Založ si blog

Prečo sa jedným darí a iným vôbec nie?

Podujímam sa na kontroverznú a zrejme aj nevďačnú tému porovnávania troch tlačových médií.

Literárny týždenník vnímam ako spriaznené médium. Raz mi už u nich vyšla recenzia a v blízkej budúcnosti by mala vyjsť aj ďalšia.

Avšak toto médium už dlhodobo bojuje o prežitie. Jej stránky sú pravidelne poznačené výzvou na finančnú pomoc, na objednávanie si. Je tam síce aj cenník reklamy, ale zverejnené reklamy akosi absentujú.

Akoby tieto noviny len pasívne čakali na inzerenta a nesnažili sa ho proaktívne vyhľadávať.

Týždenník z finančných dôvodov vychádza už len na dvojtýždňovej báze a vychádza na 16 stranách za 1,50€.

Za túto cenu dostanete dosť veľký a nepraktický formát. Obsahovo sa hýbeme niekde medzi úmrtiami a výročiami narodenia. Nájdete tu nekrológ aj ukážky z kníh dvoch dám, aj keď nevedno, prečo práve im sa dostalo tej pocty.

V recenziách spoznáte knihy z roku 2020 a 2021.

Výber recenzovaných kníh ostáva nejasný a zjavne subjektívny. Jeden recenzent, 56-ročný Ján Maršálek nás prekvapí aj glosou. Je členom Spolku slovenských spisovateľov, pod ktorého patronátom celý tento dvojtýždenník vychádza. A tlač je podporená z fondu na podporu umenia.

Na výzore záleží.

Rovnako z Fondu na podporu umenia je však financovaný aj Magazín o knihách, z dielne denníka Sme. Tento výtlačok milo prekvapí nízkou cenou 0,30€, dostupnosťou v každom väčšom kníhkupectve a pri kúpe akejkoľvek knihy vám ju pribalia prakticky grátis.

V tomto médiu už nájdete reklamy, skutočné aktuality a novinky, celkovo na 28 stranách, o čosi menších a pevnejších.

Čitatelia sa zoznámia s knihou mesiaca, knižnými novinkami, rebríčkom najpredávanejších kníh. Začítajú sa do rozhovoru s Jo Nesbom, či Andrejom Kiskom.

A už fakt len pre zaujímavosť: Bratislavský kuriér, 16 strán úplne zadarmo.

Aktuality, investičné zámery, rozhovor s Martinom Nikodýmom, rubrika duševného zdravia, krížovka.

Ak potrebujete zabiť nejakú tú polhodinku v meste, či na zastávke, tak sa s ním ozaj nudiť nebudete.

A teraz tá veľká filozofická otázka na záver: cítite nutkanie predplatiť si LT na celý rok, či sa zúčastniť verejnej zbierky na jeho záchranu?

Ak som vás nepresvedčila, tak sama seba z rovnakých dôvodov tiež nie.

Akosi ma chytá taký nemilý pocit, že niekto tu vôbec neovláda marketingové stratégie ani nekráča s dobou. Len sa proste vezie vo svojej intelektuálnej schéme, na ktorej sa veľmi dlho takmer nič nezmenilo.

Fotografia: autorka

 

 

Vraždy Alcàsser od Netflixu a ne/zodpovednosť médií

11.07.2024

Mám viacej voľného času a menej chuti na akékoľvek interakcie cez sociálne siete. A tak sledujem jeden televízny seriál za druhým. Akoby som niečo neustále hľadala, možno akési skryté motivátory a elementárne vysvetlenia. A o všetkých sa ani nedá písať blog, ani by to nemalo zmysel. Päťdielny seriál The Alcàsser Murders vyšiel v júni 2019. Škoda, že ho [...]

Hip Hop Žije a na drogy sa umiera

04.07.2024

Nechápem a nepochopím to selektívne vnímanie reality naše novinárskej obce. O Pohode napíšu aj kto s kým sa vyspal a budú o tom dávať storky po celé týždne, o ostatných hudobných festivaloch je im zaťažko sa aj slovíčkom zmieniť. Proste sa tvária, akoby nejesvovali. A rovnako je to aj s obeťami. O tých siedmych obetiach tragédie zrážky vlaku s dedinským autobusom sa [...]

České real crime: Kalivoda

29.06.2024

#real crime #czech Čítala som článok v ženskom magazíne s bombastickým názvom: Odievala masového vraha. Samozrejme to okamžite vzbudilo moju pozornosť. Z článku však vysvitlo, že išlo o obyčajné natáčanie krimi podľa skutočných udalostí. Film sa volá Lesní vrah a rozoberá príbeh Viktora Kalivodu. Online ho ešte nenájeme, takže pozrieť som ho zatiaľ nemala ako. [...]

stíhačka F-16

Prvé dve stíhačky F-16 pristáli na letisku v Kuchyni

22.07.2024 20:15, aktualizované: 22:50

Slovenské stíhačky leteli z USA 9 a pol hodiny bez prestávky.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie prileteli prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prišli dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.