Založ si blog

Narcizmus pod lupou

Tiež ste si to všimli, že Narcizmus je stále väčší problém? Natrafila som už aj na hejterov, čo mi nadávali do „narcistických psychopatov“ a keď som čítala psychologický posudok o jednom mojom priateľovi na fb, ktorého som na súdnom pojednávaní, kde vystupoval  v pozícii obvinenného, videla aj osobne, tak mal určenú narcistickú poruchu osobnosti. 

Hľadala som nečo relevantné a cenovo dostupné. Našla som knihu od maďarského psychoterapeuta:

Bánki György: A legnagyszerűbb könyv a nárcizmusról / Najúžasnejšia kniha o narcizme.

Názov je výstižná irónia.

Priznám sa, táto kniha mi veľmi pomohla. A nečítala sa ľahko. A často ma privádzala do plaču. Lebo je ťažké spomínať na traumy a nesparacovanú minulosť. Čo som vám už aj predtým spomínala, o absencii materinskej lásky.

Mohli by sme ju zaradiť do kategórie populárno náučnej literatúry. Proste elementárne zložitú vec, akou je narcizmus, sa nám autor snaží ilustrovať bežnými scénkami, bežnými situáciami, čo sa tým deťom v útlom veku deje a na základe čoho oni v dospelosti fungujú v podstate abnormálne.

Strana 368: Mindenki arra vágyik, hogy megértsék, és ez teljesen jogos. Küzdeni is érdemes érte. De nem minden módszer célravezető. A másik kényszerítése, uralása, leértékelése, büntetése aligha válik be. Érdemes emlékeztetni a narcisztikust, hogy mitől marad meg a kedvünk, hogy törődjünk vele, és mitől megy el.

Každý túži, aby mu porozumeli, na to má právo. A aj sa pre to oplatí bojovať. Ale nie každý spôsob sa oplatí. Nanucovanie, dominancia, podceňovanie, potrestanie sa len sťažka oplatí. Preto je vhodné narcistu upovedomiť, že čo nám uchová chuť sa o neho starať a čo nám tú chuť naopak berie.

Ako sme tak sedeli po tom súdnom pojednávaní s kamoškou, ona to povedala zčista jasna, že Narcistov je veľa.

A ozaj mala pravdu. Čo sa týka len našej rodiny, zaradila by som tam komplet celú líniu: mama, ja, dcéra, ale aj svokra a rad by sa dal kruto rozširovať

Aj pán Bánki nazýva narcizmus novou epidémiou. A zvažuje, čím to vlastne je. On to dáva do súvisu hlavne s najnovšími zmenami životného štýlu. Kedy sa od nás už de facto očakáva, aby sme sa tým životom prebili. A ak niekto bude zdieľať aj 12 selfie denne, v dnešnom hodnotovo rozvrátenom svete na tom nie je nič divné.

A istá vetva psychoterapeutov už mierne formy narcizmu nazýva novou normou 

Teda podľa mnohých som už so svojím stavom de facto normálna. Milé od nich.

Vraždy Alcàsser od Netflixu a ne/zodpovednosť médií

11.07.2024

Mám viacej voľného času a menej chuti na akékoľvek interakcie cez sociálne siete. A tak sledujem jeden televízny seriál za druhým. Akoby som niečo neustále hľadala, možno akési skryté motivátory a elementárne vysvetlenia. A o všetkých sa ani nedá písať blog, ani by to nemalo zmysel. Päťdielny seriál The Alcàsser Murders vyšiel v júni 2019. Škoda, že ho [...]

Hip Hop Žije a na drogy sa umiera

04.07.2024

Nechápem a nepochopím to selektívne vnímanie reality naše novinárskej obce. O Pohode napíšu aj kto s kým sa vyspal a budú o tom dávať storky po celé týždne, o ostatných hudobných festivaloch je im zaťažko sa aj slovíčkom zmieniť. Proste sa tvária, akoby nejesvovali. A rovnako je to aj s obeťami. O tých siedmych obetiach tragédie zrážky vlaku s dedinským autobusom sa [...]

České real crime: Kalivoda

29.06.2024

#real crime #czech Čítala som článok v ženskom magazíne s bombastickým názvom: Odievala masového vraha. Samozrejme to okamžite vzbudilo moju pozornosť. Z článku však vysvitlo, že išlo o obyčajné natáčanie krimi podľa skutočných udalostí. Film sa volá Lesní vrah a rozoberá príbeh Viktora Kalivodu. Online ho ešte nenájeme, takže pozrieť som ho zatiaľ nemala ako. [...]

stíhačka F-16

Prvé dve stíhačky F-16 pristáli na letisku v Kuchyni

22.07.2024 20:15, aktualizované: 22:50

Slovenské stíhačky leteli z USA 9 a pol hodiny bez prestávky.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie prileteli prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prišli dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.