Založ si blog

Je manželstvo väzenie?

Toť nedávno bol gay pride a pochod za rodinu. A ja mám kopec nezverejnených fotiek a videí.

Lajtmotívom pochodu za rodinu bol slogan: Manželstvo nie je väzenie. A ten pochod podporili cca dve stovky účastníkov. V Bratislave, čo má obyvateľov na tisíce a jej centrum sa hemží turistami z každej svetovej strany.

Pochod za rodinu ako protipól Dúhového pochodu.

Tak teda je, či nie je manželstvo väzenie?

Toť nedávno som dočítala knihu od Nikoly R. Kocian: Rozchod.

A veľmi dlho som sa nevedela s tou knihou stotožniť.

Single baba opisuje svoj prvý veľký rozchod, ako ňou zmietali emócie a ako by sebou nechala aj dlážku zametať, len aby sa k nej pán vysnívaný vrátil.

Až niekde v závere Nikola pripúšťa, že si svoj vzťah aj spomienky idealizovala. Že pri ňom bola len polčlovek či aj menej, že sa kvôli nemu vzdávala svojich názorov, kariéry aj seba samej.

Nikola to uzavrela vcelku pozitívne, že na prahu tridsiatky čaká na pána dokonalého, ktorý ju prijme takú, aká naozaj je.

No ale Nikola nestihla manželstvo ani deti. Dokonca ani spoločný majetok, či aspoň psa.

Ono je ľahké odísť od človeka, s ktorým vás reálne nič nespája. Od ktorého si vezmete svoju zubnú kefku a ste preč.

mala som rada toho chlapa, na ktorého sa hral a nie toho nerváka, ktorý sa na mňa s hukotom zaháňal päsťou so slovami, že ma naučí poslúchať. A už vôbec nie toho povrchného slabocha, ktorý si ani neprizná chybu,“ spomína Nikola.

O chlapoch, čo si na žene len honia svoja ego, píše Nikola bez servítky:

ak ťa niekedy nejaký iný človek ponižoval, alebo sa ti snažil nahovoriť, že si niečo menej ako ostatní ľudia, alebo niečo menej ako on sám, robil to z jediného dôvodu. A skôr by si ho mala poľutovať, nie mu veriť. Pretože práve ľudia, ktorí majú potrebu ubližovať iným alebo ich nejakým spôsobom dehonestovať, majú problém. Problém so sebadôverou. Problém sami so sebou.“

Tak teda je manželstvo väzenie?

Pripútať sa k jednému mužovi, čo vám dá desatinu lásky, starostlivosti, porozumenia, akú by ste od neho očakávali?

A porodiť mu X detí, ktoré vám zase len prejavia iba desatinu lásky, rešpektu a porozumenia, než akú by ste od nich očakávali?

Na prahu 5X hovorím, že ak sa znovu narodím, radšej si urobím tri vysoké školy, než jednu svadbu, ktorá zo mňa urobí polovicu-tretinu-desatinu seba samej.

Nikola ešte verí v šťastné konce, no ja už verím len v koniec….a na závere tragédie už až tak moc nezáleží. Aj keby z toho bola fraška, či absurdita.

Fotografia: autorka

Vraždy Alcàsser od Netflixu a ne/zodpovednosť médií

11.07.2024

Mám viacej voľného času a menej chuti na akékoľvek interakcie cez sociálne siete. A tak sledujem jeden televízny seriál za druhým. Akoby som niečo neustále hľadala, možno akési skryté motivátory a elementárne vysvetlenia. A o všetkých sa ani nedá písať blog, ani by to nemalo zmysel. Päťdielny seriál The Alcàsser Murders vyšiel v júni 2019. Škoda, že ho [...]

Hip Hop Žije a na drogy sa umiera

04.07.2024

Nechápem a nepochopím to selektívne vnímanie reality naše novinárskej obce. O Pohode napíšu aj kto s kým sa vyspal a budú o tom dávať storky po celé týždne, o ostatných hudobných festivaloch je im zaťažko sa aj slovíčkom zmieniť. Proste sa tvária, akoby nejesvovali. A rovnako je to aj s obeťami. O tých siedmych obetiach tragédie zrážky vlaku s dedinským autobusom sa [...]

České real crime: Kalivoda

29.06.2024

#real crime #czech Čítala som článok v ženskom magazíne s bombastickým názvom: Odievala masového vraha. Samozrejme to okamžite vzbudilo moju pozornosť. Z článku však vysvitlo, že išlo o obyčajné natáčanie krimi podľa skutočných udalostí. Film sa volá Lesní vrah a rozoberá príbeh Viktora Kalivodu. Online ho ešte nenájeme, takže pozrieť som ho zatiaľ nemala ako. [...]

stíhačka F-16

Prvé dve stíhačky F-16 pristáli na letisku v Kuchyni

22.07.2024 20:15, aktualizované: 22:50

Slovenské stíhačky leteli z USA 9 a pol hodiny bez prestávky.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie prileteli prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prišli dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.