Založ si blog

Viete po maďarsky?

Po príchode do Bratislavy sa mi dostalo interesantnej ponuky. Mala som možnosť pustiť sa do maďarského prekladu detskej knižky od Marty Harajdovej: Ahoj, ja som Bak.

 

  Spomínaná knižka sa aj s nemeckým prekladom od Stefana Zieglera aktuálne objavila na knižnom trhu. Oproti pracovnej verzii sa na titulku dostala ilustrácia primeranejšia vnímaniu detského čitateľa.

Pracovná verzia–raz ju aj dočítam…foto autor.

Od maďarského prekladu sme však napokon upustili. Jednak pre nedostatok času a financií a jednak ma kniha ani nijako obzvlášť neoslovila. 

Čo s načatým prekladom? Snáď  zaujme aspoň podaktorých čitateľov.

Nápad s nemeckým prekladom oceňujem a je fajn učiť deti už od mala nemčine, čo v dospelosti určite majú možnosť zúročiť.

Teda gratulujem Stefanovi a Marte.

A úryvok z môjho prekladu:

Harajda Márta: Szia, én vagyok Bak

 

Sziasztok, barátok!

 

Amikor megszülettem, pontosan 5.2.2004, Tüzesnek hívtak.

Négy testvérem volt, anya, nagyi, meg a házigazda. Az udvar nem volt túl nagy. Ezért testvéreim még kiskorukban szétosztották és valahogy csak én maradtam. Állítólag egy néni engem is el akart vinni, de nem jött értem. Végül én is új udvarra költöztem ahol Mihály bácsi élt Erszike nénivel. Ez aztán sokkal nagyobb udvar volt. Sok sok huncutságot követtem ott el és átéltem sok boldog percet. Ha érdekel, elmesélem.

És el ne feledjem, arany retriever vagyok és úgy hívnak Bak.

  1. Tüzes új neve

 

Hirtelen mozgást észleltem az udvaron. A házigazda kiment a kapun és hosszasan telefonált. A hasamon szokatlan viszketés futott át. Rólam beszélt volna? A kapunál idegen autó állt meg. Ezt már nem hagytam annyiban, el kezdtem figyelni. Ketten száltak ki, egy bácsi és egy néni. Mosolyogtak, kezet adtak a házigazdának és bejöttek az udvarra. Füleltem.

„Nagyon élénk, ezért hívjuk Tüzesnek,“, mondta a házigazda.

Hát mégis miattam jöttek. Már tegnap gyanakodtam. A hazigazda meg a neje már tegnap furcsán néztek rám. Sóhajtottam és hallgattam, ahogy beszélgetnek. Ezek a hangok egészen megtetszettek.

Kinyitták a kiskaput és közelebbről szemügyre vehettem a látogatókat.

Nahát, egész jók, mondtam magamban. Futkostam körülöttük és vártam, mi fog következni. Még kicsit beszélgettek, valamit váltottak, aztán megszólított a házigazda:

„Na gyere Tüzes és viselkedj rendesen.“

Felraktak abba az idegen autóba s elbúcsúztak. Akkor eszembe jutott, hogy már nem térek vissza erre az udvarra.

A bácsi a volán mögé ült, a néni hátra, biztos rám fog vigyázni. Elindultunk. Mindenhol csupa új illat szállt. A motorzúgás lecsillapított, a néni simogátasa olyan kellemes volt. Fél szemmel figyeltem. Folyton mosolygott rám.

„Mihály, ez annyira szép! Már tudom, hogy fogjuk hívni. Ő lessz a mi Bakunk,“ szólt vidáman a néni.

Mihály bácsi óvatosan vezetett. Gondolatban ismételgettem a mi Bakunk, a mi Bakunk. És kezdtem örülni ennek a vélhetőleg hosszú útnak a végére.

 

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800023x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu