Založ si blog

Na krídlach umenia v kráľovskom banskom meste

Oficiálne sa to nazýva festival, aktuálny happening by sme pre priblíženie mohli nazývať aj predĺžený víkend s polpenziou. Jedná sa o každoročnú udalosť, približne v rovnakom čase – posledný augustový víkend. 

Združenie Pars Artem založili básnik a aforista a rozprávkarka. 

Ján Tazberík, básnik, sa posledné roky ešte zúčastňoval na stretávkach. Naposledy som ho zazrela na fotke akéhosi stretnutia spisovateľov na stránkach Literárneho týždenníka. V Banskej Štiavnici som ho postrádala.

Ďalší básnik, Maroš Bančej, stál tiež pri zrode združenia, no v ďalšom účinkovaní mu zabránila smrteľná choroba. Tak je s nami aspoň jeho meno, na počesť koho sa každoročne vyhlasujú výsledky literárnej súťaže.

Aforista Ondrej Kalamár píše tiež básne aj rôzne spomienky. Natočil tiež film o Jožovi Urbanovi podľa vlastného scenára. V Štiavnici nám navaril kotlík skvelého divinového guláša, veď nielen slovom je literát sýty.

No a Zuzka Kuglerová okrem rozprávok píše tiež básne a historické romány. Zbiera povesti a mýty a patrí medzi tých málo autorov, ktorých literatúra aj živí. Prvá zbierka poézie jej vyšla ako čerstvej maturantke a tak môžeme skonštatovať, že v podstate celý svoj život zasvätila literatúre.

Nie tak Miroslav Kapusta, ktorý začal na poli literatúry účinkovať až po 50-ke. Avšak ukázal sa ako neúnavný organizátor, čo má na konte už 13 literárnych festivalov Ars Poetica Neosoliensis, kde okrem slova dostáva pravidelne priestor aj hudba a výtvarné umenie. Stretnutie v Štiavnici podporoval organizačne aj ako moderátor na návšteve seniorov.

Čestným hosťom prvého dňa bol Milan Zacha Kučera, kreatívny riaditeľ Československej filmovej spoločnosti. Kučera prekvapil svojou teóriou, že každé obdobné združenie sa po šiestich rokoch rozpadá a členovia sa rozhádajú. PA teda tejto jeho teórii odporuje, lebo funguje už siedmym rokom.

Kučera čítal básne a približoval svoje aktivity v televízii.

Návšteva domova seniorov bola plná dojmov. Hlavne pre tých z nás, čo sme obdobnú čítačku absolvovali po prvý raz.

Domov seniorov leží osamelo v horách.

Párkrát som už bola v iných domovoch seniorov, ako návšteva, ktorá vošla do jedinej izby a navštívila jediného klienta. No toto je čosi celkom inšie. Stáť pred impozantnou budovou a sledovať, ako sa z nej roja seniori. Žiaľ, len málokto po vlastných nohách. Aj o paličke vidím jedinú ženu, zvyšok má chodúľky a invalidné vozíky. A to ešte najhoršie prípady ostali pripútané na lôžku.

V každom prípade z celého osadenstva sa len trojo bielovlasých žien aktívne zapája do diania. Zvyšok mlčí, či drieme.

Ošetrovateľka nám pri odchode prezradí, že zajtra si už aj tak nič nebudú pamätať. no aspoň mali iný deň.

Návštevy detských domovov boli oveľa radostnejšie. Dívať sa na kedysi aktívnych ľudí, ktorí sú stále viac odkázaní na opateru ošetrovateliek, býva smutné.

Vila Magnolia

Samotné ubytovanie v štýlovo zrekonštruovanom mešťanskom dome, ktorý kedysi patril Danielovi Weissovi, je krásne.

Nájdete tu izby aj apartmány. V jedálni sa podávajú teplé raňajky a tu sa odohrávali aj besedy a vystúpenia.

Ďalšími hviezdnymi hosťami boli Štefan Bučko s manželkou Adrienou Bartošovou.

Bučka ste mohli spoznať ako moderátora prvej série relácie Riskuj. Aktuálne vyučuje na Všmu a hrá v SND.

Nám predniesol lyricko epické pásmo Dievča pri studni z poslednej zbierky Zuzky Kuglerovej Zakázaná záhrada.

Adriena zahrala pár vlastných piesní a tiež pár zhudobnených básní Zuzky Kuglerovej. Do hudobnej časti sa zapojila aj mladá trumpetistka Anita, pre ktorú to bola veľká česť zahrať si boku ostrieľaných hudobníkov.

Recitátor Bučko dojal autorku aj hostí.

V galaprograme sme sa dozvedeli aj mená ocenených cenou Maroša Bančeja.

Víťazkou v kategórii poézia sa stala Radka Hubeková a v kategórii próza ďalšia predstaviteľka najmladších autorov Lea Krajčí. Z nich dvoch sa napokon laureátkou stala Radka.

Anka Drevická prispela vecnými darmi pre víťazky a laureátku.

Nedeľa patrila kúpaniu v tajchu a natáčaniu videa. Mala sa čítať Marína na podporu rekonštrukcie Banky lásky.

K hladkému priebehu podujatia prispeli okrem hlavných organizátorov aj koordinátorky Janka a Mimi. Martuška pomohla s predajom kníh.

Záujemci mali možnosť vystúpiť aj na Kalváriu a v rámci voľného programu sa mohli pokochať krásami tohto pôsobivého historického mesta.

Počet turistov síce po zhorení striech siedmich historických budov značne ubudol, avšak stále je sa na čo pozerať. A ak vám ešte ostávajú posledné dni voľna, Banská Štiavnica je aj pre vás atraktívnym historickým mestom s mnohými pozoruhodnosťami aj historickými pamiatkami.

Fotografie: autorka

 

 

Výsledky volieb – víťazi a porazení a iné lakocinky

03.10.2023

Boli ste voliť? A ste s výsledkami volieb spokojní? Alebo vás chytajú infarktové stavy? Priznám sa, som demotivovaná. Jednak z tohto blogu, kde je čítanosť 2000 a rovnakých 2000 tu bude aj o 12 rokov, nech už napíšem hocičo. Pár ľudí tu so mnou sympatizuje, pár si len prezerá nadpisy a deklaruje nudu – dnes aj zajtra, tak načo? Načo drať klávesnicu? A načo voliť [...]

Máme si z čoho voliť?

19.09.2023

Sledujem volebné prieskumy aj všetky tie škandály, aké naši politici produkujú. A je ešte vlastne z čoho voliť? Ako rodinka sme s rozhodli, že ideme do toho. A aj keď nebudeme v čase volieb na svojich trvalých adresách, tak to proste dáme. Voličské preukazy vám zasielajú na písomnú žiadosť obratom, takže ak nemáte, ešte stále by ste to mohli stihnúť vybaviť. [...]

Nedočítaný Vincent a neutíšený Smäd po živote

09.09.2023

„Bol som dlho preč,“ uzatvára mĺkvy indián kapitolu, ktorú zažil v liečebni. Miloš Forman názov zvolil úplne samostatne a tak sa nám nehynúce dielo vrylo do pamäti pod názvom Prelet nad kukučím hniezdom. Mne sa páči najme tento málo výrečný názov: Bol som dlho preč. Aj ja som bola dlho preč, alebo krátko? Vypadla som z pracovného procesu na hodnú [...]

Migrácia / Migranti / Lampedusa /

Zástupcovia štátov EÚ sa zhodli na zvyšku migračného balíka, Slovensko sa zdržalo, Poľsko a Maďarsko boli proti

04.10.2023 22:42

Posledná potvrdená časť migračného balíka balíka sa týka takzvaného krízového nariadenia.

Čína

Čínska ponorka sa chytila do vlastnej pasce, zahynulo 55 námorníkov, tvrdia Briti

04.10.2023 21:45

Čínske vojenské námorníctvo údajne prišlo o 55 svojich členov, keď sa jeho jadrová ponorka chytila do pasce, ktorú Peking nastražil na plavidlá USA.

Ukrajinský 'neviditeľný plášť'

VIDEO: Ukrajinci majú 'zázračné plášte'. Ukryjú vojakov pred dronmi, tvrdia

04.10.2023 20:44

Ukrajinský vicepremiér Mychajlo Fedorov médiám predstavil plášť blokujúci tepelné žiarenie, ktorý 'zneviditeľní' vojakov pred dronmi.

Poľsko SR hranica kontroly dočasné zavedenie Barwinek

TVN24: Poľské kontroly hraníc so Slovenskom spôsobili zmätok, vozidlo vrazilo do bariéry

04.10.2023 19:19, aktualizované: 21:02

Zmätok na niektorých hraničných priechodoch spôsobili podľa poľských médií kontroly, ktoré zaviedlo Poľsko na hranici so Slovenskom.