Založ si blog

Posledný úspešný atentát na priemiéra v Európe

Píše sa rok 2024 a Juraj Cintula spáchal „najprimitívnješiu formu útoku“, akú len mohol. Jeho terč prežil, on sám bol po pár sekundách spacifikovaný a živý sa už spoza mreží ani nedostane.

Stig Engström v roku 1986 išiel na to oveľa sofistikovanejšie. 

S vedomím udalostí uplynulých dní sa nám aj atentát na bývalého švédskeho premiéra Olofa Palmeho javí oveľa aktuálnejším. Nájdete o ňom knihu aj fimovú minisériu na Netflixe.

Knihu Nepravdepodobný vrah: Muž zo Skandie a vražda Olofa Palmeho (Thomas Petterson) kúpite na e-shope alebo v kníhkupectvách.

Televízny seriál o atentáte natočili Švédi v roku 2021.

https://www.csfd.sk/film/1093356-necekany-vrah/hraju/?_gl=1*4novhd*_ga*MjgzNjQzMDM5LjE3MTYwMDQ1MjQ.*_ga_CD0K5K18SG*MTcxNjAwNDUyMy4xLjAuMTcxNjAwNDUyNC42MC4wLjA.*_ga_C98FX2HV16*MTcxNjAwNDUyNC4xLjAuMTcxNjAwNDUyNC42MC4wLjA.

Nečekaný vrah

Stig išiel na vec premyslenejšie. Dokázal zmiasť verejnosť aj svedkov. Dokázal z miesta činu nerušene ujsť a celé dlhé roky len sledoval, ako polícia tápe v tme.

Momentálne mám rozčítanú mimoriadne poučnú knihu. Psychiater v nej píše o narcizme, popisuje rôzne formy a prejavy.

Nazýva ju pomaly pandémiou a hovorí, že niektorí jeho kolegovia už miernejšie formy narcizmu považujú za novodobú normu.

Lebo v dnešnom svete je už ozaj normálne, že chceme byť úspešní a videní. Že sa snažíme ukázať naše kvality a mnohí si robia aj 12 selfíčok denne.

Ani Stig Engstrom nie je výnimka. Celý život sa snaží byť úspešný, populárny. Snaží sa zapadnúť a presláviť niečím veľkým.

Pripletie sa do vyšetrovania ako nejaký čudný svedok, aby táral piate cez deviate.

A keďže vidí, že ho nikto vážne nepodozrieva, tak sa tá jeho narcistická túžba po obdive stále viacej stupňuje.

Pchá sa do všetkých novín a vykresľuje sa ako najväčší hrdina.

Tvrdí, že to on našiel na zemi v kaluži krvi Olofa Palmeho ako jeden z prvých. Tvrdí, že mu poskytol masáž srdca, že sa rozprával s poranenou a rozrušenou Lisbet Palmeovou a dokonca behal aj za vrahom, ktorého mu šokovaná žena stručne opísala.

Problémom je jedine, že Stiga pri týchto hrdinských počinoch žiadny z očitých svedkov nevidel, nespozoroval.

Stig proste len bohapusto klame. Chce byť len zaujímavý, či ozaj by to mohol byť aj vrah?

Pokúša sa dokonca urobiť dieru do sveta ako politik. Ani v tejto pozícii sa však dlho neohreje a ako všeliek si vyberá kompenzáciu mnohých narcisov – alkohol.

Umiera opustený a sám.

Až vtedy sa dopletená policajná mašinéria vydá na jeho stopu.

Dovtedy hľadali medzi všelijakými medzinárodnými teroristickými zoskupeniami.

Dovtedy si ani nedokázali predstaviť, že by obyčajný tučko mohol stáť za celou tou tragédiou.

Kus mi vadí tá záplava škaredých postáv. Myslela som, že Švédi sú celkom fešáci, ale tu sa to hemží len obyčajnými a škaredými chlapmi. Možno na jedno dievča a Stiga ako malého chlapca by sme mohli povedať, že vyzerajú celkom k svetu.

No v tomto našom prektútenom svete, kde nám na obrazovky pchajú samé Missky, je to celkom temný film. Avšak najväčšie terno toho story je, že ho nakoniec vyriešili samotní novinári. Keď už si policajní funkcionári nevideli ďalej od nosa, …

Životopis vraha, čo celý život unikal spravodlivosti, nájdete aj na wikipédii:

https://en.wikipedia.org/wiki/Stig_Engstr%C3%B6m_(suspected_murderer)?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR1ODFW899hZjjfxw8Dk24ka5_8NM2igrU2xvpQXEDsCOvGZ8tjLOmEVj80_aem_AarL_A_MfY-M-I8jKOLL6vW1uDvwOrnamCQZV4xnY8w2fyGgjTG_ryUMCu182jQGvv-Qk0pEHaD6AmgV0NJacQJb

Narcizmus pod lupou

06.06.2024

Tiež ste si to všimli, že Narcizmus je stále väčší problém? Natrafila som už aj na hejterov, čo mi nadávali do „narcistických psychopatov“ a keď som čítala psychologický posudok o jednom mojom priateľovi na fb, ktorého som na súdnom pojednávaní, kde vystupoval v pozícii obvinenného, videla aj osobne, tak mal určenú narcistickú poruchu osobnosti. Hľadala [...]

Pokus o vraždu ústavného činiteľa

16.05.2024

Atentát v Handlovej na Róberta Fica nikto z nás nečakal. #Fico #Cintula #Handlová Stredu 15.5.2024 si zapamätáme z dôvodu atentátu v Handlovej. Dopustil sa ho slovenský básnik a spisovateľ z Levíc Juraj Cintula voči nášmu aktuálnemu premiérovi Róbertovi Ficovi. Cintula mal zbraň v legálnej držbe. Držanie zbrane je podmienené aj psychologickým vyšetrením, ale vydáva sa [...]

Zack vyhorel, Clay sa zbláznil, Hannah spáchala samovraždu. . .

01.05.2024

13 reason why nájdete aj pod českým názvom Proč? 13x Proto. Televízny seriál na Netflixe rozoberá peripetie tínejdžerov a je rozdelený na štyri rady. Spočiatku som sledovanie tohto seriálu chcela odporučiť otcovi Romana z Parchovian. Chlapec skočil zo strechy školy a otec dáva rozhovory pre široké spektrum médií. Naposledy oslovil nejaké české noviny a našla som s ním [...]

Mette Frederiksenová

Muž podozrivý z napadnutia dánskej premiérky zostane vo väzbe do 4. júla

20.06.2024 16:28

Podozrivým z fyzického útoku, ktorý sa odohral 7. júna, je 39-ročný Poliak.

South Korea Russia Ukraine War

Juh proti severu. Rusi a Ukrajinci budú po sebe páliť kórejskými zbraňami

20.06.2024 16:17

Strelil sa Vladimir Putin uzavretím paktu s Kim Čong-unom do nohy? Južnú Kóreu touto spojeneckou dohodou ruský prezident vyprovokoval k prehodnoteniu jej postoja k dodávkam zbraní Ukrajine.

Michalovce Ukrajina kamióny

EÚ a Ukrajina rozšírili dohodu o cestnej doprave

20.06.2024 15:50

Ukrajinským kamiónom to umožní vstup na územie EÚ bez povolenia.

SR Rimavská Sobota vláda výjazdové rokovanie BBX

Dolinková kritizuje Kotlára: Spochybňovanie pandémie je neúctou k pozostalým obetí

20.06.2024 15:17

Zodpovednosť padá podľa ministerky zdravotníctva aj na súčasnú opozíciu.