Založ si blog

Je manželstvo väzenie?

Toť nedávno bol gay pride a pochod za rodinu. A ja mám kopec nezverejnených fotiek a videí.

Lajtmotívom pochodu za rodinu bol slogan: Manželstvo nie je väzenie. A ten pochod podporili cca dve stovky účastníkov. V Bratislave, čo má obyvateľov na tisíce a jej centrum sa hemží turistami z každej svetovej strany.

Pochod za rodinu ako protipól Dúhového pochodu.

Tak teda je, či nie je manželstvo väzenie?

Toť nedávno som dočítala knihu od Nikoly R. Kocian: Rozchod.

A veľmi dlho som sa nevedela s tou knihou stotožniť.

Single baba opisuje svoj prvý veľký rozchod, ako ňou zmietali emócie a ako by sebou nechala aj dlážku zametať, len aby sa k nej pán vysnívaný vrátil.

Až niekde v závere Nikola pripúšťa, že si svoj vzťah aj spomienky idealizovala. Že pri ňom bola len polčlovek či aj menej, že sa kvôli nemu vzdávala svojich názorov, kariéry aj seba samej.

Nikola to uzavrela vcelku pozitívne, že na prahu tridsiatky čaká na pána dokonalého, ktorý ju prijme takú, aká naozaj je.

No ale Nikola nestihla manželstvo ani deti. Dokonca ani spoločný majetok, či aspoň psa.

Ono je ľahké odísť od človeka, s ktorým vás reálne nič nespája. Od ktorého si vezmete svoju zubnú kefku a ste preč.

mala som rada toho chlapa, na ktorého sa hral a nie toho nerváka, ktorý sa na mňa s hukotom zaháňal päsťou so slovami, že ma naučí poslúchať. A už vôbec nie toho povrchného slabocha, ktorý si ani neprizná chybu,“ spomína Nikola.

O chlapoch, čo si na žene len honia svoja ego, píše Nikola bez servítky:

ak ťa niekedy nejaký iný človek ponižoval, alebo sa ti snažil nahovoriť, že si niečo menej ako ostatní ľudia, alebo niečo menej ako on sám, robil to z jediného dôvodu. A skôr by si ho mala poľutovať, nie mu veriť. Pretože práve ľudia, ktorí majú potrebu ubližovať iným alebo ich nejakým spôsobom dehonestovať, majú problém. Problém so sebadôverou. Problém sami so sebou.“

Tak teda je manželstvo väzenie?

Pripútať sa k jednému mužovi, čo vám dá desatinu lásky, starostlivosti, porozumenia, akú by ste od neho očakávali?

A porodiť mu X detí, ktoré vám zase len prejavia iba desatinu lásky, rešpektu a porozumenia, než akú by ste od nich očakávali?

Na prahu 5X hovorím, že ak sa znovu narodím, radšej si urobím tri vysoké školy, než jednu svadbu, ktorá zo mňa urobí polovicu-tretinu-desatinu seba samej.

Nikola ešte verí v šťastné konce, no ja už verím len v koniec….a na závere tragédie už až tak moc nezáleží. Aj keby z toho bola fraška, či absurdita.

Fotografia: autorka

Femme Fatale, ktorú „pravidelne bijú“ a domáce násilie obecne

10.08.2022

Iniciály s rovnakými písmenami sú akoby osudové. Brigitte Bardott, Barbara Bančejová, či môj najnovší objav Kristína Kövešová. Človek si automaticky všíma konkurenciu, či vlastne kolegov. A keďže sa stále viacej venujem krimi, tak som si všimla aj ju. Prvýkrát mi jej akčnosť udrela do očí, keď prenasledovala kňaza Františka až mu so svojím mikrofónom dobreže [...]

Krásny príklad úspešnej integrácie

03.08.2022

Z času na čas sa mi dostanú do rúk aj detské knižky. Niežeby som mala malé deti, či vnúčence. No pár ľudí v mojom okolí také knižky píše. Inokedy ma zaujme téma. Magdalena Kulus je krásna poľská autorka pripútaná k invalidnému vozíku. Začala písať milé príbehy o dievčatku na vozíku aj o svojom asistenčnom psovi. Vyšlo jej už viacero kníh, hlavne pre deti. A [...]

Will zápasí so Smithom a Škombár prekračuje svoje limity

02.08.2022

Ak pozeráte americké akčné filmy, tak sa v tejto knihe budete cítiť ako doma. Mrakodrapy, luxus, prestrelky a tajomný druhý svet, ktorý oplýva nevysvetliteľnou príťažlivosťou. Hlavný hrdina Wiliam prežíva kariérny vzostup po boku Harryho, ktorému náhodou pomohol v bare. Obom ide o život. Wiliama magnetizuje žena s modrými vlasmi. „“Chytal sa za hlavu, [...]

Rushdie

Muž obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu

17.08.2022 23:25

Na otázku o Rushdiem odpovedal, že ho nemá veľmi rád.

pád, sucho

Letá už trvajú viac ako tri mesiace a sú extrémne suché. Máme ešte šancu na návrat k normálu?

17.08.2022 20:15

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.

Pellegrini

Hlas vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

17.08.2022 18:42

Minister financií Igor Matovič podľa Hlasu v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou SaS.

Príbeh: Záhadný telefonát

Dôchodkyňa z Popradu naletela podvodníkovi

17.08.2022 18:10

Splnila do bodky jeho príkazy, keďže si myslela, že je policajt.