Založ si blog

Iveta – dievča z Trebišova láme rekordy

Zrejme v tom bol zámer, že TV JOJ aj TV Markíza spustili svoje najnovšie seriály v rovnakom čase. Dunaj k vašim službám konkuruje Ivete. Bratislava je polepená plagátmi oboch seriálov a reklamy nájdete aj v magazínoch. Voľakedy na Panelák sa ešte takáto masívna reklamná kampaň neviedla, doba zjavne pokročila a tlaky na sledovanosť sú ešte väčšie. 

Zapozerala som sa do oboch a zamyslela nad obomi. Markíza vsadila na historickú vernosť a eleganciu. Samotná Zdena Studénková sa vyjadrila, že sa snaží prijímať postavy, v ktorých jej jasne určia dejovú linku, aby vedela, kam sa jej postava bude postupom času posúvať.

No a Jojka vsadila na ľudovú zábavu. V časoch, keď som robila pre bulvár, to bola práve televízia JOJ, ktorá riešila obdobné témy a chodila na rovnaké pojednávania, ako aj my. TV citoslovce si nie náhodou zvolilo citoslovce. A nie náhodou má pred každými správami polhodinové krimi spravodajstvo. Veď ľudí predsa treba dvíhať zo stoličiek. Treba útočiť na ich city a pitvať pred nimi desiatky mŕtvych a zranených.

No a ak najobľúbenejšou reláciou je u nich hašterenie o šiestej, tak niet divu, že aj do hlavného vysielacieho času chcú niečo hlučné a útočiace na zmysly.

Iveta je ľudová zábava. Primátor Trebišova sa cíti byť urazený a prirovnáva ju k Hornej Dolnej. Najviac mu však prekáža, ako zneužili meno Trebišova.

Komunikovala som aj s jedným z Trebišovčanov, či sa to ozaj točilo u nich. Povedal len toľko, že pochybuje. Vraj iba vstupnú tabuľku si natočili, veď v Trebišove ani nie je signál.

A to, ako sa Bratislavčan snaží chytať signál v Trebišove je ozaj jedným z motívov, ktorý si filmári nenechali ujsť.

Vsadili na známe mená ako Zuzana Mauréry a Milan Ondrík. Milana Ondríka mám rada vo všetkom, čo robí. V Ivete mu zmenili hlas, azda aby nebol až taký okukaný, keď ho už dávajú pomaly do každého filmu.

Btw. Ondrík len nedávno natočil film o regióne Rimavská Sobota – Lučenec ( Čierne na bielom koni) o spolužití cigáňov a Maďarov a samozrejme aj majority. Hral tam Róma so zlatým zubom. Netuším, prečo si filmári myslia, že v našich končinách si ľudia ešte stále dávajú robiť zlaté zuby. Tie sa aj tam nosili len cca pred 30 rokmi. No ale aj lovec z Ba dostane v Ivete zlatý zub, akoby naše končiny ozaj ustali niekde v stredoveku.

Pani Mauréry sa mi v úlohe matky Ivety vyslovene ľúbi. To ako rodená Bratislavčanka zvládla rozprávať východoslovenským nárečím, je proste obdivuhodné.

Mňa vo filme baví vidieť to zanedbané malomestské prostredie, baví ma kostol, aj bicykel, či sliepky – kulisy, s ktorými je človek zžitý.

To, čo je ozaj diskutabilné, sú bordely. Isteže ich nájdete, ale nie v kultúrnom centre a nie ako päsť na oko. Takto okato by to nikto nerobil, veď je to trestná činnosť.

Chýbajú azda len drogy, tie zatiaľ nik nespomenul, pritom netvárme sa, že nie sú. Rovnako ako školáci, chľastajúci v krčme, či drzé dievčiská, ako Iveta.

Netuším, či má aj tento seriál stanovenú akúsi dejovú linku. Alebo si na začiatok povedali len toľko, že ukážu rozdiely medzi východom a západom a že ako si Bratislavčania v Trebišove vylámu zuby.

Mnohí diskutéri vyčítajú Hřebejkovi, že naschvál robí zo Slovákov akýchsi dementov. No podľa mňa je to skorej v zámere a smerovaní televízie citoslovce. Útočiť na najelementárnejšie ľudské pudy. A očakávať, že ľudí bude baviť to vŕtanie sa vo všetkých ľudských otvoroch. Asi ťažko by sme od nich mohli očakávať, že v Prime Time budú dávať biografie vedcov, či národných buditeľov.

A je to tak trochu aj vizitka televízneho diváka. Pokiaľ to bude pozerať, tak sa takéto a obdobné relácie budú natáčať aj vysielať.

 

Vraždy Alcàsser od Netflixu a ne/zodpovednosť médií

11.07.2024

Mám viacej voľného času a menej chuti na akékoľvek interakcie cez sociálne siete. A tak sledujem jeden televízny seriál za druhým. Akoby som niečo neustále hľadala, možno akési skryté motivátory a elementárne vysvetlenia. A o všetkých sa ani nedá písať blog, ani by to nemalo zmysel. Päťdielny seriál The Alcàsser Murders vyšiel v júni 2019. Škoda, že ho [...]

Hip Hop Žije a na drogy sa umiera

04.07.2024

Nechápem a nepochopím to selektívne vnímanie reality naše novinárskej obce. O Pohode napíšu aj kto s kým sa vyspal a budú o tom dávať storky po celé týždne, o ostatných hudobných festivaloch je im zaťažko sa aj slovíčkom zmieniť. Proste sa tvária, akoby nejesvovali. A rovnako je to aj s obeťami. O tých siedmych obetiach tragédie zrážky vlaku s dedinským autobusom sa [...]

České real crime: Kalivoda

29.06.2024

#real crime #czech Čítala som článok v ženskom magazíne s bombastickým názvom: Odievala masového vraha. Samozrejme to okamžite vzbudilo moju pozornosť. Z článku však vysvitlo, že išlo o obyčajné natáčanie krimi podľa skutočných udalostí. Film sa volá Lesní vrah a rozoberá príbeh Viktora Kalivodu. Online ho ešte nenájeme, takže pozrieť som ho zatiaľ nemala ako. [...]

stíhačka F-16

Prvé dve stíhačky F-16 pristáli na letisku v Kuchyni

22.07.2024 20:15, aktualizované: 22:50

Slovenské stíhačky leteli z USA 9 a pol hodiny bez prestávky.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie prileteli prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prišli dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.