Založ si blog

Túžite ma poraziť?

Predbehnúť, byť lepší? Máte pocit, že píšete lepšie, citlivejšie, úžasnejšie?

Nie je veľa autorských súťaží, kde by ocenili môj priamočiary, úprimný štýl. Kde sa moja fascinácia Bukowského drsnou realitou stretne s porozumením aj uznaním.

V aktuálnom ročníku Pars Poetry 2021 som sa umiestnila na peknom druhom mieste v kategórii Próza. Avšak keďže druhá miesto ešte nie je absolútnym víťazstvom, prihlásila som sa aj do ďalšieho ročníka. Tentoraz s textmi ešte svojskejšími, ešte drsnejšími, ešte viacej na hrane.

Ak by sa vám môj štýl vôbec nepozdával, aj tak nemusíte zúfať. Ocenení a uznaní boli aj mnohí iní autori s úplne odlišným vnímaním sveta aj literatúry.

Teda ak píšete poéziu a prózu a máte ten pocit, že vaša tvorba už prerástla z prvotných neobratných pokusov,

Prípadne poznáte niekoho kto píše a radi by ste na neho upriamili pozornosť,

Hláste seba, či talenty kol seba.

Inštrukcie na Pars Poetry 2022 už rozdala organizátorka súťaže- autorka historických románov- Zuzana Kuglerová:

V prvej rade, prvá Zuzka Kuglerová, s bielou hrivou Mirko Kapusta a reční jeden zo zakladateľov PA Ondrej Kalamár.

Literárna súťaž a medzinárodný festival poézie PARS POETRY 2022

Nie je to až tak dávno, čo sa nám skončil štvrtý ročník festivalu PARS POETRY. V roku 2022 nás čaká jeho jubilejný, piaty ročník. Áno, viem. Písala som, že za takých podmienok, keď všetko ťahajú dvaja ľudia, už festival robiť nebudem. Piaty ročník si však zaslúži, aby sme ho zorganizovali – a začali s jeho prípravou ďaleko dopredu. Rada by som teda do organizačného tímu prizvala tých, čo mi najviac pomáhali a na ktorých som sa mohla spoľahnúť, že budú tam, kde majú byť.

Pre súťažiace príspevky vytvoríme novú e-mailovu schránku parsartem2@gmail.com, kde ich môžete začať posielať. Komunikovať bude s vami cez schránku buď Anka (ak poverenie príjme) alebo ja, alebo niekto iný, komu dáme vstup do schránky. Tak isto môžete nominovať súťažiaceho, ale musíte mať jeho súhlas a v prípade, že sám nepošle príspevky, pomôcť mu s výberom a poslať ich za neho.

Príspevky môžete posielať od 1.10.2021, uzávierka prvého kola bude 31.3.2022, porota vyberie počas apríla a mája finalistov druhého kola. Ďalší postup poznáte – finalistov pozveme na galaprogram do Smolenického zámku v termíne, ktorý im včas oznámime, a tam vyhlásime víťazov. Ceny budú také ako aj v predošlých rokoch: okrem prvých troch miest v oboch kategóriách, budú aj ceny: objav roka, kniha roka a čestné uznania.

Štatút súťaže sa nemení, čo znamená, že môžete súťažiť v dvoch kategóriách – poézii a próze. Do prózy môžete zahrnúť aj také žánre ako je tvorba pre deti, fantasy, eseje, ukážka poviedok, alebo románu.

Pozor!!!

Neposielajte celé romány, ani cykly poviedok. Určený rozsah je 10 strán – písmo veľkosti 12 bodov, riadkovanie 1,2 až 1,5 – vo worde sa to dá ľahko a presne nastaviť. Poéziu neposielajte každú báseň ako samostatnú prílohu, dajte ich všetky do jedného súboru (word alebo rtf). Technické záležitosti ako je nastavenie písma či riadkovania preberte, prosím, s niekým z vášho okolia, ak to neviete. Minulý rok veľmi zaťažovalo, že sme museli takéto primárne veci vysvetľovať.

Súťažiť môžu aj víťazi kôl z minulých ročníkov, nie však v kategórii, v ktorej vyhrali.

 

Fotografia: autorka

snímka je z poslednej čítačky PA v Zichyho paláci v Bratislave.

 

 

Vraždy Alcàsser od Netflixu a ne/zodpovednosť médií

11.07.2024

Mám viacej voľného času a menej chuti na akékoľvek interakcie cez sociálne siete. A tak sledujem jeden televízny seriál za druhým. Akoby som niečo neustále hľadala, možno akési skryté motivátory a elementárne vysvetlenia. A o všetkých sa ani nedá písať blog, ani by to nemalo zmysel. Päťdielny seriál The Alcàsser Murders vyšiel v júni 2019. Škoda, že ho [...]

Hip Hop Žije a na drogy sa umiera

04.07.2024

Nechápem a nepochopím to selektívne vnímanie reality naše novinárskej obce. O Pohode napíšu aj kto s kým sa vyspal a budú o tom dávať storky po celé týždne, o ostatných hudobných festivaloch je im zaťažko sa aj slovíčkom zmieniť. Proste sa tvária, akoby nejesvovali. A rovnako je to aj s obeťami. O tých siedmych obetiach tragédie zrážky vlaku s dedinským autobusom sa [...]

České real crime: Kalivoda

29.06.2024

#real crime #czech Čítala som článok v ženskom magazíne s bombastickým názvom: Odievala masového vraha. Samozrejme to okamžite vzbudilo moju pozornosť. Z článku však vysvitlo, že išlo o obyčajné natáčanie krimi podľa skutočných udalostí. Film sa volá Lesní vrah a rozoberá príbeh Viktora Kalivodu. Online ho ešte nenájeme, takže pozrieť som ho zatiaľ nemala ako. [...]

stíhačka F-16

Prvé dve stíhačky F-16 pristáli na letisku v Kuchyni

22.07.2024 20:15, aktualizované: 22:50

Slovenské stíhačky leteli z USA 9 a pol hodiny bez prestávky.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie prileteli prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prišli dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.