Michaela Musilová otvára brány vesmíru aj vlastného sveta

So slovenskou astrobiologičkou Michaelou Musilovou som sa stretla na pôde FEI STU v Bratislave. Na tlačovej konferencii predniesla svoj ambiciózny plán zvaný Koruna sveta, v rámci ktorého sa chce vyštverať na najvyššie vrchy každého jedného kontinentu od najnižšieho až po ten najvyšší a najnáročnejší. 

Mladá a krásna usmievavá Michaela ochotne odpovedala na všetky moje otázky. V tej chvíli som bola ešte rádová bulvárna novinárka a z rozhovoru vznikol pekný článok plný pútavých ilustrácií. S bulvárom to toho veľa nemalo, celkovo mám rada pekné témy, ktoré ma nadchnú, no netrhajú ľudí apriori zo stoličiek. A to sa pre bulvár moc nehodí. No pri tejto príležitosti som ako aj ostatní účastníci, dostala knižku s biografiou Mišky Musilovej.

Kniha sa charakterom ponáša na Korunu, Tvrdá a veľká, s pevným obalom, kvalitnými stranami a bohato ilustrovaná. Škoda, že sa nevychytalo zopár chybičiek (duplicitné slovíčka, či neoddelenie slova od predpony)  a tak miestami to pôsobí rušivo, hlavne z pohľadu toho, ako si na vizuále dali záležať.

Knihu napísala Lucia Lackovičová, no výrazne musela samozrejme napomáhať aj samotná Musilová, ktorej oslovenie Miška už príde ako pre malú a radšej má meno Mika.

Žena s nekonečným zdrojom motivácie.

Proste Mika nás púšťa do svojho sveta, od detstva až po Covid pandémiu. Ako dieťa svetobežníkov mala to šťastie, že už v detstve veľa cestovala a učila sa cudzie jazyky. Svoje vysokoškolské štúdiá absolvovala v anglickom Bristole a v americkej Californii.

Mika sa neuspokojí s bežnou cestou, ženie svoje telo aj kariéru až na doraz. Behá dlhé kilometre, až ju zastaví len únavová zlomenina. Hladuje kvôli forme a neskôr pre nedostatok prostriedkov. Na čas nástupu do NASA spomína ako na obdobie „bezdomovectva“. Ide však o zdieľané gauče, kde prespáva pomaly každý týždeň na inom gauči, no nikdy nie na ulici.

(Toto rozšírené vnímanie bezdomovectva nie celkom chápem, lebo myslím, že najpálčivejšie prípady ležia na lavičkách v parkoch, či v kontajnerových stojiskách. 

No ak sa do bezdomovectva zahŕňajú aj všetci ľudia na ubytovniach, potom magistrát hrdo deklaruje, ako rieši otázku bezdomovectva a pritom len presúva socializovaných  ľudí z ubytovní do nájomných bytov.)

V každom prípade zdieľané gauče sú dobrý recept a Mika má nos, že sa jej darí vychytať tých správnych vlastníkov a dobrých ľudí prakticky po celom svete. A nepoužíva ho iba pri práci v NASA, kým jej nabehne prvý výplata, ale aj pri početných cestách – dovolenkách. 

Sú názory, že recenzent vníma a opisuje aj tak len sám seba. A iste, človek automaticky vníma každú knihu cez seba, ako to vnímam ja, aké je to z môjho pohľadu a v akej fáze života ma to zasiahlo. Už pri biografi Diany som si hovorila, že nechcela by som písať svoju biografiu a že by to bol dosť demotivujúci príbeh.

Mika tvrdí, že chce svojím príbehom motivovať hlavne ženy, aby sa presadili v mužskom svete vedy. Mňa počas čítania bolí hlava a nedokážem si predstaviť toľko behať, hladovať, drieť do úmoru aj 15 hodín denne. Naháňať sa z grantu do grantu, z jednej expedície na druhú.

Najsmutnejšou časťou príbehu je tá, kde stráca svojho dlhoročného partnera Jamesa. Lebo ten po škole si našiel prácu a plánuje rodinu, ale s Mikou sa to evidentne nedá. A je mi z toho celkom smutno, že ona bude zrejme aj po 60-ke len cestovať z misie na misiu, bez toho aby si založila rodinu, aby sa definitívne usadila a azda aj spomalila.

Kniha je o to neuveriteľnejšia, že na fotkách všetko to strádanie nevidieť. Vidno však Miku, mladú a krásnu, usmievavú, takmer vždy v strede, obklopenú zväčša mladými ľuďmi.

A mimoriadne zúfalo vyznieva aj pasáž o Slovensku. Kým vo svete naša astrobiologička nemá problém získavať jeden grant za druhým, tak na Slovensku sa to ukáže ako veľký problém. Drsnej kritike čelí aj jej spolupráca s občianskym združením SOSA, ktoré vyvinulo skCube. Kocku s hranami 10 cm zaplnili plošnými doskami a vyslali do vesmíru. Nadšenci promovali „prvú slovenskú družicu“, kým skeptici hovorili o stredoškolskej práci a o SOSE ako o skupine mladých dravcov, amatérov a dyletantov. Združeniu nepomohlo ani to, že ju dlhé roky viedol mladík bez vysokoškolského vzdelania. Dedkovia akademici s tromi titulmi boli pohoršení a poukazovali na „nadštandardné vzťahy“ SOSY s vládou.

V tomto kontexte smutne vyznieva Musilovej cesta s prezidentom Andrejom Kiskom. Kým delegácia spala v drahom hoteli, Mika zase bola na zdieľanom gauči u človeka, ktorého videla prvý raz v živote, lebo SOSA založená hlavne na nadšení na ten hotel proste nemala.

Aj keď sa Musilová snaží vyhýbať presným pomenovaniam novinárov a konkrétnych akademikov, všetko je dohľadateľné a kreslí to smutný obraz o Slovensku, ktorý vyháňa svoje mozgy. Niektorí končia v susednom Maďarsku, či Česku a niektorí idú ešte ďalej. Musilovej simulované misie na Mesiac a Mars prebiehajú na sopečnom Havaji.

„Pociťovala som neskutočné sklamanie a začalo mi byť jasné, že doma zostať nemôžem. Že to je len prechodná zastávka a že výskum musím robiť v zahraničí, kde splnenie podmienok na jednej strane znamená splnenie podmienok na strane druhej,“ hovorí Musilová v kapitole venovanej Slovensku.

Fotografia: autorka

 

Goodbye Englands rose

30.06.2025

Čítate biografie? A čakáte, že ich autori budú písať pravdu a nič iné, než pravdu? Alebo tam predsa len má svoje miesto aj milosrdná lož? Prečítala som už druhú biografiu o princeznej Diane a možno mám len tú smolu, že som tú od Andrewa Mortona čítala už skôr. Ono keď dvaja robia to isté, nikdy to nebude také isté. Andrew Morton ako pravý bulvárny novinár odhalil [...]

Obchod s deťmi obludných rozmerov

25.06.2025

Ono sa to v odôvodnených prípadoch deje aj teraz, že deti sú vyzdvihnuté z nevhodných podmienok a umiestnené do náhradných rodín. V Amerike minulého storočia sa všaj aj z tohto stal výhodný biznis a deti boli zredukované na predajný artikel. Georgia Tannová medzi rokmi 1924 až 1950 ukradla so svojimi komplicmi vyše 5000 detí. A aj zákony boli na ňu krátke, v tom istom [...]

Matkin má nedoriešený spor s pani Máriou

15.06.2025

Mám jednu kamarátku – spisovateľku, ktorá tvrdí, že ona teda vedela, kto bol Matkin a bolo to vraj takým verejným tajomstvom. Priznám sa, ja som v rokoch Zero ani netušila, že nejaký Matkin je na trhu a píše bestsellery. Nám sa v roku 2003 narodila naša dcéra a v tých časoch som čítala maximálne tak časopis pre mladé mamičky Mama a ja. Nejako ma ten celý ošiaľ [...]

Grécko, požiar, hasiace lietadlo, hasiči, hasenie, Atény

Na gréckom ostrove Eubója vyčíňa požiar, na Kréte je už prevažne pod kontrolou

05.07.2025 18:30, aktualizované: 18:50

Pre ostrov Eubója i viacero častí Grécka platila v sobotu zvýšená výstraha pred rizikom vzniku lesných požiarov.

hasič, požiarnik, požiar, oheň, hasenie

Lesný požiar v Kalifornii pohltil už vyše 28-tisíc hektárov porastov

05.07.2025 18:18

Podľa AFP ide o dosiaľ najrozsiahlejší tohoročný lesný požiar v Kalifornii.

Dominik Duka

Emeritný pražský arcibiskup Duka sa Slovákom ospravedlnil za Čechov, ktorí ich poučujú o demokracii

05.07.2025 16:12

Vyzdvihol význam vierozvestcov pri formovaní základov štátnosti v strednej Európe.

SR STVR Flašíková dekrét generálna riaditeľka BAX

Vo veku 68 rokov zomrel predseda Rady STVR Jozef Krošlák

05.07.2025 15:50

V minulosti bol hovorcom premiéra Vladimíra Mečiara.