Založ si blog

Ženský román očami muža

Čerstvé knižky vydavateľstva Pars Artem boli vystavené a ponúkané za výhodné ceny. Vlado Javorský neskromne schmatol tú svoju: túto si kúp! Kúpila som si viaceré, medzi nimi aj tú jeho. Dostala som od neho autogram na parádny román.

Toto vydavateľstvo s mimoriadnou obľubou vydáva básnické zbierky. Pritom všetci už až moc dobre vieme, že básne šialene veľa ľudí píše a zúfalo málo ich číta. Akoby si každý desiaty človek potreboval vylievať srdce na papier, no nad všetkými tými rozliatymi srdcami už len nešikovne manévrujeme, nechtiac sa do žiadnej z prípadných emócií nechať zatiahnuť, namočiť.

Avšak román, to je už úplne iná káva. Žiaden halabala zhustený zápis emócií, ale ucelený príbeh s jasne vymedzenými postavami, scenériou aj dejom.

Práve takéto romány by mohli byť vlajkovou loďou vydavateľstva. Mohli by byť skalou, na ktorej sa dá už stavať, prípadne aj očakávať nejaký reálny zisk.

Sexy obálku „spáchal“ náš spoločný priateľ Stefan Ziegler.

Autor nezaprel v sebe filmového scenáristu. Úplne sa vyhol inštitútu priamej reči, ale aj tak vnímame, ako medzi sebou jednotlivé postavy komunikujú, koketujú, či aj demonštratívne mlčia. Ani tradičné názvy kapitol sa nám neunúval ponúknuť. Máme len sériu scénok. Jedna zväčša končí tam, kde druhá začína a každá scénka je pomenovaná len podľa hlavného hrdinu aktuálnej scény.

Román Noah rozpráva krach jedného manželstva.

Noah a Mariel sa vydajú na dovolenku na Jadrane, aby doriešili svoje troskotajúce manželstvo.

Nepoznajúc samotný dej som sprvoti odhadovala, či sa Javorský neinšpiroval príbehom samotnej Noemovej archy.

Akúsi paralelu tam nájsť možno. Tiež je tu rozzúrené more a rozpútané peklo v podobne vybičovaných emócií. A samotný Noe/Noah napokon tých svojich milovaných, svojou nekonečnou trpezlivosťou a láskavosťou, vlastne aj zachráni.

Našla som aj významy mien hlavných postáv. Noah vraj znamená oddych a Mariel zatrpknutá.

No táto Mariel je aj v skutočnosti neskutočne zatrpknutá, zúfalá manželka.

Noah by si urputne túžil oddýchnuť hlavne od jej nevyspytateľných hysterických scén.

Na môj vkus je na Noaha vyvíjaná priveľká agresia. Stáva sa akýmsi fackovacím panákom manželky, milenky aj úplne cudzích ostrovanov.

To, ako prijíma facky a príkoria a ide stále ďalej, sa dosť ťažko chápe. Ja zo života poznám oveľa agresívnejších mužov, čo by so sebou takto zametať určite nenechali. To ich manželky sú tie bité, až týrané, nie fyzicky silnejšie mužské plemä.

Avšak okrem tohto málo pochopiteľného elementu tu máme aj čarovný opis životného štýlu ostrovanov, plno milých, autentických metafor a opis sexappealu nejednej ženy.

O mladej  a nenásytnej  Zorane autor píše: „Nemala v pláne Noahovi zamotať hlavu hneď, chcela si ho získavať postupne. Úplne mu vymazať mozog z hlavy a urobiť si z neho poslušného otroka. To mala v pláne a jasala pri myšlienke, ako je už blízko. Ani to nebolelo a už je jej…“

Zaujímavý je opis samotného, bližšie nešpecifikovaného ostrova:

„Noah si vychutnával pohľad na ostrov. Bolo v ňom cítiť príjemný pokoj, akúsi bezstarostnosť. Do uší mu doliehal džavot výletníkov. Na počudovanie, neziapali, ako to mali doma vo zvyku, ale iba potichu šveholili. Mali úctu k moru, veď boli suchozemci a mali pred toľkou záľahou vody rešpekt. Noah im nerozumel. Napadlo mu, že maďarčina je reč špiónov…Hádam ani sám pánboh tej reči nerozumie.“

O Noaha sa rozpúta celkom veľký boj. Až štyri ženy sa uchádzajú o jeho priazeň.

Ktorá si ho nakoniec uchmatne a ako sa skončia osudy zvyšných žien, to si už zistite priamo zo zdroja.

Mňa najviac mrzí, že táto romantická knižná „telenovela“ sa už skončila a nemôžem ďalej až do nekonečna sledovať osudy postáv, ktoré mi autor tak presvedčivo načrtol vo svojom románe, až mi jednoducho prirástli k srdcu.

 

Fotografia: autorka

 

 

 

 

 

 

 

Doktor House: Fakty, či fikcia?

27.01.2023

Pokračujeme v kategórii film, ktorú ste si tak obľúbili. Podaktorým z vás nevadí ani poriadna dávka fikcie a nechápete, čo ľudia furt majú s tou realitou. No asi to bude predsa len podstatná téma, keď už sa ľudia o tom unúvajú písať knihy a dokonca ich aj prekladať do všemožných jazykov. Nedávno som vám v blogu ukázala, ako autorov inšpirovala Netflixová séria [...]

Iveta – tretí diel mnohých sklamal

23.01.2023

Iveta svojimi prvými dvomi dielmi sklamala východniarov a tým tretím aj svojich fanúšikov, ktorí sa už nevedeli tak schuti smiať, ako na prvých dvoch častiach. Namiesto borovičky a bordelu im zrazu filmári podsunuli akýsi divný svet modeliek, v ktorom si baby pchajú prsty do krku, aby zvracali, lebo sú anorektičky a na žúrke si pchajú tampóny namočené vo vodke, veď [...]

Iveta – dievča z Trebišova láme rekordy

17.01.2023

Zrejme v tom bol zámer, že TV JOJ aj TV Markíza spustili svoje najnovšie seriály v rovnakom čase. Dunaj k vašim službám konkuruje Ivete. Bratislava je polepená plagátmi oboch seriálov a reklamy nájdete aj v magazínoch. Voľakedy na Panelák sa ešte takáto masívna reklamná kampaň neviedla, doba zjavne pokročila a tlaky na sledovanosť sú ešte väčšie. Zapozerala som sa do [...]

Onkologické vyšetrenie

Slovensko má dáta staré desaťročie. Onkologickým pacientom má pomôcť projekt za 11 miliónov

04.02.2023 21:41

Projekt OnkoAsist má skrátiť pacientovi s podozrením na rakovinu cestu k liečbe z vyše 160 dní na 60.

Great White Shark  biely žralok

Žralok neznámeho druhu zabil v Austrálii 16-ročné dievča plávajúce v rieke

04.02.2023 19:55

Posledný smrteľný útok v austrálskej rieke bol zaznamenaný v roku 1960.

fico blaha protest dohoda

Ostrá kritika veľvyslancov: Smer šíri lži. Nie je to prvýkrát, Blaha dostal červenú a Fico je na čiernom zozname

04.02.2023 19:00

Fico po stretnutí a kritike reagoval aj v piatok. Brusel musí počuť aj iný názor a že Západ konvenčnú vojnu s Ruskom nevyhrá.

Žreb

Neznámy páchateľ ukradol v stávkovej kancelárii v Bratislave 4-tisíc žrebov

04.02.2023 17:57

Páchateľ celkovo spôsobil škodu 2 400 eur, a to krádežou a poškodením dverí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 329
Celková čítanosť: 723213x
Priemerná čítanosť článkov: 2198x

Autor blogu