Založ si blog

Kniha roka subjektívne

 

 

Už som tu spomínala, že mi bola na preklad ponúknutá detská knižka Ahoj, ja som Bak. O čo väčšia je však tá pocta, ak tú knihu vyhlásia za knihu roka! Načatú som ju už mala, dočítať tých pár zvyšných strán, to už išlo akýmsi samospádom.

 

Autorku Martu Harajdovú aj prekladateľa do nemeckej jazykovej verzie Stefana Zieglera som stretla na Smolenickom zámku. Pani Marta rozdávala knižné odmeny pre ocenneých autorov. Stefan Ziegler sa v kategórii prózy umiestnil zarovno so mnou na druhom mieste.

Zľava organizátorka Zuzka Kuglerová, ocenený Stefan Ziegler a autorka Marta Harajdová.

Autorkine prekvapenie, že práve jej kniha dostala čestný titul Kniha roka, bolo pravé, nefalšované.

Pani Marta nosí so sebou fotografiu psíka, ktorý bol námetom pre jej detskú knižku.

Mňa vyslovene šokovalo, že napísala detskú knižku o psovi, čo už nie je. Že navštevuje detské domovy a knižnice s fotografiou psíka, čo už nie je a každému to pripadá normálne. Vraj si deti majú zvyknúť, že tie zvieratká tu s nami nebudú večne.

No neviem, možno zase len idem proti názoru väčšiny, ale mne by to nekonečné spomínanie psíka, ktorý už nie je, jednoducho vadilo. Nedokázala by som o tom napísať knihu, ani o tom besedovať s 10-ročnými deťmi. Celý rukopis by sa mi rozmočil v slzách a ku tým deťom by ma v tých depkách ani nepustili.

-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-

Ak si však odmyslíme ten temný dotyk smrti, ostane nám akési nevinné dielko o psíkovi a mačičke, o ujovi a tetuške, dedkovi a babičke.

Bežný život na vidieckom dome, kde sa kosí, chovajú zajace, mladí chodia do práce a babka pečie koláče.

Najväčším zvratom, ktorý zrejme porotcov aj zaujal, je, že rozprávačom príbehu je samotné malé šteniatko.

Od narodenia až po udomácnenie sa v novom domove nám svoje zážitky predstavuje samotné psíča.

Samotné ilustrácie pôsobia milo, primerane veku detského čitateľa.

Miestami mi udreli do očí dialógy:

„Tam je uvarená polievka z kuracieho trupu s mrkvou, aby mal aj vitamíny. Daj mu aj tie kostičky, s jeho zúbkami to nebude žiaden problém.” odpovedal ujo Michal tete.- (Ktorej meno sa akosi nedozvedáme. Žeby teta Marta?)- možno dobre mienená rada na stravovanie malého psíka, ale je to ešte vlastne rozprávka?

A tá myšlienka Baka: ujo mi zapol vôdzku, aby som nevbehol pod auto –nepreceňujeme toho psa? Keby vedel, že sa nemá behať pod auto, nepotreboval by vôdzku. Ale keďže ho musíme obmedzovať vôdzkou, zrejme netuší, že by ho tie autá mohli zraziť.

Celá detská knižka ostáva na poli realizmu a ukazuje nám život psíka, akého vlastne môže mať každé jedno dieťa. Ak mu to rodičia a podmienky bývania dovolia.

-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

Tak nejako nechápem, prečo práve realizmus a spomienka na už nežijúceho psa by mali byť tým, čo by sme mali našim detičkám ponúkať. Kde ostáva všetka tá nekonečná fantázia? Kúzla a čary, víly a elfovia? Viera v zázraky, z ktorých sme už na staré kolená vyrástli. Ale svoje deti by sme od nich určite nemali ušetriť.

fotografie: autorka

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Pacient / Zdravotníctvo /

Dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa môže čoskoro ešte zhoršiť, varuje INESS

04.06.2023 16:02

Počet osôb vo veku 70 a viac rokov na jedného lekára by sa mal do roku 2030 zvýšiť oproti roku 2021 o desať.

SR Košice HaZZ požiar obeť byt KEX

Tragédia v Košiciach: Pri požiari zahynula jedna osoba, dve z horiaceho bytu vyskočili

04.06.2023 15:35

Požiar vypukol predpoludním v byte na prízemí na Ulici Slobody.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 799934x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu