Založ si blog

Hluboce pod vlivem: Spomienka na Audrey Mestre

Táto tohto roku natočená francúzska dráma ma oslovila tým, že je natočená podľa skutočných udalostí. Ak vás zaujíma život a dielo Audrey Mestre, odporúčam najprv si pozrieť film a až potom pátrať po tom mále, čo sa o nej vieme reálne dozvedieť. 

Reakcie ľudí na csfd.sk nie sú práve nadšené, podľa mňa však len nedokázali oceniť samotné dielo a prínos.

Priznám sa, do vzhliadnutia tohto filmu som ani netušila, že nejaká Audrey Mestre žila. Nikdy som nepočula o potápaní bez dýchacích prístrojov, či o disciplíne No Limits. 

Teda pre mňa prináša ten film novinky: krásne zábery z mora pod vodnou hladinou, pokojné vodné tvory kdesi v diaľke a hazardéri so životom, ktorí sa ponárajú do extrémnych hĺbok.

Samotný názov zvolili filmári geniálne. Ich hlavná hrdinka je skutočne pod vplyvom. Jednak svojho inštruktora potápania, ktorý sa čoskoro stane jej milencom aj všetkým a jednak sa ponára do stále väčších hlbín, ovplyvnená tlakom a nutnosťou zvládať to bez dýchacieho prístroja.

Samotná No Limits disciplína je neštandardná. Nechať sa pod váhou balastu stiahnuť čím hlbšie a potom sa vynoriť nad hladinu skôr, než telo skolabuje.

Pozdĺž lana na každých 40 metrov stojí jeden strážca, ktorého úlohou je kontrolovať hladký priebeh a v prípade potreby zasiahnuť.

A film samozrejme ukazuje aj situácie, kedy ten hladký priebeh proste nefunguje a aké krízy môžu nastať.

„Magická hlubina je kult, který zbožňuji. Filmů o free-divingu existuje hrstka, a tak tohle vítám. Tohle není milostný příběh o lidech, ale o lásce k potápění. Free-diving je krásný sport (životní styl) s přesahem. Hlavní mužská postava je vybrána vskutku na výbornou- toho hnusáka mu věříte beze zbytku,“ napísal o filme The Saint a ohodnotil ho tromi hviezdičkami.

Priznám sa, že aj keď som napísala už desiatky, či stovky poznámok, komentárov a recenzií, nikdy som nerozdávala hviezdičky.

Síce sa hviezdičky rozdávajú v gastre aj vo filme, akosi možno chyba je aj v tom, že som často písala o knihách ľudí, ktorých aj osobne poznám. A teda rozdávať im hviezdičky a klasifikovať ich ako v škole by mi bolo prišlo cez čiaru. Na druhej strane sa však iste mnohí urazili. Ľudia čakajú len chválu, promo a pochvalu. Ak človek poukáže na chyby, či nedostatky, často tým ľuďom šliape na egá, odchádzajú mi „priatelia“ po húfoch, no zrejme to žiadne priateľstvá ani neboli.

Ale vráťme sa k tomuto filmu, minimálne tie 3 hviezdičky si určite zaslúži. Ja by som mu dala aj 4, či päť. Už len preto, že mi ukázal veci, ktoré som ešte nevidela, ani o nich nepočula a premenil môj bežný nudný deň na exkurziu do hlbín mora.

A všetci tí, čo ten film hejtujú, by ho zrejme nijako nevedeli vylepšiť. Neviem, čo by tam chceli pridať?

Proste ak je vám blízky môj vkus a cit, tak si ten film pozrite a spoznajte nevšedný šport aj nevšedné osudy ľudí.

https://www.csfd.sk/film/1223605-hluboce-pod-vlivem/videa/

 

Čo spravila Jennifer? – What Jennifer Did?

13.04.2024

Nevedela som sa dočkať, kedy Netflix sprístupní ďalší real crime story a v podstate som celkom sklamaná. Čakala som, že ma teda šokujte a zodvihnite zo stoličky. A odchádzala som s tým, že „pačemú búkvy, vsjo jásno“. Jennifer nebola jediná. Spomínate si na môj blog, kde som spomínala absenciu materskej lásky? Myslím, že chybujú všetci, čo nám maľujú [...]

Macbeth v podaní nórskeho mága detektívok

06.04.2024

„Macbethov príbeh mi je veľmi blízky, pretože podobným témam sa venujem od samého začiatku,“ vysvetlil autor, keď si v medzinárodnom projekte Hogarth Shakespeare vybral na spracovanie osudy krvilačného škótskeho tyrana a adaptoval ich v rámci dnes takého populárneho žánru detektívky. Inšpektor Macbeth je verný atmosfére brutálnej tragédie z obdobia hospodárskej [...]

Prečo musela Johanka zomrieť?

02.04.2024

Rtvs prekvapil. Namiesto nejakého veľkofilmu s Ježišom vsadil na Veľkú noc na kultový príbeh v podaní Luca Bessona. A ja si hovorím, čo má spoločné ukrižovanie Krista s upálením Johanky z Arcu? [...]

nôž, krv, zranenie

Veľká tragédia v Hlohovci: V byte našli dobodaného 19-ročného mladíka. Polícia zadržala podozrivého

20.04.2024 21:44, aktualizované: 22:26

Privolaní záchranári mu už nedokázali pomôcť.

Taiwan, vojaci

USA odklepli spojencom pomoc za 95 miliárd dolárov. Biden: Jasná správa o našej sile

20.04.2024 19:51, aktualizované: 22:34

Rad kongresmanov ocenil, že šéf Snemovne Mike Johnson zákony na hlasovanie predložil. Johnson kvôli tomu podľa médií riskuje vlastný post.

nehody

Nešťastný deň pre Brezovú pod Bradlom: Dve nehody a päť zranených. Zasahoval aj vrtuľník

20.04.2024 19:29

Polícia vyšetruje okolnosti dvoch dopravných nehôd, ku ktorým došlo v sobotu v Brezovej pod Bradlom.

loď, trajekt, potopený

V Stredoafrickej republike zahynulo pri potopení sa lode 58 ľudí, smerovali na pohreb

20.04.2024 18:56, aktualizované: 21:33

Podľa svedkov viezla rybárska loď na rieke Mpoko v Bangui viac ako 300 osôb. Pomoc prišla až po 40 minútach.