Založ si blog

Iveta – dievča z Trebišova láme rekordy

Zrejme v tom bol zámer, že TV JOJ aj TV Markíza spustili svoje najnovšie seriály v rovnakom čase. Dunaj k vašim službám konkuruje Ivete. Bratislava je polepená plagátmi oboch seriálov a reklamy nájdete aj v magazínoch. Voľakedy na Panelák sa ešte takáto masívna reklamná kampaň neviedla, doba zjavne pokročila a tlaky na sledovanosť sú ešte väčšie. 

Zapozerala som sa do oboch a zamyslela nad obomi. Markíza vsadila na historickú vernosť a eleganciu. Samotná Zdena Studénková sa vyjadrila, že sa snaží prijímať postavy, v ktorých jej jasne určia dejovú linku, aby vedela, kam sa jej postava bude postupom času posúvať.

No a Jojka vsadila na ľudovú zábavu. V časoch, keď som robila pre bulvár, to bola práve televízia JOJ, ktorá riešila obdobné témy a chodila na rovnaké pojednávania, ako aj my. TV citoslovce si nie náhodou zvolilo citoslovce. A nie náhodou má pred každými správami polhodinové krimi spravodajstvo. Veď ľudí predsa treba dvíhať zo stoličiek. Treba útočiť na ich city a pitvať pred nimi desiatky mŕtvych a zranených.

No a ak najobľúbenejšou reláciou je u nich hašterenie o šiestej, tak niet divu, že aj do hlavného vysielacieho času chcú niečo hlučné a útočiace na zmysly.

Iveta je ľudová zábava. Primátor Trebišova sa cíti byť urazený a prirovnáva ju k Hornej Dolnej. Najviac mu však prekáža, ako zneužili meno Trebišova.

Komunikovala som aj s jedným z Trebišovčanov, či sa to ozaj točilo u nich. Povedal len toľko, že pochybuje. Vraj iba vstupnú tabuľku si natočili, veď v Trebišove ani nie je signál.

A to, ako sa Bratislavčan snaží chytať signál v Trebišove je ozaj jedným z motívov, ktorý si filmári nenechali ujsť.

Vsadili na známe mená ako Zuzana Mauréry a Milan Ondrík. Milana Ondríka mám rada vo všetkom, čo robí. V Ivete mu zmenili hlas, azda aby nebol až taký okukaný, keď ho už dávajú pomaly do každého filmu.

Btw. Ondrík len nedávno natočil film o regióne Rimavská Sobota – Lučenec ( Čierne na bielom koni) o spolužití cigáňov a Maďarov a samozrejme aj majority. Hral tam Róma so zlatým zubom. Netuším, prečo si filmári myslia, že v našich končinách si ľudia ešte stále dávajú robiť zlaté zuby. Tie sa aj tam nosili len cca pred 30 rokmi. No ale aj lovec z Ba dostane v Ivete zlatý zub, akoby naše končiny ozaj ustali niekde v stredoveku.

Pani Mauréry sa mi v úlohe matky Ivety vyslovene ľúbi. To ako rodená Bratislavčanka zvládla rozprávať východoslovenským nárečím, je proste obdivuhodné.

Mňa vo filme baví vidieť to zanedbané malomestské prostredie, baví ma kostol, aj bicykel, či sliepky – kulisy, s ktorými je človek zžitý.

To, čo je ozaj diskutabilné, sú bordely. Isteže ich nájdete, ale nie v kultúrnom centre a nie ako päsť na oko. Takto okato by to nikto nerobil, veď je to trestná činnosť.

Chýbajú azda len drogy, tie zatiaľ nik nespomenul, pritom netvárme sa, že nie sú. Rovnako ako školáci, chľastajúci v krčme, či drzé dievčiská, ako Iveta.

Netuším, či má aj tento seriál stanovenú akúsi dejovú linku. Alebo si na začiatok povedali len toľko, že ukážu rozdiely medzi východom a západom a že ako si Bratislavčania v Trebišove vylámu zuby.

Mnohí diskutéri vyčítajú Hřebejkovi, že naschvál robí zo Slovákov akýchsi dementov. No podľa mňa je to skorej v zámere a smerovaní televízie citoslovce. Útočiť na najelementárnejšie ľudské pudy. A očakávať, že ľudí bude baviť to vŕtanie sa vo všetkých ľudských otvoroch. Asi ťažko by sme od nich mohli očakávať, že v Prime Time budú dávať biografie vedcov, či národných buditeľov.

A je to tak trochu aj vizitka televízneho diváka. Pokiaľ to bude pozerať, tak sa takéto a obdobné relácie budú natáčať aj vysielať.

 

Doktor House: Fakty, či fikcia?

27.01.2023

Pokračujeme v kategórii film, ktorú ste si tak obľúbili. Podaktorým z vás nevadí ani poriadna dávka fikcie a nechápete, čo ľudia furt majú s tou realitou. No asi to bude predsa len podstatná téma, keď už sa ľudia o tom unúvajú písať knihy a dokonca ich aj prekladať do všemožných jazykov. Nedávno som vám v blogu ukázala, ako autorov inšpirovala Netflixová séria [...]

Iveta – tretí diel mnohých sklamal

23.01.2023

Iveta svojimi prvými dvomi dielmi sklamala východniarov a tým tretím aj svojich fanúšikov, ktorí sa už nevedeli tak schuti smiať, ako na prvých dvoch častiach. Namiesto borovičky a bordelu im zrazu filmári podsunuli akýsi divný svet modeliek, v ktorom si baby pchajú prsty do krku, aby zvracali, lebo sú anorektičky a na žúrke si pchajú tampóny namočené vo vodke, veď [...]

Násilie je reťazec

14.01.2023

Času mám pomenej, takže stručne, k tým vraždám. A celkovo o násilí. Pamätáte akú hystériu vyvolala vražda na Zámockej? Ako sa kričalo z každej strany, že krv na rukách majú všetci kresťania a konzervatívci? A vyrobilo sa jedno pomyselné obrovské vreco, do ktorého sa sypalo a sypalo státisíce ľudí, ktorí mali údajne na svedomí tú vraždu. Akoby to bola vražda v [...]

Onkologické vyšetrenie

Slovensko má dáta staré desaťročie. Onkologickým pacientom má pomôcť projekt za 11 miliónov

04.02.2023 21:41

Projekt OnkoAsist má skrátiť pacientovi s podozrením na rakovinu cestu k liečbe z vyše 160 dní na 60.

Great White Shark  biely žralok

Žralok neznámeho druhu zabil v Austrálii 16-ročné dievča plávajúce v rieke

04.02.2023 19:55

Posledný smrteľný útok v austrálskej rieke bol zaznamenaný v roku 1960.

fico blaha protest dohoda

Ostrá kritika veľvyslancov: Smer šíri lži. Nie je to prvýkrát, Blaha dostal červenú a Fico je na čiernom zozname

04.02.2023 19:00

Fico po stretnutí a kritike reagoval aj v piatok. Brusel musí počuť aj iný názor a že Západ konvenčnú vojnu s Ruskom nevyhrá.

Žreb

Neznámy páchateľ ukradol v stávkovej kancelárii v Bratislave 4-tisíc žrebov

04.02.2023 17:57

Páchateľ celkovo spôsobil škodu 2 400 eur, a to krádežou a poškodením dverí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 329
Celková čítanosť: 723259x
Priemerná čítanosť článkov: 2198x

Autor blogu