Koník na hrade

Naše životy idú svojimi ,vo hviezdach už dávno napísanými, chodníčkami. Pre poľskú hudobníčku som vybrala a dotvorila dvojo z mojich nespočet textov. Zvolila som tie, čo už od písania majú vlastný rytmus a v mojej hlave to boli vždy skôr piesne, než básne. A včera na bratislavskom hrade som urobila nespočet záberov z punk happeningu. Žiaľ, mobil dosluhuje, dnes tam ani jediné foto z akcie nie je………

Vtipné je, že táto moderná doba núti ľudí robiť všade samé selfie, videá a fotografie. No niekde uprostred tohto kolotoča som cca pred pár mesiacmi pochopila, že síce si urobím zopár záberov, dokonca video, no najdôležitejšie je dokázať precítiť – chvíľu, akciu, atmosféru. Tým večným fotením a nekonečným online bytím, akoby sme tak kúsok zabúdali byť len jednoducho prítomní.

Teda včera večer, bratislavský hrad. Došli sme ešte pred zotmením. A urobili dobre! Nekonečný rad tiahnúci sa pod hradom okolo ôsmej nás v tom jednoznačne utvrdil.

Vždy som vedela, že punku sa na Slovensku darí, ale že až natoľko, o tom sa mi ani nesnívalo.

-Došlo na mrte ľudí a užijú si to! – komentoval stále sa rozrastajúci zástup jeden z divákov.

Ďalší mal info ešte konkrétnejšie – Predala sa tisícka lístkov a navyše nejaké VIP vstupy.

Naživo som videla ikonickú tvár z TV obrazovky. Dokonale nalíčená, perfektne učesaná, v koženke, ako masy ďalaších. Na meno si nespomínam, musí sa znova vrátiť na obrazovky, znova niečo odmoderovať, ináč si ju proste nedokážem zaradiť.

Punk feeling je jednoduchý a priamočiary. Oni proste nepotrebujú moderátorov, predstavovanie, navnadenie.

Ventil si proste stúpne na pódium a začne hrať. Veselo a nenútene, niečo, čo identifikujem ako ska punk. Zahrali aj môj milovaný Vidiek – Môj svet je vidiek,….tu ešte vždy v lete lieta chrúúúst…..Sexy Simona na dychovom nástroji parádne hrá….

Potom dlhá, predlhá pauza. Na pečené klobásky, na pivá, no hlavne na absorbciu toho nadšeného davu. Plno koženiek a bagančí, podaktorí chalani číro, podaktoré babenky parádne punkové kreácie.

Ja som zvolila červené bodkované ponožky s balerínami. Baganče, čo som mala s anglickou vlajkou, sa mi už dávno rozpadli, nové som napochytre nenakúpila.

Moje Punks not dead tričko sa párkrát už blyslo na sídlisku, no tu bolo, ako ryba vo vode. Pod koženkou, čo som splašila čírou náhodou v časoch, keď sme manželovi zháňali novú koženku, čo by mu bola. Proste už nie sme štíhli ako prútiky a kožené vychytávky sa nám stále ťažšie zháňajú.

Zažila som nejeden punk happening na východe, ale zónu A naživo až včera večer. Zahrali plno notoricky známych piesní Bratislavské dievčatá- Lucia- Nebuď hlúpa- Pakáreň- Puf a Muf…..Chleba je drahý a ešte aj vzácny! Nechali si ho na samotný záver.

Koník prekvapil, ukázal, aký je ikonický showman, z čoho mu ani roky nič neuberajú.

Tak oddaného speváka, čo vykročí do davu, ako na mólo, aby sa skvel nad našimi hlavami ako bielo sa skvúca socha slobody, som naživo videla, zažila, po prvý krát. Tie jeho trhané groteskné pohyby mi pripomínajú ikonickú punkovú postavu Sida Viciousa a už proste viem, prečo asi dostal tú prezývku, že Koník.

Za bubnami Vajíčko. Gitarista, čo aj spieva, má sexappeal na rozdávanie. Meno mi zase vypadá —ja sa za tie mená raz zastrelím :D…..

No najprekvapujúcejšia je tá bezprostredná átmosféra. Nik sa nebojí Covidu a vecí s tým súvisiacich. Sme k sebe tak nebezpečne blízko!

Jedna ma chytá za ruku, ďalšia za plece. Adela si so mnou zatancuje, jej ruky sú hebké a mladé, vlasy nespratne kučeravé. S Luciou sa zoznamujeme pri stánkoch s občerstvením.

Mladí nás volajú na after párty do Randalu. Netuším, kde je Randal, no asi dakde blízko. Oni idú pešo. Môjmu mužovi sa však nechce. Natoľko sa nechce dať unášať davom ani chvíľou. Ja by som šla, hocikam, s ľuďmi, čo nás spája rovnaká láska k punku.

Nočné spoje spoľahlivo odvážajú naše unavené staré kosti….

A odteraz Milujem piatky.

 

Raperka Klaudia, dievča čo porazilo metronóm!

25.05.2026

Fascinuje ma to! celá tá mašinéria, ako robiť z ľudí kriplov. Ako vytiahnuť trapošiny na svetlo božie a sledovať, že tisíce ľudí nechápu. A potom sa kol dokola snažíme už iba vysvetľovať, že prečo je čierna čiernou a ako sa vlastne točí svet. Klaudia Godžáková sa preslávila účinkovaním v aktuálnej sérii reality šou Mama ožeň ma! Hostil ju taxikár z Nitry, [...]

Klasické krimi nesklame

22.05.2026

Vraciam sa ku koreňom. Ako tá Sepultura spieva, že Roots Bloody Roots. Raymonda Chandlera som si obľúbila ešte ako mladá slobodná baba. A ubehli desaťročia, ale stále sa mi rovnako ľúbi. Kto by len veril, že tento anglicko-americký spisovateľ sa narodil ešte v roku 1888 a zomrel v roku 1959? Zbohom, moja krásna a Žena v jazere pôvodne vyšli v rokoch 1940 a 1943. O slovenský [...]

Druhé a ďalšie šance na život v americkej dráme

18.05.2026

Dnes vám kus priblížim dvojo amerických filmov zo žánru dráma. Mňa zaujali obe, oboch lajtmotív sú tie Borušovičovej plány B. A diváci v oboch vyzdvihujú najmä vedľajšie postavy. Breakable You (Tvoje krehké ja) Komediálna dráma z roku 2017. Recenzie sú rozpačité a po slovensky žiadne. Zrejme ešte nenatočili slovenský dabing a máloktorí z vás pozerajú tie drámy v [...]

Péter Magyar

Magyar si radikálne znížil plat. Premiér teraz mieri do Bruselu, chce odblokovať zmrazené miliardy

26.05.2026 12:22

Magyar už po volebnom víťazstve označil rozmrazenie eurofondov za jednu zo svojich hlavných priorít.

nehoda

Kamión narazil do cestárov. Diaľnica D2 je neprejazdná

26.05.2026 12:07

Zranenia utrpel vodič kamióna.

Putin a biskup Ilarion

Moskva zúri na Česko a hovorí o provokácií. Po zadržaní metropolitu si predvolala českého diplomata

26.05.2026 12:00

Český diplomat v Moskve prišiel na ruské ministerstvo zahraničia.

Voľby 2023 / Hlasovacie schránky /

Voliť zo zahraničia bude možné aj inde ako na veľvyslanectvách, Gašpar avizuje pozmeňovák

26.05.2026 11:45

SNS zase žiadala návrhom meniť aj kvórum pri preferenčných hlasoch, pri tzv. prekrúžkovaní sa v parlamentných voľbách.