Založ si blog

Koník na hrade

Naše životy idú svojimi ,vo hviezdach už dávno napísanými, chodníčkami. Pre poľskú hudobníčku som vybrala a dotvorila dvojo z mojich nespočet textov. Zvolila som tie, čo už od písania majú vlastný rytmus a v mojej hlave to boli vždy skôr piesne, než básne. A včera na bratislavskom hrade som urobila nespočet záberov z punk happeningu. Žiaľ, mobil dosluhuje, dnes tam ani jediné foto z akcie nie je………

Vtipné je, že táto moderná doba núti ľudí robiť všade samé selfie, videá a fotografie. No niekde uprostred tohto kolotoča som cca pred pár mesiacmi pochopila, že síce si urobím zopár záberov, dokonca video, no najdôležitejšie je dokázať precítiť – chvíľu, akciu, atmosféru. Tým večným fotením a nekonečným online bytím, akoby sme tak kúsok zabúdali byť len jednoducho prítomní.

Teda včera večer, bratislavský hrad. Došli sme ešte pred zotmením. A urobili dobre! Nekonečný rad tiahnúci sa pod hradom okolo ôsmej nás v tom jednoznačne utvrdil.

Vždy som vedela, že punku sa na Slovensku darí, ale že až natoľko, o tom sa mi ani nesnívalo.

-Došlo na mrte ľudí a užijú si to! – komentoval stále sa rozrastajúci zástup jeden z divákov.

Ďalší mal info ešte konkrétnejšie – Predala sa tisícka lístkov a navyše nejaké VIP vstupy.

Naživo som videla ikonickú tvár z TV obrazovky. Dokonale nalíčená, perfektne učesaná, v koženke, ako masy ďalaších. Na meno si nespomínam, musí sa znova vrátiť na obrazovky, znova niečo odmoderovať, ináč si ju proste nedokážem zaradiť.

Punk feeling je jednoduchý a priamočiary. Oni proste nepotrebujú moderátorov, predstavovanie, navnadenie.

Ventil si proste stúpne na pódium a začne hrať. Veselo a nenútene, niečo, čo identifikujem ako ska punk. Zahrali aj môj milovaný Vidiek – Môj svet je vidiek,….tu ešte vždy v lete lieta chrúúúst…..Sexy Simona na dychovom nástroji parádne hrá….

Potom dlhá, predlhá pauza. Na pečené klobásky, na pivá, no hlavne na absorbciu toho nadšeného davu. Plno koženiek a bagančí, podaktorí chalani číro, podaktoré babenky parádne punkové kreácie.

Ja som zvolila červené bodkované ponožky s balerínami. Baganče, čo som mala s anglickou vlajkou, sa mi už dávno rozpadli, nové som napochytre nenakúpila.

Moje Punks not dead tričko sa párkrát už blyslo na sídlisku, no tu bolo, ako ryba vo vode. Pod koženkou, čo som splašila čírou náhodou v časoch, keď sme manželovi zháňali novú koženku, čo by mu bola. Proste už nie sme štíhli ako prútiky a kožené vychytávky sa nám stále ťažšie zháňajú.

Zažila som nejeden punk happening na východe, ale zónu A naživo až včera večer. Zahrali plno notoricky známych piesní Bratislavské dievčatá- Lucia- Nebuď hlúpa- Pakáreň- Puf a Muf…..Chleba je drahý a ešte aj vzácny! Nechali si ho na samotný záver.

Koník prekvapil, ukázal, aký je ikonický showman, z čoho mu ani roky nič neuberajú.

Tak oddaného speváka, čo vykročí do davu, ako na mólo, aby sa skvel nad našimi hlavami ako bielo sa skvúca socha slobody, som naživo videla, zažila, po prvý krát. Tie jeho trhané groteskné pohyby mi pripomínajú ikonickú punkovú postavu Sida Viciousa a už proste viem, prečo asi dostal tú prezývku, že Koník.

Za bubnami Vajíčko. Gitarista, čo aj spieva, má sexappeal na rozdávanie. Meno mi zase vypadá —ja sa za tie mená raz zastrelím :D…..

No najprekvapujúcejšia je tá bezprostredná átmosféra. Nik sa nebojí Covidu a vecí s tým súvisiacich. Sme k sebe tak nebezpečne blízko!

Jedna ma chytá za ruku, ďalšia za plece. Adela si so mnou zatancuje, jej ruky sú hebké a mladé, vlasy nespratne kučeravé. S Luciou sa zoznamujeme pri stánkoch s občerstvením.

Mladí nás volajú na after párty do Randalu. Netuším, kde je Randal, no asi dakde blízko. Oni idú pešo. Môjmu mužovi sa však nechce. Natoľko sa nechce dať unášať davom ani chvíľou. Ja by som šla, hocikam, s ľuďmi, čo nás spája rovnaká láska k punku.

Nočné spoje spoľahlivo odvážajú naše unavené staré kosti….

A odteraz Milujem piatky.

 

Dary mora a iné

24.03.2023

Rada by som vám pár slovami priblížila básnickú zbierku Blanka Poliaková a Goran Lenčo: Pieseň MORA. Ilustrácie do zbierky priniesla Blanka, ktorej vychádzajú zbierky poézie od roku 1963. Goranova prvá zbierka vyšla v roku 2016. Táto zbierka je ich druhým spoločným počinom, publikovaným v roku 2020. V prvom rade veľmi málo viem o tejto dvojici. Kto sú Goran a Blanka? V [...]

Era Ora – Času je dosť – talianska komédia/ dráma

21.03.2023

Smutnokrásna komédia pre všetkých, čo zvádzajú boj s časom. Originálny námet, nápadité prevedenie. Pýcha európskeho filmu. Objavila som ho náhodou v televízii, ale prekvapil, zapôsobil, miestami aj rozosmial. Pritom som beznádejný melancholik a väčšinou len márne čakám, aby ma aspoň niečo a niekedy vzácne rozosmialo. Hlavnými postavami sú prácou zavalený [...]

Závidím Helene Růžičkovej – jej statočnosť a životný optimizmus

07.03.2023

Helena Růžičková, Marie Formáčková: Deník mezi životem a smrtí- Můj boj s rakovinou, vydalo nakladateľstvo Formát, v roku 2002, ISBN 80-86718-00-X, Mne sa do rúk dostalo hneď prvé vydanie tejto úspešnej knihy. Helena Rúžičková ju dopísala po absolvovaní štyroch sád chemoterapií v roku 2002. Potom žila ešte 2 roky a vyšli ešte dva doplnené a jedno súhrnné [...]

nábor vojakov, Rusko, Petrohrad, vojna na Ukrajine

ONLINE: Rusku chýbajú tanky, Putin ich chce mať trikrát viac ako Ukrajina

26.03.2023 08:05

Vojenskí experti podľa agentúry Reuters tvrdia, že Rusom chýbajú zbrane, najmä ťažké tanky. Putin chce výrazne navýšiť ich výrobu.

Čína / Taiwan / Vojenská loď /

Honduras prerušil diplomatické styky s Taiwanom

26.03.2023 07:06

Honduras prerušil diplomatické vzťahy s Taiwanom a zaviazala sa, že s ním nebude udržiavať žiadne oficiálne vzťahy ani kontakty.

Pápež František

Pápež František rozšíril opatrenia na boj proti zneužívaniu v cirkvi

25.03.2023 22:02

Rozšíril ich pôsobnosť aj na laických lídrov a špecifikoval, že obeťami môžu byť maloletí i dospelí.

Izrael, protesty

Izraelský minister obrany vyzval vládu na pozastavenie reformy súdnictva

25.03.2023 21:57

Ide o prvý verejný nesúhlas s touto reformou z radov izraelskej vlády.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 333
Celková čítanosť: 758947x
Priemerná čítanosť článkov: 2279x

Autor blogu