Založ si blog

Pili ste už slaný čaj?

Slané pistácie v Katkinom dezerte „chutili nahovno”, priznala sebavedomá Sabina. Je to ozaj celkom veľké faux pas, pomýliť si soľ s cukrom.

 

Malá Kajka robí zlému tatovi všelijaké šibalstvá. Raz mu odstrihne všetky gombíky z košele a on nasrdený ide reklamovať do dedinského Rozličného tovaru. Inokedy naservíruje zlému tatovi čaj so soľou, aby sa na ňom potom zase tajne zabávala. No toto šibasltvo jej predsa len nevýjde a musí si ten nechutný čaj vypiť sama.

Mám to šťastie, že kade chodím, tade stretám ľudí s rovnakou láskou ku knihám. Jedni darujú, iní aspoň požičajú. Tak sa ku mne dostala aj Monika Macháčková: Nikdy nebudem piť slaný čaj.

Už nikdy by bol asi príznačnejší názov.

 

Ďalšia kniha s názvom, čo mi toho veľa nehovoril, kým som ho nezačala čítať.

Je tu ďalšia Evitovka, dizajn rovnaký ako všetky ostatné Evitovky na trhu.

Ženské romány celkovo nie sú moja najobľúbenejšia kategória. Naposledy som čítala Evitovku ešte pred rokmi. Bola o nudapláži a tyranskom manželovi.

Táto je o slanom čaji a o tyranskom manželovi – otcovi.

Macháčková pokladá ťažké otázky, aby na ne dávala svoje jednoduché odpovede.

A tak tu máme Karola, čo sa z traumy v detstve proste prepol a znenávidel celý svet. Submisívnu manželku, ktorá dlhé roky trpí, aby kazil život jej aj ich dvom dcérkam a na záver dve dcérenky, ktorých sa tatovo doživotné vyčíňanie akoby zázrakom nijako mentálne nedotklo. Vyrastajú s nich zdravé, sebavedomé a šťastné mladé ženy.

Samotná Karolína patrí niekam do motivačných románov. Kam si podá prihlášku, tam ju vezmú, do čoho sa pustí, to hravo zvládne, stretáva samých úžasných a ústretových ľudí.

Nechcem byť zase prehnane negatívna, no neverím, že jediná trauma prepne zdravého malého chlapca na doživotného psychopata.

A tiež sa mi nechce veriť, že z dievčat, ktorým je celé detstvo prízvukované, aké sú naničhodné a nemali sa ani narodiť, raz vyrastú tie najschopnejšie ženy pod slnkom.

Autorka zrejme nikdy nenavštívila žiadne krízové centrá, aby sa na vlastné oči presvedčila, aké „šťastné a zdravé” sú tie obete domáceho násilia a píše nám svoje ženské romány ako na páse z pohodlia svojej domácej romantickej pracovne cez prizmu vlastného šťastného života.

Prosto zjednodušený, kvázi dokonalý svet, kde stačí eliminovať zopár tyranov a „úchylákov” a budeme tu mať raj na zemi.

Ináč, tým úchylákom sa v knihe myslí zženštilý muž, ktorého odhalenie je pre našu hrdinku ako blesk z jasného neba.

„A nechápala.

Lebo toto sa pochopiť nedalo.

V predsieni pred zrkadlom stál ON.

V mojich modrých šatách.

Práve si maľoval ústa.

Keď ma zbadal, zľakol sa.

Nevedela som, kto z nás viac.”

Zámerne som meno nahradila zámenom ON, nech neprídete o ten šok, aký nám tu autorka opisuje. Ako vidíte, s členením textu sa tu pracuje naozaj veľkoryso. Kniha je členená na desiatky kapitol. Pomaly čo výjav, to samostatná kapitola a haldy poloprázdnych strán s obrovskými číslicami.

Ak by ste sa moc nudili, na tie prázdne listy si môžete začať skladať básne 🙂

Ja zvyknutá na básnické zbierky, kde autori šetria papierom a kopia báseň vedľa básne, zrazu vídam takéto až plytvanie papierom. No treba skonštatovať, že ženské romány patria medzi najvyhľadávanejšie žánre a tak zrejme dokážu byť aj navzdory takémuto plytvaniu papiera ziskové.

Za mňa doteraz vyhrávajú Jednorožce a ostávam v očakávaní, koho a s akou knihou v ruke mi ešte môj osud priveje do cesty.

Príjemný štvrtok priatelia. Aj keď štvrtok v maďarčine má aj negatívny podtón a hláška „csütörtököt mondott” –povedal/a štvrtok – znamená, že sa niečo práve pokazilo, ergo vypovedalo službu.

 

Fotografie: autorka

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 799999x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu