Založ si blog

Anarchia, keď blcha porazí slona a môj boj

Sledovali ste včerajšie správy? V Nemecku zatkli jedného šľachtica a sudkyňu, lebo sa snažili o štátny prevrat a nastolenie monarchie. Je to ozaj prekvapivé, ako to v spoločnosti a nielen v našej vrie. 

Nedávno som na Netflixe videla úžasný film a na youtube som začala spravovať vlastný kanál. Tak by som sa rada s vami podelila o novinky.

Začnem od vzdialenejšieho bodu. Istý čas sa usilovala o moje priateľstvo jedna abstraktná maliarka. K abstraktnej maľbe mám celkom blízko, takže som jej dala šancu. Tá žena však bola zhrozená z mojich ideálov. Keď som sa zmienila, že zbožňujem Punk a obdivujem Anarchiu, tak bola z toho zhrozená, ako čert z kríža.

Snažila sa neuveriteľne znásilňovať moju vôľu, posmechom aj všelijako inak ma donútiť, aby som nasledovala tie „správne ideály“.

No ale takto priateľstvo určite nefunguje a aj som sa ohradila, nech ma láskavo prestane znásilňovať.

A toť nedávno bolo príjemným prekvapením sledovať španielsky životopisný film o anarchii a anarchistovi.

Muž činu (2022) | Filmotéka | ČSFD.sk (csfd.sk)

Muž činu! Čerstvé, vtipné, efektné. Aj keď príbeh zo staršej doby. Ale ukázalo anarchiu ako ideológiu a anarchistu ako úžasného bojovníka za spravodlivosť.

Tá moja kvázi priateľka videla v anarchii len vraždenie a smrť. Možno by si mala tento film pozrieť.

Lebo anarchia nie je idea vraždenia a smrti.

Rovnako ako ňou nie je ani komunizmus. Ani ak existoval Stalin.

Ono žiadna idea nemôže za zlyhania a paranoju jednotlivcov. Ani za ich násilné a agresívne činy.

A práve preto je každá idea tak trochu nedosiahnuteľná. Aj my sme len budovali komunizmus, no ktosi tu chcel súkromné vlastníctvo a tunelovanie. Lebo sociálne nerovnosti tým zbohatlíkom úžasne vyhovujú a dokážu o tom spievať ódy.

Ale vráťme sa k filmu. Lucio Urtubia je mladý robotník na stavbe. V partii spoznáva anarchistov a zisťuje, že ich ideály ho fascinujú.

Zisťuje, že nenávidí banky za ich machinácie. Protiví sa mu ich bezcitnosť a honobenie bohatstva.

A tak sa rozhodne zaútočiť na najsilnejšiu americkú banku. A dokonca sa mu podarí vybaviť aj stretnutie s legendárnym revolucionárom Che Guevarom.

Za mňa bomba film, krásne natočený. Hráme sa s časom, máme tam efektné scénky.

Neprezradím vám celý dej, bola by škoda stratiť to napätie. Som zvedavá, koho ešte ten film rovnako nadchne ako mňa.

A pánovi Luciovi hlboká poklona! Takto bojovať za svoje ideály dokážu len tí najlepší.

No a ten môj boj. Kto ma už kúsok poznáte, tak azda viete, aká som sklamaná z tej nešťastnej šou a zo záberov, ktoré o mne kade-tade kolujú a šíria o mne akýsi deformovaný obraz. Skúšala som už kadečo. Dala som trestné oznámenie na televízny štáb a oslovila dvoch právnikov. No zatiaľ sa mi tie snímky nepodarilo dať stiahnuť. A je mi to ozaj proti vôli, aby ma tisíce ľudí poznali z nejakého krivého zrkadla plného lží a manipulácií.

Tak som sa rozhodla ísť aj ja na youtube. Lebo ak už raz nedokážem stiahnuť tie staré videá, môžem aspoň natáčať nové. Bez toho aby mi niekto diktoval, čo mám hovoriť a samozrejme aj bez všetkých tých proti mne nahuckaných kvázi protihráčov.

Takže moje zoznamovacie video je na svete. Ten hlas nie je zďaleka dokonalý, rozprávam potichu, v ďalších videách by som to mala napraviť.

A dostala som aj požiadavku, nech k videám dávam aj maďarské titulky, keďže pochádzam z dvojjazyčného prostredia, čo je ďalšia výzva.

Teda pozerajte, lajkujte, prihláste sa na odber.

Ak chcete, napíšte, aká je vaša obdivovaná ideológia a prečo. Ak chcete písať, že za minulého režimu sme mali štb tak o tom samozrejme viem a pýtala som sa na ideály.

Renátka, servítka a príbor – parafráza reality šou / Renike, szalvéta és az evőeszköz …való duma. – YouTube

 

 

Doktor House: Fakty, či fikcia?

27.01.2023

Pokračujeme v kategórii film, ktorú ste si tak obľúbili. Podaktorým z vás nevadí ani poriadna dávka fikcie a nechápete, čo ľudia furt majú s tou realitou. No asi to bude predsa len podstatná téma, keď už sa ľudia o tom unúvajú písať knihy a dokonca ich aj prekladať do všemožných jazykov. Nedávno som vám v blogu ukázala, ako autorov inšpirovala Netflixová séria [...]

Iveta – tretí diel mnohých sklamal

23.01.2023

Iveta svojimi prvými dvomi dielmi sklamala východniarov a tým tretím aj svojich fanúšikov, ktorí sa už nevedeli tak schuti smiať, ako na prvých dvoch častiach. Namiesto borovičky a bordelu im zrazu filmári podsunuli akýsi divný svet modeliek, v ktorom si baby pchajú prsty do krku, aby zvracali, lebo sú anorektičky a na žúrke si pchajú tampóny namočené vo vodke, veď [...]

Iveta – dievča z Trebišova láme rekordy

17.01.2023

Zrejme v tom bol zámer, že TV JOJ aj TV Markíza spustili svoje najnovšie seriály v rovnakom čase. Dunaj k vašim službám konkuruje Ivete. Bratislava je polepená plagátmi oboch seriálov a reklamy nájdete aj v magazínoch. Voľakedy na Panelák sa ešte takáto masívna reklamná kampaň neviedla, doba zjavne pokročila a tlaky na sledovanosť sú ešte väčšie. Zapozerala som sa do [...]

Onkologické vyšetrenie

Slovensko má dáta staré desaťročie. Onkologickým pacientom má pomôcť projekt za 11 miliónov

04.02.2023 21:41

Projekt OnkoAsist má skrátiť pacientovi s podozrením na rakovinu cestu k liečbe z vyše 160 dní na 60.

Great White Shark  biely žralok

Žralok neznámeho druhu zabil v Austrálii 16-ročné dievča plávajúce v rieke

04.02.2023 19:55

Posledný smrteľný útok v austrálskej rieke bol zaznamenaný v roku 1960.

fico blaha protest dohoda

Ostrá kritika veľvyslancov: Smer šíri lži. Nie je to prvýkrát, Blaha dostal červenú a Fico je na čiernom zozname

04.02.2023 19:00

Fico po stretnutí a kritike reagoval aj v piatok. Brusel musí počuť aj iný názor a že Západ konvenčnú vojnu s Ruskom nevyhrá.

Žreb

Neznámy páchateľ ukradol v stávkovej kancelárii v Bratislave 4-tisíc žrebov

04.02.2023 17:57

Páchateľ celkovo spôsobil škodu 2 400 eur, a to krádežou a poškodením dverí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 329
Celková čítanosť: 723219x
Priemerná čítanosť článkov: 2198x

Autor blogu