Založ si blog

Dievčence a ženy v extrémnych situáciách

Mala som také nútené intermezzo medzi dvomi zamestnaniami kedy som celé dni trávila bez práce a bez chuti do života. A počas tohto obdobia som sledovala samé drámy nakrútené podľa skutočných udalostí.Všetky tie filmy majú spoločného menovateľa – dievčence a ženy v situáciách, o akých by sa vám ani nesnívalo.

 

Na túto cestu ma naviedla zmienka od fb friendky. Jedná sa o mimoriadnu bytosť- transku, čo sa hrdo hlása k autizmu a v jednej zo svojich postov sa posťažovala, ako závidí akejsi babe, že sa nemusela socializovať.

Príbeh tejto dievčiny spracúva film Divoké dítě. Ak si však snímku pozriete, s názorom fb- friendky zrejme nebudete súhlasiť.

Ide o prípad hrubého týrania dieťaťa, kde otec malú Katie od detstva priväzuje k postieľke a ku stoličke. Dieťa sa nenaučí poriadne chodiť, jesť, ani rozprávať.

V kritických dvanástich rokoch ju jej slepá matka vyslobodí a zavedie na sociálku.

Tyran pácha samovraždu avšak skutočná dráma ešte len začína. Lingvistka sa snaží naučiť dieťa rozprávať, bezdetná učiteľka sa pokúša stať druhou Annie Sullivanovou a slepá matka po operácii opäť vidí. Dostáva druhú šancu na výchovu vlastnej dcéry, v ktorej zase raz zlyháva.

Táto drobná zmienka o ikonickej vychovávateľke ma privádza k druhému príbehu.

V tomto príbehu nejde o týranie, avšak rodičia zlyhávajú vlastne z opačných príčin. Priveľmi svoju dcéru ľúbia a tak im chýba potrebná ráznosť aby svoju viacnásobne postihnutú dcéru naučili aspoň základným návykom.

Helen Keller sa rodí ako zdravé dievčatko. Avšak po dňoch horúčok prichádza o zrak aj sluch. Absolútne ticho a temnota privádzajú dievčatko do zúrivosti.

S týmto „divokým dieťaťom“ si rodičia nevedia rady. Až zrakovo postihnutá čerstvá absolventka Annie Sullivanová prináša do rodiny zrniečko nádeje, že by sa malá Helen predsa len mohla naučiť komunikovať a adaptovať k svojmu okoliu.

Sprvoti ide vyslovene o súboj s rozmaznaným dieťaťom avšak nezlomnej vychovávateľke sa predsa len podarí prekonať prvotný odpor tak Helen, ako aj jej rodičov.

Tento čarovný príbeh sa dočkal množstva adaptácií. Samotná predstaviteľka Helen si po pár rokoch zahrala aj vychovávateľku. Filmy nájdete pod názvami Divotvúrkyně, Vychovatelka. Prípadne si nájdite aj kreslený film o živote Helen Keller.

„Život Helen Keller dodáva nádej všetkým ľuďom v beznádejných situáciách.“, konštatuje rozprávač a my s týmto zistením môžeme len súhlasiť.

Posledný skutočný príbeh obsahuje tiež zlyhanie rodičov, ako aj divného tyrana.

Tentoraz poznávame príbeh malej Natashe Kampusch vo filme 3096 dní. Otec sa zabudne v krčme, matka malú Natashu vyprevadí do školy s fackou a divný psychopat nachádza šancu si dievčatko uniesť a zavrieť na dlhé roky do podzemného bunkra.

Dievčatko vyrastá v zajatí až do svojej dospelosti. Mladý elektrikár dokáže zatajiť jej prítomnosť aj pred vlastnou matkou. Z väzenkyne si spraví milenku a vedie s ňou podľa svojej zvrátenej logiky takmer idylický život.

Obdobne ako v prvom príbehu však vyslobodenie vedie k samovražde tyrana ktorý neunesie bremeno verejnej potupy.

„V tomto príbehu mohol prežiť len jeden. A nakoniec som to bola ja.“ – konštatuje už dospelá Natascha.

Mohli by sme si zo všetkých týchto príbehov vziať akési ponaučenie? Určite. Mohli  by nám všetky dodávať nádej v neľahkých časoch. Ukazovať akési bezpečné svetielko, ako žiadne trápenie netrvá večne. Ako my ženy dokážeme prekonať aj najneuveriteľnejšie prekážky, aby sme raz mohli byť slobodné a snáď aj šťastné.

 

 

Vyvolení umučení

13.07.2021

Nie, nie som lesba! V rámci akéhosi nekonečného hľadania seba samej som zvažovala aj túto možnosť. Výsledok? Niektoré ženy sú naozaj sexy a príťažlivé, no skôr sa s nimi nezhodnem, než by som s nimi dokázala žiť. To už viac verím okrídlenej vete: Kam čert nemôže, tam pošle ženu. Avšak na druhej strane dlhé roky sympatizujem s LGBT komunitou. Ich dúhová [...]

Nenápadná kniha pri dopitej káve

09.07.2021

Išla som do Panta Rhei pátrať po Nietsche-(ozaj neviem ako sa skloňuje toto ikonické meno)…..a samozrejme, nemali od neho zhola nič. Vraj mám skúsiť v Centrále, tam je širšia ponuka. Tak som si kúpila aspoň záložku s ilustráciou od Muchu a tento malý modrý zošítok. Meno Forsyth mi už bolo podvedome známe a intuícia ma proste nesklamala. Alebo som len [...]

Kniha roka subjektívne

06.07.2021

Už som tu spomínala, že mi bola na preklad ponúknutá detská knižka Ahoj, ja som Bak. O čo väčšia je však tá pocta, ak tú knihu vyhlásia za knihu roka! Načatú som ju už mala, dočítať tých pár zvyšných strán, to už išlo akýmsi samospádom. Autorku Martu Harajdovú aj prekladateľa do nemeckej jazykovej verzie Stefana Zieglera som stretla na Smolenickom [...]

Tank / Panther /

Nemecký dôchodca v pivnici svojho domu skladoval tank Panther, protilietadlové delo i torpédo. Skončil na súde

27.07.2021 08:36

Tank i ostatné predmety vyzdvihli z domu v severonemeckom Heikendorfe za pomoci armády ešte v roku 2015. Prokuratúra a obhajoba v súčasnosti vyjednávajú o treste pre 84-ročného muža.

Kajs Saíd / Tunisko /

Ústavná kríza v Tunisku: Po premiérovi prezident Saíd odvolal dvoch ministrov

27.07.2021 07:27

Tuniský prezident Kajs Saíd tiež pozastavil činnosť parlamentu na 30 dní. Vládnuca Strana obnovy označila tieto kroky za štátny prevrat, iní hovoria o "útoku na demokraciu".

Joe Biden / Mustafa Kázimí /

Biden: Bojová misia USA v Iraku sa skončí do konca roka, vzťahy s Bagdadom vstupujú do novej fázy

27.07.2021 07:10

V súčasnosti v Iraku pôsobí 2 500 amerických vojakov, ktorí pomáhajú miestnym silám čeliť zvyškom skupiny Islamského štátu.

Veľká Británia / Loď /

Paríž a Londýn podpísali dohodu o ochrane Lamanšského prielivu pred teroristickými útokmi

27.07.2021 07:01

Dokument sa týka spoločnej ochrany prielivu pred potenciálnym útokom teroristov, ktorí by si mohli za cieľ zvoliť veľké plavidlo, napríklad trajekt.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 176
Celková čítanosť: 363730x
Priemerná čítanosť článkov: 2067x

Autor blogu