Založ si blog

Starosvetskí zlatokopi to mali tragické

Na literatúre milujem realizmus a reflexiu na spoločenské dianie.

Na klasike zase vídam návod, ako poctivo a pútavo sa dá písať.

Theodore Dreiser v Americkej tragédii spracoval skutočné udalosti, ktoré otriasli verejnou mienkou jeho doby.

 

Náš život je hektický a denne prináša svoje nové a nové výzvy. Občas však predsa len máme čas sa aj obzrieť a doháňať staré resty. Poprípade dočítať dávno požičanú knihu z knižnice.

Tituly z knižnice…(foto:autor)

Ak nie ste práve môjho razenia a čítanie rozsiahlych románov vás nebaví, môžete siahnuť aj po televíznej adaptácii tejto klasiky. Zahviezdili v nej naši zaslúžilí umelci.

Ak ste však už videli film, román vás môže dostať do rozpakov. Scenár totiž verne kopíruje knihu, hlavne ten súdny proces s mladým vrahom.

-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

Klasika versus novoveká realita? Dreiser opísal utrpenie svojej doby. Rozpitval pohnútky mladého vraha zmietajúceho sa medzi dvomi milenkami.

V dnešných časoch však trojuholníky automaticky nespejú ku tak tragickým koncom.

Kniha rozpráva príbeh dvoch bratov. Z jedného sa stane neskutočne bohatý priemyselník, vlastník továrne na výrobu golierov. Druhý je priveľký rojko, svoje deti aj ženu vláči po uliciach venujúc sa profesii potulného kazateľa, večne v hmotnej núdzi.

Deti kazateľa sa nevládzu vymaniť z núdze, do ktorej sa narodili. Hlavne ctižiadostivý Clyde Grifith žiadostivo pokukáva po bohatstve svojho strýka.

Nastúpi v jeho továrni ako obyčajný robotník. Bratranec – riaditeľ by ho v tej bezvýznamnej otrockej pozícii držal dlhé mesiace, až ho však otec a verejná mienka donútia dať mu prácu „hodnú mena Grifithovcov“.

Clyde sa stáva vedúcim značkovacieho oddelenia šéfujúc čisto ženskému kolektívu. Navzdory zákazu zapletať sa s podriadenými si začína milostný pomer s chudobnou robotníčkou Robertou. Tá žije u rodiny svojej priateľky. Avšak narastajúca túžba je donúti vziať si podnájom, kde má viacej súkromia a tak sa ich romanca môže naplno rozvinúť.

Sondra Finchleyová sa narodila do bohatstva a prepychu. Jej náklonnosť Clyda úplne očarí. Avšak Roberta je tehotná a nástojí na sobáši.

Ako aj mnohí z nás, ani Clyde nemá dosť síl, aby sa jej kruto a bez ľútosti zbavil. Riešenie odkladá, čaká pozitívnu zmenu, ktorá nenastáva.

Tabletka po akte síce už jestvuje, ale nezaberá. Potraty sú v tom čase ilegálne a bez mastného všimného to riziko lekár proste nepostúpi.

Ako sa zbaviť nepohodlnej milenky bez zbytočného škandálu? Clydovi novinový článok vnukne desivý nápad: nešťastné utopenie v jazere. Mohlo by to vyzerať, že sa utopili obaja. Nechá tam plávať svoj klobúk na hladine a pre istotu si už aj kupuje vlastný.

Oklamaná ťarchavá Roberta si šije svoju skromnú výbavičku a vydáva sa s ním na falošnú svadobnú cestu. Vystupujú pod falošnými menami, avšak babrák Clyde sa nevzdáva vlastných iniciálov, čo bude aj významnou stopou vo vyšetrovaní.

-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

Dnešný scenár by musel byť menej tragický. Celkové hospodárske prostredie sa pritom v mnohom ani nezmenilo. Tiež máme priepastné materiálne rozdiely aj v rámci jednej rodiny. Tiež máme továrne s armádou bezmenných robotníkov. Tiež máme ženské kolektívy s mužským nadriadeným. Avšak tie ľúbostné pomery sa už až tak neregulujú. V dnešných časoch sa už ľudia natoľko nepozastavujú nad milostnými romancami na pracovisku.

Potraty sa stali legálnymi a slobodných matiek je už nespočet.

Keby súčasná Roberta tlačila súčasného Clyda k sobášu, ten by sa jej asi len vysmial. Mohol by si vymyslieť nespočet spôsobov, ako sa svojej už nepoholnej milenky zbaviť…proste ju vyhodiť, prípadne falošne obviniť, či predať na trhu s bielym mäsom…..

To očarenie bohatstvom a túžba sa do neho narodiť, alebo aspoň akokoľvek dostať, tá je však tiež nemenná. Keby bol Clyde žena a žil v súčasnosti, zrejme by ho mnohí opľúvali a nálepkovali ako zlatokopku.

Rytmus v rovnomennej piesni je až kruto nemilosrdný. Akoby sám okrem nabrúseného jazyka a prerasteného ega mal aj niečo viacej.

Melódia je však chytľavá a tak láka si spolu s Rytmausom zanadávať na všetky tie, čo „prišli z chudobnej dediny“….s túžbou vyštverať sa čím vyššie.

zvažujem trestné oznámenie na tv joj

19.06.2021

Táto televízia zámerne a pravidelne spôsobuje účinkujúcim v relácii Bez servítky ujmu na ľudskej dôstojnosti. Petra z Michaloviec po masakri v reality šou nevládala ani prísť k slovu. Renáta z Rožňavy bola hodená západniarom ako ovca svorke vlkov. -*-*-*-*-*-*-* Na našej spoločnosti najväčšmi nenávidím pokrytectvo. Ono všetci sa tvária, akí sú slušní a milí, [...]

Poézia nie je zdochnutá ryba

15.06.2021

Ryba smrdí od hlavy….a reality šou od začiatku do konca… Uvedomujete si, akí ste úžasní? Urobiť na môj prvotný článok vyše 2700 kliknutí a pol tisíca komentov? Ak by vás platili za komentáre, tak celkom slušne zarábate. A som rada, že si navzdory všetkému svoje menšiny aj všímate a dokonca dokážete vyhrabať aj celú studnicu viac-menej overených, či aj [...]

Do tretice všetko najlepšie

10.06.2021

Teší ma čítanosť a diskutovanosť článkov. Ono je to obdobné ako aj v reálnom živote. Nemusíme mať na všetko rovnaký názor a vidieť svet z rovnakého uhla pohľadu. To podstatné je, aby sme dokázali vzájomne komunikovať, aby sme boli schopní nielen opísať, ale aj obhájiť vlastné tvrdenia a nekomunikovať na nejakej škôlkarskej úrovni ľúbi/neľúbi, páči/nepáči. [...]

Erdogan biden

Erdogan: Prvé rokovanie s Bidenom otvorilo "novú éru"

21.06.2021 23:21

Erdogan a Biden sa ako hlavy štátov stretli v rámci summitu NATO v čase, keď vzťahy medzi Tureckom a USA neboli na dobrej úrovni.

úrad vlády

Smer chce klamstvami pomýliť občanov a vytvoriť si podmienky na návrat, tvrdí Úrad vlády

21.06.2021 22:19

Úrad vlády to uviedol v reakcii na Smer, podľa ktorého sa mala vláda dopustiť štátnej korupcie s cieľom motivovať jedného z vypovedajúcich kajúcnikov v prebiehajúcich kauzách.

Záplavy, Záhorie, Pernek, voda, povodeň, povodne, záplava

Na severe Záhoria sa ocitli niektoré oblasti pod vodou

21.06.2021 21:22

V okresoch Skalica a Senica hrozia prívalové povodne.

kuchajda letné kino

Bratislavské Nové Mesto opäť otvorí svoje Letné kino na Kuchajde

21.06.2021 20:18

Filmy bude mestská časť premietať každú stredu a sobotu, o výbere filmu budú opäť rozhodovať diváci hlasovaním.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 169
Celková čítanosť: 350751x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu