Založ si blog

Znevážili prácu našich otcov a starých otcov

Podaktorí čitatelia majú dojem, že si vnútorne protirečím a údajne už nehlásam to, čo pár mesiacov dozadu. Ja však naďalej monitorujem protivládne protesty a podľa možností sa ich aj zúäčastňujem. Ďalší bude 27.10 od 16:00 na Námestí SNP v Bratislave.

Róbert Fico dokázal v Rimavskej Sobote zmobilizovať niekoľkotisícové davy.

Primátor RS Jozef Šimko na pódiu povedal:

„Znevážili prácu našich otcov a starých otcov! My sme boli potravinovo sebestačný región a teraz tu máme najvyššiu nezamestnanosť a potraviny si musíme dovážať.“

Toto nie je chyba jedinej vlády! Toto je následok desaťročí drancovania našej ekonomiky. Keď sa zatvorila väčšina družstiev a takmer všetky spracovateľské podniky. Tisíce ľudí sa ocitli na dlažbe a jediná možnosť, akú im úrady práce ponúkajú, sú továrne na západe Slovenska. Asi všetci by mali zabudnúť na svoje korene, zanechať svoje domovy a ísť do automobiliek naháňať normy.

Kvetnaté reči o údajnom priemyselnom parku sú len vytipovaním zelenej lúky, kde sa po celé roky nič nehne.

Vlastne jedného takého potenciálneho investora nám predstavila aj televízia.

Akýsi megalomanský podnik na spracovanie dreva by chcel odkúpiť a spracovať také masívne množstvá dreva ročne, že by všetkých malých a stredných spracovateľov dreva totálne odrovnal a s tak masívnym drancovaním našej drevnej hmoty už ani štátne lesy nesúhlasili.

Mne to hlava neberie, prečo bolo niekomu jednoduchšie všetko to u nás pozatvárať a nahnať davy na úrady práce. Je to pre niekoho výhodnejšie, ak nás oberú o živobytie a donútia žobrať o prácu, či o krajec chleba????

Ale vráťme sa pod most

Aktuálne hovorím o moste SNP v Bratislave. Možno Bratislavu nepoznáte a tak vám ani nie je celkom jasné, že Rybné námestie, kam nás prišiel navštíviť pápež František, sa nachádza tesne pred Mostom SNP. Celý most bol kvôli tej návšteve uzavretý.

Pápeža však nezaujímalo samotné námestie, ani monumentálny most.

Dokonca ani desiatky, či stovky veriacich, zatlačených za ohradami, ktorí videli len biely rukáv v čiernom aute.

Táto megalomanská komunistická stavba totiž kráčala cez mŕtvoly.

Okrem UFA moc krásy nemá.

Ufo sa síce krásne týči nad Dunajom, no samotné cesty a podmostie zasahujú až po katedrálu.

A kvôli stavbe tohto mosta, či len z číreho antisemitizmu, stavitelia dali zrúcať celú Neologickú synagógu, ktorá stála v tesnom susedstve katedrály.

Takýto mohutný symbol súžitia Židov a Katolíkov si podaktorí mešťania zrejme nenechali ľúbiť.

Budovu odkúpili a zrúcali.

Židovským umelcom ostali oči pre plač a maľby plné búrania synagógy.

Boli sme viacvežatí.

A teraz si na toto zrúcanisko vedieme pápeža, vedieme sem celé skupinky zahraničných turistov, aby sme im ukázali pár fragmentov z toho, čo po tej synagóge ostalo: tehly a skaly, fotky a nejaký ťažko pochopiteľný pamätník nášho barbarstva.

Zichyho palác zdevastovali len polovičato

Od mosta SNP sú už len 2 uličky, aby ste sa cítili v samotnom srdci starého mesta.

Zichyho palác je dvojposchodová budova, kde sa konajú výstavy, koncerty aj svadby. Samotný pamätník pri vstupe píše o bezcitnej modernizácii, ktorú sa údajne už podarilo napraviť.

No návštevník by si mal svoj obraz urobiť sám. Už len samotná idea, že niekto by nutne potreboval výťah z prízemia na druhé poschodie? V Rožňave máme plno trojposchodových panelákov a tí ľudia proste vyjdú hore.

V Bratislavskom paneláku síce máme krásny a nový výťah. Ale plno ľudí chodí aj tak pešo. Chcú byť zdravší, chudší, či sa len nechcú zaseknúť.

Malý, starý, načo nám ?

Teda výťah z krásy Zichyho paláca ubral celkom veľa.

Samotné neónky a modernistické prvky vo veľkých sálach ba sme ešte akotak mohli prijať.

Hudobná sála na druhom poschodí.

Počas posedenia v malinkej klubovni, ktorú využívajú aj ako cvičiareň jógy, však máte dojem, že z tej histórie neponechali absolútne nič.

Steny sú potiahnuté masívnou tmavozelenou kožou. Všade visia modernistické, nie moc príjemné obrazy. Stolíky sú geometrického tvaru, kresielka trendovo čierno-biele, so šachovnicovým vzorom. Tie kresielka by boli fajn v nejakej kaviarničke kade-tade – tu mi však s krásou paláca moc nekorešpondujú.

Miestami nachádzate pár úplne zanedbaných stien s pôvodnými, už dávno obdratými dekoráciami.

A blúdiac po tomto staronovom bludisku máte dojem, akoby ste navštívili akúsi starenu po plastike. Už nie je ani stará, ani mladá ….už je len rukojemníčkou tých, čo sa o ňu nevedeli postarať.

Fotografie: autorka, 2021.

Narcizmus pod lupou

06.06.2024

Tiež ste si to všimli, že Narcizmus je stále väčší problém? Natrafila som už aj na hejterov, čo mi nadávali do „narcistických psychopatov“ a keď som čítala psychologický posudok o jednom mojom priateľovi na fb, ktorého som na súdnom pojednávaní, kde vystupoval v pozícii obvinenného, videla aj osobne, tak mal určenú narcistickú poruchu osobnosti. Hľadala [...]

Posledný úspešný atentát na priemiéra v Európe

18.05.2024

Píše sa rok 2024 a Juraj Cintula spáchal „najprimitívnješiu formu útoku“, akú len mohol. Jeho terč prežil, on sám bol po pár sekundách spacifikovaný a živý sa už spoza mreží ani nedostane. Stig Engström v roku 1986 išiel na to oveľa sofistikovanejšie. S vedomím udalostí uplynulých dní sa nám aj atentát na bývalého švédskeho premiéra Olofa Palmeho [...]

Pokus o vraždu ústavného činiteľa

16.05.2024

Atentát v Handlovej na Róberta Fica nikto z nás nečakal. #Fico #Cintula #Handlová Stredu 15.5.2024 si zapamätáme z dôvodu atentátu v Handlovej. Dopustil sa ho slovenský básnik a spisovateľ z Levíc Juraj Cintula voči nášmu aktuálnemu premiérovi Róbertovi Ficovi. Cintula mal zbraň v legálnej držbe. Držanie zbrane je podmienené aj psychologickým vyšetrením, ale vydáva sa [...]

Russia Ukraine War

Ruskí okupanti nevzali ukrajinského vojaka do zajatia, ale odrezali mu hlavu. Aké šialenosti robia na fronte?

20.06.2024 18:00

Ruskí vojaci dokážu zabíjať ako bojovníci v stredoveku. Nad viacerými zajatými Ukrajincami sa nezľutovali, ale bezbranných ich zavraždili.

explózia, čierna hora

Explózia v černohorskej Cetinji zabila dvoch ľudí, traja sú vážne zranení

20.06.2024 17:35

Výbuch môže súvisieť s čiernohorskými zločineckými gangmi, ktoré obchodujú s drogami.

Hasan Nasralláh, Hizballáh

Hizballáh vyhlásil, že v rámci odvtedy vypálil rakety na sever Izraela

20.06.2024 17:14

Izrael a Hizballáh si navzájom opätujú cezhraničnú paľbu už od začiatku vojny v Pásme Gazy.

Mette Frederiksenová

Muž podozrivý z napadnutia dánskej premiérky zostane vo väzbe do 4. júla

20.06.2024 16:28

Podozrivým z fyzického útoku, ktorý sa odohral 7. júna, je 39-ročný Poliak.