Založ si blog

Iveta – dievča z Trebišova láme rekordy

Zrejme v tom bol zámer, že TV JOJ aj TV Markíza spustili svoje najnovšie seriály v rovnakom čase. Dunaj k vašim službám konkuruje Ivete. Bratislava je polepená plagátmi oboch seriálov a reklamy nájdete aj v magazínoch. Voľakedy na Panelák sa ešte takáto masívna reklamná kampaň neviedla, doba zjavne pokročila a tlaky na sledovanosť sú ešte väčšie. 

Zapozerala som sa do oboch a zamyslela nad obomi. Markíza vsadila na historickú vernosť a eleganciu. Samotná Zdena Studénková sa vyjadrila, že sa snaží prijímať postavy, v ktorých jej jasne určia dejovú linku, aby vedela, kam sa jej postava bude postupom času posúvať.

No a Jojka vsadila na ľudovú zábavu. V časoch, keď som robila pre bulvár, to bola práve televízia JOJ, ktorá riešila obdobné témy a chodila na rovnaké pojednávania, ako aj my. TV citoslovce si nie náhodou zvolilo citoslovce. A nie náhodou má pred každými správami polhodinové krimi spravodajstvo. Veď ľudí predsa treba dvíhať zo stoličiek. Treba útočiť na ich city a pitvať pred nimi desiatky mŕtvych a zranených.

No a ak najobľúbenejšou reláciou je u nich hašterenie o šiestej, tak niet divu, že aj do hlavného vysielacieho času chcú niečo hlučné a útočiace na zmysly.

Iveta je ľudová zábava. Primátor Trebišova sa cíti byť urazený a prirovnáva ju k Hornej Dolnej. Najviac mu však prekáža, ako zneužili meno Trebišova.

Komunikovala som aj s jedným z Trebišovčanov, či sa to ozaj točilo u nich. Povedal len toľko, že pochybuje. Vraj iba vstupnú tabuľku si natočili, veď v Trebišove ani nie je signál.

A to, ako sa Bratislavčan snaží chytať signál v Trebišove je ozaj jedným z motívov, ktorý si filmári nenechali ujsť.

Vsadili na známe mená ako Zuzana Mauréry a Milan Ondrík. Milana Ondríka mám rada vo všetkom, čo robí. V Ivete mu zmenili hlas, azda aby nebol až taký okukaný, keď ho už dávajú pomaly do každého filmu.

Btw. Ondrík len nedávno natočil film o regióne Rimavská Sobota – Lučenec ( Čierne na bielom koni) o spolužití cigáňov a Maďarov a samozrejme aj majority. Hral tam Róma so zlatým zubom. Netuším, prečo si filmári myslia, že v našich končinách si ľudia ešte stále dávajú robiť zlaté zuby. Tie sa aj tam nosili len cca pred 30 rokmi. No ale aj lovec z Ba dostane v Ivete zlatý zub, akoby naše končiny ozaj ustali niekde v stredoveku.

Pani Mauréry sa mi v úlohe matky Ivety vyslovene ľúbi. To ako rodená Bratislavčanka zvládla rozprávať východoslovenským nárečím, je proste obdivuhodné.

Mňa vo filme baví vidieť to zanedbané malomestské prostredie, baví ma kostol, aj bicykel, či sliepky – kulisy, s ktorými je človek zžitý.

To, čo je ozaj diskutabilné, sú bordely. Isteže ich nájdete, ale nie v kultúrnom centre a nie ako päsť na oko. Takto okato by to nikto nerobil, veď je to trestná činnosť.

Chýbajú azda len drogy, tie zatiaľ nik nespomenul, pritom netvárme sa, že nie sú. Rovnako ako školáci, chľastajúci v krčme, či drzé dievčiská, ako Iveta.

Netuším, či má aj tento seriál stanovenú akúsi dejovú linku. Alebo si na začiatok povedali len toľko, že ukážu rozdiely medzi východom a západom a že ako si Bratislavčania v Trebišove vylámu zuby.

Mnohí diskutéri vyčítajú Hřebejkovi, že naschvál robí zo Slovákov akýchsi dementov. No podľa mňa je to skorej v zámere a smerovaní televízie citoslovce. Útočiť na najelementárnejšie ľudské pudy. A očakávať, že ľudí bude baviť to vŕtanie sa vo všetkých ľudských otvoroch. Asi ťažko by sme od nich mohli očakávať, že v Prime Time budú dávať biografie vedcov, či národných buditeľov.

A je to tak trochu aj vizitka televízneho diváka. Pokiaľ to bude pozerať, tak sa takéto a obdobné relácie budú natáčať aj vysielať.

 

Zomrieť mladý, mladá.

28.11.2023

Dva filmy o dvoch ženách, ktoré zomreli mladé. Smrť je téma, na ktorú nechceme moc myslieť, ani sa o nej moc zhovárať. Memento Mori mnohým veľa nehovorí. Možno som výnimka, že mám od detstva blízky vzťah k cintorínom, že som bola na množstve pohrebov a že na ten koniec proste myslím. Aj bežne, aj pri banálnej návšteve banky. Ak už mám byť pri tom, ako manželovi [...]

Rozdaj sa a zomri

22.11.2023

Prezerala som si svoje blogy spred troch rokov a závratná čítanosť 10-13-14 000! A teraz sotva pár stoviek. A človek ani nechápe, čím to je, veď som ten istý človek, len starnem a zrejem. To tie tisíce masovo pomreli v Covide? Či sa len s postupným uvoľnením pomerov vyprdli na všetko, vrátane čítania. V každom prípade ja ostávam rovnaká, či už oslovím stovky, či [...]

Villa Lucia – Ľúbi, neľúbi?

18.11.2023

Akosi automaticky sledujem, čo píše čsfd, ako sa to im páči, nepáči, koho hejtujú, či ospevujú. Villa Lucia (2023) | ČSFD.sk (csfd.sk) V každom prípade tu máme novú lokálnu komédiu a tentoraz otvorene priznávajúcu lokalitu: Bratislava. Mňa toto vyslovene teší, že tú lokalitu tam vidno a neomylne. Na rozdiel od Ivety, kde z Trebišova okrem úvodnej tabule nenatočili [...]

COP28, Dubaj, klimatický samit

Dubajského sultána skritizovali na COP28. Vyhlásil, že za odchodom od fosílnych palív nie je veda

03.12.2023 22:25

Designovaný prezident klimatickej konferencie Organizácie Spojených národov (OSN) COP28 v Dubaji Sultán Ahmad al-Džábir sa ocitol pod paľbou kritiky.

Sonnenskilauf Moelltaler Gletscher  c HT-NPR  D. Zupanc

Český lyžiar zahynul pod lavínou v rakúskych Alpách

03.12.2023 21:15

Český lyžiar (51) zahynul v nedeľu pod lavínou v oblasti rakúskeho lyžiarskeho strediska Mölltaler Gletscher (Mölltalský ľadovec).

Vysoké Tatry zima sneh Štrba, cencúle

V noci môže byť až mínus 20 stupňov Celzia, varujú meteorológovia

03.12.2023 20:00

Počas nedeľnej noci môžu v niektorých oblastiach Slovenska teploty klesnúť na mínus 20 až 21 stupňov Celzia.

robotník, práca,

Chceme suverénnu pracovnú politiku. Dá sa to však, ak je ovládaná strachom z cudzincov?

03.12.2023 19:00

Slovenský pracovný trh má väčší problém, než sa zdá. Prevládne zneužívaný strach z cudzieho, alebo dáta a zhoda na riešení problémov našej spoločnosti? Zapojte sa do diskusie!