Založ si blog

Stroskotaný Americký sen na Prebudenom Titaniku

Hraný dokumentárny film o komunite 14 írskych emigrantov, z ktorých drvivá väčšina neprežila potopenie „nepotopiteľnej lode“.

Ďalší skvelý dokument z Nerflixu a trafa do čierneho to využitie hercov a dobových kostýmov.

https://www.netflix.com/sk/title/81466965

Oceňujem, že si dali záležať. Že sa neuspokojili s mlčaním straumatizovaných preživších. Že nám trpezlivo vysvetlili, odkiaľ a kam tá skupinka mladých vidiečanov smerovala. Kto ich na tú dlhú a riskantnú cestu nahovoril, aké boli podmienky plavby a vôbec existencie v podpalubí, teda v tretej cenovej skupine.

Odchod z večne zamračeného, vlhkého a bezútešného vidieka niekam do svetla. Kde je dostatok pracovných príležitostí, kde ich nečaká len bieda, drina a hlad.

Pripomenulo mi to mnohé iné situácie, kedy celé komunity putovali za lepším životom. 

Veľké sťahpvanie národov,…Exodus Židov z egyptského zajatia do zasľúbenej zeme- Kánaánu,…putovanie kočovných Hunov do vyspelého, civilizovaného Ríma a potom neradostný únik späť niekam za Kaukaz po strate vodcu aj ilúzií.

Ale nazad k filmu, je to veľmi smutné, že tá hŕstka preživších sa ohradila mlčaním.

Z jednej strany chápem tú traumu a stratu a nočné mory, v ktorých stále počuli beznádejný krik tých, čo sa na tie člny už nezmestili.

Mladé Írky v tej ľadovej vode stratili svoje kamarátky a príbuzných.

A ostali s nezodpovedanými otázkami, prečo práve ony prežili.

A aké to bolo pre silne pobožné ženy si vôbec vysvetliť, že pánbožko to práve takto chcel? Že z ľadovej vody sa stal obrovský cintorín.

Ozaj chápem tie pocity. Nie je to jednoduché, ostať tým, čo všetkých prežil a putovať ďalej so všetkými tými traumami a bolestivými spomienkami. 

V každom prípade si však myslím, že nemali všetky tie spomienky pochovať do večného mlčania.

Svet si proste zaslúži, aby vedel. 

A aj všetci tí mŕtvi si zaslúžia, aby sa o nich vedelo a aby sa na nich nezabúdalo.

A paralela s minulým blogom, aj táto Americká nočná mora sa udiala počas jedinej noci.

Jednak tá únava nočnej práce, potom znížená viditeľnosť, no samozrejme aj hrubé chyby od začiatku, nedostatok záchranných člnov, dokonca nevyužitie ich plnej kapacity.

A samozrejme tá bohorovnosť najvyššej sociálnej vrstvy.

Lebo tie najvyššie položené záchranné člny boli prístupné len pre ich triedu. Potopili chudobu a oni so všetkým svojím luxusným spôsobom života si proste odplávali do bezpečia.

Kruté, dojímavé. A aspoň tie iskierky nádeje, že aspoň tým podaktorým sa aj z tej najspodnejšej paluby podarilo zachrániť.

Narcizmus pod lupou

06.06.2024

Tiež ste si to všimli, že Narcizmus je stále väčší problém? Natrafila som už aj na hejterov, čo mi nadávali do „narcistických psychopatov“ a keď som čítala psychologický posudok o jednom mojom priateľovi na fb, ktorého som na súdnom pojednávaní, kde vystupoval v pozícii obvinenného, videla aj osobne, tak mal určenú narcistickú poruchu osobnosti. Hľadala [...]

Posledný úspešný atentát na priemiéra v Európe

18.05.2024

Píše sa rok 2024 a Juraj Cintula spáchal „najprimitívnješiu formu útoku“, akú len mohol. Jeho terč prežil, on sám bol po pár sekundách spacifikovaný a živý sa už spoza mreží ani nedostane. Stig Engström v roku 1986 išiel na to oveľa sofistikovanejšie. S vedomím udalostí uplynulých dní sa nám aj atentát na bývalého švédskeho premiéra Olofa Palmeho [...]

Pokus o vraždu ústavného činiteľa

16.05.2024

Atentát v Handlovej na Róberta Fica nikto z nás nečakal. #Fico #Cintula #Handlová Stredu 15.5.2024 si zapamätáme z dôvodu atentátu v Handlovej. Dopustil sa ho slovenský básnik a spisovateľ z Levíc Juraj Cintula voči nášmu aktuálnemu premiérovi Róbertovi Ficovi. Cintula mal zbraň v legálnej držbe. Držanie zbrane je podmienené aj psychologickým vyšetrením, ale vydáva sa [...]

Russia Ukraine War

Ruskí okupanti nevzali ukrajinského vojaka do zajatia, ale odrezali mu hlavu. Aké šialenosti robia na fronte?

20.06.2024 18:00

Ruskí vojaci dokážu zabíjať ako bojovníci v stredoveku. Nad viacerými zajatými Ukrajincami sa nezľutovali, ale bezbranných ich zavraždili.

explózia, čierna hora

Explózia v černohorskej Cetinji zabila dvoch ľudí, traja sú vážne zranení

20.06.2024 17:35

Výbuch môže súvisieť s čiernohorskými zločineckými gangmi, ktoré obchodujú s drogami.

Hasan Nasralláh, Hizballáh

Hizballáh vyhlásil, že v rámci odvtedy vypálil rakety na sever Izraela

20.06.2024 17:14

Izrael a Hizballáh si navzájom opätujú cezhraničnú paľbu už od začiatku vojny v Pásme Gazy.

Mette Frederiksenová

Muž podozrivý z napadnutia dánskej premiérky zostane vo väzbe do 4. júla

20.06.2024 16:28

Podozrivým z fyzického útoku, ktorý sa odohral 7. júna, je 39-ročný Poliak.