločnosti najväčšmi nenávidím pokrytectvo. Ono všetci sa tvária, akí sú slušní a milí, [...]

Poézia nie je zdochnutá ryba

15.06.2021

Ryba smrdí od hlavy….a reality šou od začiatku do konca… Uvedomujete si, akí ste úžasní? Urobiť na môj prvotný článok vyše 2700 kliknutí a pol tisíca komentov? Ak by vás platili za komentáre, tak celkom slušne zarábate. A som rada, že si navzdory všetkému svoje menšiny aj všímate a dokonca dokážete vyhrabať aj celú studnicu viac-menej overených, či aj [...]

Do tretice všetko najlepšie

10.06.2021

Teší ma čítanosť a diskutovanosť článkov. Ono je to obdobné ako aj v reálnom živote. Nemusíme mať na všetko rovnaký názor a vidieť svet z rovnakého uhla pohľadu. To podstatné je, aby sme dokázali vzájomne komunikovať, aby sme boli schopní nielen opísať, ale aj obhájiť vlastné tvrdenia a nekomunikovať na nejakej škôlkarskej úrovni ľúbi/neľúbi, páči/nepáči. [...]

Erdogan biden

Erdogan: Prvé rokovanie s Bidenom otvorilo "novú éru"

21.06.2021 23:21

Erdogan a Biden sa ako hlavy štátov stretli v rámci summitu NATO v čase, keď vzťahy medzi Tureckom a USA neboli na dobrej úrovni.

úrad vlády

Smer chce klamstvami pomýliť občanov a vytvoriť si podmienky na návrat, tvrdí Úrad vlády

21.06.2021 22:19

Úrad vlády to uviedol v reakcii na Smer, podľa ktorého sa mala vláda dopustiť štátnej korupcie s cieľom motivovať jedného z vypovedajúcich kajúcnikov v prebiehajúcich kauzách.

Záplavy, Záhorie, Pernek, voda, povodeň, povodne, záplava

Na severe Záhoria sa ocitli niektoré oblasti pod vodou

21.06.2021 21:22

V okresoch Skalica a Senica hrozia prívalové povodne.

kuchajda letné kino

Bratislavské Nové Mesto opäť otvorí svoje Letné kino na Kuchajde

21.06.2021 20:18

Filmy bude mestská časť premietať každú stredu a sobotu, o výbere filmu budú opäť rozhodovať diváci hlasovaním.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 169
Celková čítanosť: 350773x
Priemerná čítanosť článkov: 2076x

Autor blogu