Založ si blog

Znevážili prácu našich otcov a starých otcov

Podaktorí čitatelia majú dojem, že si vnútorne protirečím a údajne už nehlásam to, čo pár mesiacov dozadu. Ja však naďalej monitorujem protivládne protesty a podľa možností sa ich aj zúäčastňujem. Ďalší bude 27.10 od 16:00 na Námestí SNP v Bratislave.

Róbert Fico dokázal v Rimavskej Sobote zmobilizovať niekoľkotisícové davy.

Primátor RS Jozef Šimko na pódiu povedal:

„Znevážili prácu našich otcov a starých otcov! My sme boli potravinovo sebestačný región a teraz tu máme najvyššiu nezamestnanosť a potraviny si musíme dovážať.“

Toto nie je chyba jedinej vlády! Toto je následok desaťročí drancovania našej ekonomiky. Keď sa zatvorila väčšina družstiev a takmer všetky spracovateľské podniky. Tisíce ľudí sa ocitli na dlažbe a jediná možnosť, akú im úrady práce ponúkajú, sú továrne na západe Slovenska. Asi všetci by mali zabudnúť na svoje korene, zanechať svoje domovy a ísť do automobiliek naháňať normy.

Kvetnaté reči o údajnom priemyselnom parku sú len vytipovaním zelenej lúky, kde sa po celé roky nič nehne.

Vlastne jedného takého potenciálneho investora nám predstavila aj televízia.

Akýsi megalomanský podnik na spracovanie dreva by chcel odkúpiť a spracovať také masívne množstvá dreva ročne, že by všetkých malých a stredných spracovateľov dreva totálne odrovnal a s tak masívnym drancovaním našej drevnej hmoty už ani štátne lesy nesúhlasili.

Mne to hlava neberie, prečo bolo niekomu jednoduchšie všetko to u nás pozatvárať a nahnať davy na úrady práce. Je to pre niekoho výhodnejšie, ak nás oberú o živobytie a donútia žobrať o prácu, či o krajec chleba????

Ale vráťme sa pod most

Aktuálne hovorím o moste SNP v Bratislave. Možno Bratislavu nepoznáte a tak vám ani nie je celkom jasné, že Rybné námestie, kam nás prišiel navštíviť pápež František, sa nachádza tesne pred Mostom SNP. Celý most bol kvôli tej návšteve uzavretý.

Pápeža však nezaujímalo samotné námestie, ani monumentálny most.

Dokonca ani desiatky, či stovky veriacich, zatlačených za ohradami, ktorí videli len biely rukáv v čiernom aute.

Táto megalomanská komunistická stavba totiž kráčala cez mŕtvoly.

Okrem UFA moc krásy nemá.

Ufo sa síce krásne týči nad Dunajom, no samotné cesty a podmostie zasahujú až po katedrálu.

A kvôli stavbe tohto mosta, či len z číreho antisemitizmu, stavitelia dali zrúcať celú Neologickú synagógu, ktorá stála v tesnom susedstve katedrály.

Takýto mohutný symbol súžitia Židov a Katolíkov si podaktorí mešťania zrejme nenechali ľúbiť.

Budovu odkúpili a zrúcali.

Židovským umelcom ostali oči pre plač a maľby plné búrania synagógy.

Boli sme viacvežatí.

A teraz si na toto zrúcanisko vedieme pápeža, vedieme sem celé skupinky zahraničných turistov, aby sme im ukázali pár fragmentov z toho, čo po tej synagóge ostalo: tehly a skaly, fotky a nejaký ťažko pochopiteľný pamätník nášho barbarstva.

Zichyho palác zdevastovali len polovičato

Od mosta SNP sú už len 2 uličky, aby ste sa cítili v samotnom srdci starého mesta.

Zichyho palác je dvojposchodová budova, kde sa konajú výstavy, koncerty aj svadby. Samotný pamätník pri vstupe píše o bezcitnej modernizácii, ktorú sa údajne už podarilo napraviť.

No návštevník by si mal svoj obraz urobiť sám. Už len samotná idea, že niekto by nutne potreboval výťah z prízemia na druhé poschodie? V Rožňave máme plno trojposchodových panelákov a tí ľudia proste vyjdú hore.

V Bratislavskom paneláku síce máme krásny a nový výťah. Ale plno ľudí chodí aj tak pešo. Chcú byť zdravší, chudší, či sa len nechcú zaseknúť.

Malý, starý, načo nám ?

Teda výťah z krásy Zichyho paláca ubral celkom veľa.

Samotné neónky a modernistické prvky vo veľkých sálach ba sme ešte akotak mohli prijať.

Hudobná sála na druhom poschodí.

Počas posedenia v malinkej klubovni, ktorú využívajú aj ako cvičiareň jógy, však máte dojem, že z tej histórie neponechali absolútne nič.

Steny sú potiahnuté masívnou tmavozelenou kožou. Všade visia modernistické, nie moc príjemné obrazy. Stolíky sú geometrického tvaru, kresielka trendovo čierno-biele, so šachovnicovým vzorom. Tie kresielka by boli fajn v nejakej kaviarničke kade-tade – tu mi však s krásou paláca moc nekorešpondujú.

Miestami nachádzate pár úplne zanedbaných stien s pôvodnými, už dávno obdratými dekoráciami.

A blúdiac po tomto staronovom bludisku máte dojem, akoby ste navštívili akúsi starenu po plastike. Už nie je ani stará, ani mladá ….už je len rukojemníčkou tých, čo sa o ňu nevedeli postarať.

Fotografie: autorka, 2021.

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800072x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu