Založ si blog

Obyčajné jednorožce

 

Pokračujeme v sérii článkov, ktoré by sme mohli nazvať aj Učme sa od tých najúspešnejších. Dnes máme na stole víťazku súťaže Anasoft litera 2021. A vďaka patrí aj kamarátke Martine, ktorá ma ako jedna z mála podporuje poskytovaním kvalitných diel na čítanie .

 

Laureátkou súťaže a šťastnou výherkyňou hlavnej ceny 10 000€ sa stala Barbora Hrínová svojou zbierkou poviedok Jednorožce.

I am the Unicat 🙂

Na priloženom linku sa môžete dozvedieť aj viacej o samotnom priebehu súťaže.

https://www.anasoftlitera.sk/home/novinky/hlasovanie-v-cene-citatelov-an/cenu-anasoft-litera-2021-ziska

Autorka bola dlhoročne oceňovaná v súťaži poviedka, teda o stavbe poviedok sa toho naučila už naozaj hodne. A nedá sa jej uprieť ani originalita a široký záber.

Pravdu povediac, na prvý pohľad ma moc nezaujal obal, ani nadpis. To až na ten ďalší a hlavne po začítaní sa, začne človek chápať, koho to autorka pod pojmom Jednorožce vlastne myslela.

A sme zase niekde tam, o čom spieva aj Mária Čírová vo svojej krásnej piesni Unikát. Nachádzame sa medzi samými „Unicatmi“ – ľuďmi, ktorí to majú z rozličných dôvodov ťažšie, lebo nezapadajú do naliňajkovaných schém.

Mňa táto zbierka mimoriadne oslovila. Ako človeka, čo celý život uznáva slobodu ako najvyšší princíp a cíti ten nedostatok tolerancie a schopnosti akceptácie inakosti.

Teda koho každého v tejto zbierke nájdete? Gayov aj lesbičky, ľudí trpiacich rôznymi duševnými chorobami, ale trebárs aj morbídnou obezitou, či čeliacich pochybnostiam o vlastnej frigidite, prípadne asexualite.

Autorka ukázala nadmieru odvahy a intimita prekročila svoje bežné limity.

Páči sa mi, že autorka si život, ani ľudí v ňom neidealizuje. Že vidí tie enormné tlaky, plné očakávania a skostnatených predstáv o tom, čo by malo byť normálne a prirodzené, len to nejako mnohí nie sme schopní naplniť.

Svojmu hrdinovi Bonymu prisúdila BAP – bipolárnu poruchu osobnosti. Asi tie jeho zvláštnosti sa jej podarilo zachytiť najmenej. Zrejme sama sa s maniodepresiou ešte moc nezoznámila a tak Bony je viacej škaredý, než skutočne reprezentujúci pacientov s BAP. Avšak práve Bony prináša pozoruhodnú myšlienku: homosexuáli si už dokázali vybojovať množstvo privilégií a na tých dúhových pochodoch vlastne ukazujú svoju početnosť a silu. Ľudia s duševnými poruchami však nič také nemajú a čelia len nedôvere, či tichému odsúdeniu.

Pozoruhodný je aj príbeh začínajúcej psíčkárky s cukrovkou.

Komunita psičkárov jej príde ako presladený gang. Hlavne ich komunikácia vo facebookovej skupine:

„Príspevky sa podobali, akoby mali len jedného prispievateľa, ktorý mal tisíc rôznych psov.

Dobré ráno labkáči a všetkým krásny dník prajem.

Pekný piatoček želám celej labande.

Fenomén pekného dníka mi už dlhšie vŕtal v hlave. Koľkokrát za deň potrebuje mať človek zaželaný pekný dník a čo sa tým vlastne myslí? Má s vami ten, kto vám želá pekný dník, lepšie úmysly ako niekto, kto správu ukončí slovami S pozdravom? Nezazeral by na vás pred pokladňou, nezavrhol vás za opačný názorík…“

Po strate psa ju však vyhadzujú ako prašivého psa, čím len upevňujú jej dojem o akejsi falošnej presladenosti celej komunity.

Asexualita je ďalšia z kontroverzných tém. Neklamú ženy občas samé seba ak popierajú svoje homosexuálne sklony a vyhlasujú sa radšej za asexuálne?

A akú sexuálnu túžbu dokáže v žene vzbudiť morbídne obézny muž? Je na vine Terezina frigidita alebo Jurgenove obrovské brucho, že im to v posteli proste neklape?

Jurgen sa s ňou rozchádza SMS-kou.

„Tereza sa cíti ako výrobok v oddelení reklamácií, na ktorý pripevnili štítok s popisom funkcií, ktoré by mal mať a nemá. Ešteže to môže nepatrne vylepšiť: naučila sa vďaka Jurgenovi robiť rezne v trojobale.“

Teší ma, že na odbúravanie bariér medzi inakosťou a spoločnosťou preplnenou vlastnými očakávaniami sa vynakladá stále viacej úsilia. Už aj doktorka Maxová v slovenskom seriáli Nemocnica trpí Aspergerom. A ľudia si pomaly ale isto prestanú zakrývať oči aj pred ľuďmi odlišnými, ktorým nerozumejú a doteraz možno ani nemali snahu porozumieť.

 

Fotografia: autorka

 

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800041x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu