Založ si blog

Nedočítaný Vincent a neutíšený Smäd po živote

„Bol som dlho preč,“ uzatvára mĺkvy indián kapitolu, ktorú zažil v liečebni. Miloš Forman názov zvolil úplne samostatne a tak sa nám nehynúce dielo vrylo do pamäti pod názvom Prelet nad kukučím hniezdom. 

Mne sa páči najme tento málo výrečný názov: Bol som dlho preč.

Aj ja som bola dlho preč, alebo krátko?

Vypadla som z pracovného procesu na hodnú chvíľu. A stihla si pozrieť dva televízne seriály na Netflixe.

No v nemocnici som bola celkom krátko a ostala mi stade spomienka na dve nedočítané knihy.

Stihla som si podať prihlášku do Lita. 

Odporúčali mi ju dvaja autori – výtvarníčka a karikaturista. Vraj preplácajú honoráre za používanie diel. Dokonca aj blogov. Tak neviem, zrejme ma čítate aj nejakí blogeri. Funguje vám to cez Lita? Či dokážete skrz blog aj niečo zarábať? Lebo stránka zarába, to je jasné,

Painkiller – Zabiják bolesti – škandál s opiátmi v lieku OxyContin

Oxykodon – Wikipedie (wikipedia.org)

Filmový seriál inšpirovaný skutočnosťou. Vrele odporúčam. Hlavnou postavou je vyšetrovateľka, ktorá si všimne extrémne nebezpečenstvo, ktoré toto nové analgetikum prináša.

Dojemný je úvod každej jednej časti, kde sa predstaví vždy iná rodina, ktorí majú jedno spoločné: stratili člena, ktorý prepadol závislosti na tejto droge.

Vyšetrovateľka je mladá černoška s miernou nadváhou a začína boj proti gigantickej mašinérii.

Pritom však má sama brata zavretého vo väzení za drogové dílerstvo.

Postupne spoznáva obludnosť tohto biznisu a nespravodlivosť, že jedna droga je legálna, hoci zabíja a robí z ľudí závislých, kým za ďalšiu drogu spoločnosť tvrdo trestá.

The Lincoln Lawyer – Advokát

Tento seriál voľne naväzuje na Oxy tému. Keďže samotný Advokát Michael Haller podľahol závislosti a stálo ho to rok života aj ohrozenie vlastnej praxe.

Paradoxne po brutálnej bitke sa dostáva do nemocnice, skade ho zase len prepúšťajú s predpisom tohto analgetika.

Ako sa čistému advokátovi podarí zvládnuť bolesť bez toho, aby zase prepadol závislosti a ako sa mu podarí oživiť svoju prax a stať sa lokálnou hviezdou vo svojom odvetví?

A sú jeho klienti vinní, či nevinní?

Dobrí, či zlí?

Baví ma sledovať, ako funguje spravodlivosť v USA. Najviac mi to utkvelo v hlave pri sledovaní procesu Johny Depp verzus Amber Heart.

Bolo to super, že sa to celé zomlelo v podstate za jeden týždeň.

Za tak krátky čas si každého vypočuli, všetko zvážili a došli aj k rozhodnutiu.

Je to fascinujúce, ak máte porovnávací základ a zažili ste už niečo z našej slovenskej spravodlivosti. To u nás sa nesúdime dni, ale mesiace a roky.

Sudca má na každý deň zo 5-7 zhola odlišných káuz.

Teda ak ste osobne interesovaný v nejakej kauze, tak je vášmu prípadu venovaná cca hodinka, vypočuje sa jeden svedok, či pozrie jedna hodina z trojhodinového videa a potom si čakáte ďalší mesiac – dva – tri, či rok, kým sa predvolá ďalší svedok a pozrie ďalšia hodina videa.

Ako v tom má mať niekto prehľad a načo je dobré venovať sa všetkému a nevyriešiť takmer nič, to sú už iba básnické otázky k nášmu neuveriteľnému systému.

Smäd po živote

Ak milujete biografie a zároveň aj výtvarné umenie, tak toto ikonické dielo istotne poznáte. Irving Stone si dal veľa práce, rozprával sa so súčasníkmi Vincenta Van Gogha a prináša nám jeho životopis, ktorý bol aj sfilmovaný. Film som videla, po knihe v nemocničnej knižnici som okamžite chňapla, no za krátke tri dni som si stihla prečítať sotva polovicu.

Záložkou bola servítka…

Skúšala som nájsť si ju v mestskej knižnici a kukala som aj na tržnici medzi starými knihami, no márne. Netuším, či sa mi ešte dostane do rúk, aby som ju dočítala, lebo by som veľmi chcela.

A zároveň nesúhlasím, že musíte mať prečítanú celú knihu, aby ste vedeli, o čom a aká je. Ono stačí dať si plátok torty, aby ste vedeli, ako chutí celok. A ani v básnických zbierkach to nefunguje tak, že po tridsiatke amatérskych zrazu autora osvieti a druhá polka nás ohúri tridsiatkou geniálnych básní.

Ozaj v skratke: film prinášal fakty, no kniha dodáva myšlienky a vysvetlenia. Aby ste pochopili, prečo zlyhal a prečo skončil tak ako skončil.

O boháčoch, čo kupujú gýč a chudákoch, čo si kúpu umeleckého predmetu nemôžu dovoliť.

Mne je táto biografia extrémne blízka práve tým, že sama som si zažila nejedno zlyhanie. A rovnako ako vo filme, absentovali vysvetlenia.

Žijeme v divnej dobe, kde sa prezentujú len výsledky, no samotná cesta ostáva zahalená rúškom tajomstva.

Nedočítala som ani básnickú zbierku, táto je však moja a tak sa cez ňu raz zrejme prekušem.

Ľahké a vhodné na jednu ruku,…

Tieto básne mi práve vtedy prišli vhod, je v nich veľa z choroby aj realizmu, žiaden nabubrelý ružový puding, aký by prosto nebol pre mňa.

Fotografie: autorka.

 

 

Posledný úspešný atentát na priemiéra v Európe

18.05.2024

Píše sa rok 2024 a Juraj Cintula spáchal „najprimitívnješiu formu útoku“, akú len mohol. Jeho terč prežil, on sám bol po pár sekundách spacifikovaný a živý sa už spoza mreží ani nedostane. Stig Engström v roku 1986 išiel na to oveľa sofistikovanejšie. S vedomím udalostí uplynulých dní sa nám aj atentát na bývalého švédskeho premiéra Olofa Palmeho [...]

Pokus o vraždu ústavného činiteľa

16.05.2024

Atentát v Handlovej na Róberta Fica nikto z nás nečakal. #Fico #Cintula #Handlová Stredu 15.5.2024 si zapamätáme z dôvodu atentátu v Handlovej. Dopustil sa ho slovenský básnik a spisovateľ z Levíc Juraj Cintula voči nášmu aktuálnemu premiérovi Róbertovi Ficovi. Cintula mal zbraň v legálnej držbe. Držanie zbrane je podmienené aj psychologickým vyšetrením, ale vydáva sa [...]

Zack vyhorel, Clay sa zbláznil, Hannah spáchala samovraždu. . .

01.05.2024

13 reason why nájdete aj pod českým názvom Proč? 13x Proto. Televízny seriál na Netflixe rozoberá peripetie tínejdžerov a je rozdelený na štyri rady. Spočiatku som sledovanie tohto seriálu chcela odporučiť otcovi Romana z Parchovian. Chlapec skočil zo strechy školy a otec dáva rozhovory pre široké spektrum médií. Naposledy oslovil nejaké české noviny a našla som s ním [...]

Viktor Orbán

Orbán pred eurovoľbami pritvrdzuje: Nepošleme mladých Maďarov do vojen cudzích krajín. Gulyás školil Macrona

28.05.2024 18:25

Šéf úradu maďarskej vlády zase vyzval francúzskeho prezidenta, aby rešpektoval fakty v kampani do nadchádzajúcich eurovolieb.

SR Bratislava RTVS protestný pochod BAX

Stíchne RTVS na tri hodiny? Šimkovičová hovorí o koordinovanej akcii organizátorov, vedenia a politických strán

28.05.2024 18:17

Podľa rezortu kultúry nemajú zamestnanci na tento typ protestu „zákonom priznanú možnosť“ a nemôžu „organizovane prerušiť výkon práce".

Pellegrini, Čaputová, atentát, vyhlásenie

Čaputová vetovala novelu zákona o FPU: Legislatíva môže ohroziť slobodu umenia

28.05.2024 18:02

V ustanovení novely vidí rozpor s ústavou, legislatíva môže podľa nej ohroziť slobodu umenia.

tbilisi, gruzínsko, protest

Gruzínsky parlament prelomil veto prezidentky k zákonu o zahraničných agentoch

28.05.2024 17:56

Prezidentka má teraz päť dní na to, aby zákon potvrdila. Ak tak neurobí, podpíše ho predseda parlamentu.