Založ si blog

Je manželstvo väzenie?

Toť nedávno bol gay pride a pochod za rodinu. A ja mám kopec nezverejnených fotiek a videí.

Lajtmotívom pochodu za rodinu bol slogan: Manželstvo nie je väzenie. A ten pochod podporili cca dve stovky účastníkov. V Bratislave, čo má obyvateľov na tisíce a jej centrum sa hemží turistami z každej svetovej strany.

Pochod za rodinu ako protipól Dúhového pochodu.

Tak teda je, či nie je manželstvo väzenie?

Toť nedávno som dočítala knihu od Nikoly R. Kocian: Rozchod.

A veľmi dlho som sa nevedela s tou knihou stotožniť.

Single baba opisuje svoj prvý veľký rozchod, ako ňou zmietali emócie a ako by sebou nechala aj dlážku zametať, len aby sa k nej pán vysnívaný vrátil.

Až niekde v závere Nikola pripúšťa, že si svoj vzťah aj spomienky idealizovala. Že pri ňom bola len polčlovek či aj menej, že sa kvôli nemu vzdávala svojich názorov, kariéry aj seba samej.

Nikola to uzavrela vcelku pozitívne, že na prahu tridsiatky čaká na pána dokonalého, ktorý ju prijme takú, aká naozaj je.

No ale Nikola nestihla manželstvo ani deti. Dokonca ani spoločný majetok, či aspoň psa.

Ono je ľahké odísť od človeka, s ktorým vás reálne nič nespája. Od ktorého si vezmete svoju zubnú kefku a ste preč.

mala som rada toho chlapa, na ktorého sa hral a nie toho nerváka, ktorý sa na mňa s hukotom zaháňal päsťou so slovami, že ma naučí poslúchať. A už vôbec nie toho povrchného slabocha, ktorý si ani neprizná chybu,“ spomína Nikola.

O chlapoch, čo si na žene len honia svoja ego, píše Nikola bez servítky:

ak ťa niekedy nejaký iný človek ponižoval, alebo sa ti snažil nahovoriť, že si niečo menej ako ostatní ľudia, alebo niečo menej ako on sám, robil to z jediného dôvodu. A skôr by si ho mala poľutovať, nie mu veriť. Pretože práve ľudia, ktorí majú potrebu ubližovať iným alebo ich nejakým spôsobom dehonestovať, majú problém. Problém so sebadôverou. Problém sami so sebou.“

Tak teda je manželstvo väzenie?

Pripútať sa k jednému mužovi, čo vám dá desatinu lásky, starostlivosti, porozumenia, akú by ste od neho očakávali?

A porodiť mu X detí, ktoré vám zase len prejavia iba desatinu lásky, rešpektu a porozumenia, než akú by ste od nich očakávali?

Na prahu 5X hovorím, že ak sa znovu narodím, radšej si urobím tri vysoké školy, než jednu svadbu, ktorá zo mňa urobí polovicu-tretinu-desatinu seba samej.

Nikola ešte verí v šťastné konce, no ja už verím len v koniec….a na závere tragédie už až tak moc nezáleží. Aj keby z toho bola fraška, či absurdita.

Fotografia: autorka

DEPRESIA: Ako blesk z jasného neba?

26.11.2022

Vitajte v historicky stom blogu o filme. Tentoraz znovu téma psychiatrie. Horúca novinka, ktorá mala nedávno premiéru na STV1. Ako blesk z jasného neba pitve depresiu navonok úspešného a šikovného muža. https://www.rtvs.sk/novinky/filmy-a-serialy/309458/ako-blesk-z-jasneho-neba-novy-film-otvara-tabuizovanu-temu Vo filme krásne vidíme genézu, samotné dno aj postupné liečenie sa. [...]

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

22.11.2022

Teší ma čítanosť predošlého článku,. O to viacej, že v ňom nie je žiadna politika, ani zdrvujúce fakty. Len životy spisovateľov a v tejto téme aj pokračujeme. V minulom blogu sme si hovorili o šťastlivcoch, ktorým sa darí úspešne predávať svoje knihy a dostávať sa do povedomia širokej verejnosti. Avšak existuje aj komunita takých, ktorým sa toto darí oveľa menej. [...]

Zlatá Zuzana

20.11.2022

V našej krajine sa ako spisovateľ živí odhadom cca. 10-15 ľudí. Všetci ostatní majú civilné zamestnania, či sú už na dôchodku a z celoživotných úspor si napĺňajú svoje literárne sny. Teda uživiť sa písaním kníh sa darí len tým pár notoricky známym menám. Ak sa povie ženské romány, tak jednoznačne Táňa Keleová Vasilková, prípadne Evita. Ak krimi, [...]

košice, nehoda, alkohol za volantom

Ďalší ožran za volantom: Auto prevrátil na strechu, nafúkal takmer tri promile

26.11.2022 13:28

Hrozivo vyzerajúca nehoda sa stala krátko pred polnocou v piatok v Košiciach.

WC, toaleta, záchody

Ktoré európske mestá majú najšpinavšie verejné záchody? Bratislava prekvapila

26.11.2022 12:30

Experti britskej webovej stránky showersforyou (sprchy pre vás) urobili zaujímavý prieskum pri príležitosti Svetového dňa toaliet.

Robert Fico

Fico volá po zrušení obvinenia šéfa Národnej banky Slovenska Kažimíra

26.11.2022 12:27

Exminister financií Peter Kažimír je opätovne trestne stíhaný za podplácanie.

ischia

Dažde a zosuv pôdy na talianskej Ischii: Zahynulo najmenej osem ľudí

26.11.2022 12:13, aktualizované: 12:30

Stredné a južné Taliansko sužujú silné búrky.