Založ si blog

Michaela Musilová otvára brány vesmíru aj vlastného sveta

So slovenskou astrobiologičkou Michaelou Musilovou som sa stretla na pôde FEI STU v Bratislave. Na tlačovej konferencii predniesla svoj ambiciózny plán zvaný Koruna sveta, v rámci ktorého sa chce vyštverať na najvyššie vrchy každého jedného kontinentu od najnižšieho až po ten najvyšší a najnáročnejší. 

Mladá a krásna usmievavá Michaela ochotne odpovedala na všetky moje otázky. V tej chvíli som bola ešte rádová bulvárna novinárka a z rozhovoru vznikol pekný článok plný pútavých ilustrácií. S bulvárom to toho veľa nemalo, celkovo mám rada pekné témy, ktoré ma nadchnú, no netrhajú ľudí apriori zo stoličiek. A to sa pre bulvár moc nehodí. No pri tejto príležitosti som ako aj ostatní účastníci, dostala knižku s biografiou Mišky Musilovej.

Kniha sa charakterom ponáša na Korunu, Tvrdá a veľká, s pevným obalom, kvalitnými stranami a bohato ilustrovaná. Škoda, že sa nevychytalo zopár chybičiek (duplicitné slovíčka, či neoddelenie slova od predpony)  a tak miestami to pôsobí rušivo, hlavne z pohľadu toho, ako si na vizuále dali záležať.

Knihu napísala Lucia Lackovičová, no výrazne musela samozrejme napomáhať aj samotná Musilová, ktorej oslovenie Miška už príde ako pre malú a radšej má meno Mika.

Žena s nekonečným zdrojom motivácie.

Proste Mika nás púšťa do svojho sveta, od detstva až po Covid pandémiu. Ako dieťa svetobežníkov mala to šťastie, že už v detstve veľa cestovala a učila sa cudzie jazyky. Svoje vysokoškolské štúdiá absolvovala v anglickom Bristole a v americkej Californii.

Mika sa neuspokojí s bežnou cestou, ženie svoje telo aj kariéru až na doraz. Behá dlhé kilometre, až ju zastaví len únavová zlomenina. Hladuje kvôli forme a neskôr pre nedostatok prostriedkov. Na čas nástupu do NASA spomína ako na obdobie „bezdomovectva“. Ide však o zdieľané gauče, kde prespáva pomaly každý týždeň na inom gauči, no nikdy nie na ulici.

(Toto rozšírené vnímanie bezdomovectva nie celkom chápem, lebo myslím, že najpálčivejšie prípady ležia na lavičkách v parkoch, či v kontajnerových stojiskách. 

No ak sa do bezdomovectva zahŕňajú aj všetci ľudia na ubytovniach, potom magistrát hrdo deklaruje, ako rieši otázku bezdomovectva a pritom len presúva socializovaných  ľudí z ubytovní do nájomných bytov.)

V každom prípade zdieľané gauče sú dobrý recept a Mika má nos, že sa jej darí vychytať tých správnych vlastníkov a dobrých ľudí prakticky po celom svete. A nepoužíva ho iba pri práci v NASA, kým jej nabehne prvý výplata, ale aj pri početných cestách – dovolenkách. 

Sú názory, že recenzent vníma a opisuje aj tak len sám seba. A iste, človek automaticky vníma každú knihu cez seba, ako to vnímam ja, aké je to z môjho pohľadu a v akej fáze života ma to zasiahlo. Už pri biografi Diany som si hovorila, že nechcela by som písať svoju biografiu a že by to bol dosť demotivujúci príbeh.

Mika tvrdí, že chce svojím príbehom motivovať hlavne ženy, aby sa presadili v mužskom svete vedy. Mňa počas čítania bolí hlava a nedokážem si predstaviť toľko behať, hladovať, drieť do úmoru aj 15 hodín denne. Naháňať sa z grantu do grantu, z jednej expedície na druhú.

Najsmutnejšou časťou príbehu je tá, kde stráca svojho dlhoročného partnera Jamesa. Lebo ten po škole si našiel prácu a plánuje rodinu, ale s Mikou sa to evidentne nedá. A je mi z toho celkom smutno, že ona bude zrejme aj po 60-ke len cestovať z misie na misiu, bez toho aby si založila rodinu, aby sa definitívne usadila a azda aj spomalila.

Kniha je o to neuveriteľnejšia, že na fotkách všetko to strádanie nevidieť. Vidno však Miku, mladú a krásnu, usmievavú, takmer vždy v strede, obklopenú zväčša mladými ľuďmi.

A mimoriadne zúfalo vyznieva aj pasáž o Slovensku. Kým vo svete naša astrobiologička nemá problém získavať jeden grant za druhým, tak na Slovensku sa to ukáže ako veľký problém. Drsnej kritike čelí aj jej spolupráca s občianskym združením SOSA, ktoré vyvinulo skCube. Kocku s hranami 10 cm zaplnili plošnými doskami a vyslali do vesmíru. Nadšenci promovali „prvú slovenskú družicu“, kým skeptici hovorili o stredoškolskej práci a o SOSE ako o skupine mladých dravcov, amatérov a dyletantov. Združeniu nepomohlo ani to, že ju dlhé roky viedol mladík bez vysokoškolského vzdelania. Dedkovia akademici s tromi titulmi boli pohoršení a poukazovali na „nadštandardné vzťahy“ SOSY s vládou.

V tomto kontexte smutne vyznieva Musilovej cesta s prezidentom Andrejom Kiskom. Kým delegácia spala v drahom hoteli, Mika zase bola na zdieľanom gauči u človeka, ktorého videla prvý raz v živote, lebo SOSA založená hlavne na nadšení na ten hotel proste nemala.

Aj keď sa Musilová snaží vyhýbať presným pomenovaniam novinárov a konkrétnych akademikov, všetko je dohľadateľné a kreslí to smutný obraz o Slovensku, ktorý vyháňa svoje mozgy. Niektorí končia v susednom Maďarsku, či Česku a niektorí idú ešte ďalej. Musilovej simulované misie na Mesiac a Mars prebiehajú na sopečnom Havaji.

„Pociťovala som neskutočné sklamanie a začalo mi byť jasné, že doma zostať nemôžem. Že to je len prechodná zastávka a že výskum musím robiť v zahraničí, kde splnenie podmienok na jednej strane znamená splnenie podmienok na strane druhej,“ hovorí Musilová v kapitole venovanej Slovensku.

Fotografia: autorka

 

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800015x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu