Založ si blog

Obyčajné jednorožce

 

Pokračujeme v sérii článkov, ktoré by sme mohli nazvať aj Učme sa od tých najúspešnejších. Dnes máme na stole víťazku súťaže Anasoft litera 2021. A vďaka patrí aj kamarátke Martine, ktorá ma ako jedna z mála podporuje poskytovaním kvalitných diel na čítanie .

 

Laureátkou súťaže a šťastnou výherkyňou hlavnej ceny 10 000€ sa stala Barbora Hrínová svojou zbierkou poviedok Jednorožce.

I am the Unicat 🙂

Na priloženom linku sa môžete dozvedieť aj viacej o samotnom priebehu súťaže.

https://www.anasoftlitera.sk/home/novinky/hlasovanie-v-cene-citatelov-an/cenu-anasoft-litera-2021-ziska

Autorka bola dlhoročne oceňovaná v súťaži poviedka, teda o stavbe poviedok sa toho naučila už naozaj hodne. A nedá sa jej uprieť ani originalita a široký záber.

Pravdu povediac, na prvý pohľad ma moc nezaujal obal, ani nadpis. To až na ten ďalší a hlavne po začítaní sa, začne človek chápať, koho to autorka pod pojmom Jednorožce vlastne myslela.

A sme zase niekde tam, o čom spieva aj Mária Čírová vo svojej krásnej piesni Unikát. Nachádzame sa medzi samými „Unicatmi“ – ľuďmi, ktorí to majú z rozličných dôvodov ťažšie, lebo nezapadajú do naliňajkovaných schém.

Mňa táto zbierka mimoriadne oslovila. Ako človeka, čo celý život uznáva slobodu ako najvyšší princíp a cíti ten nedostatok tolerancie a schopnosti akceptácie inakosti.

Teda koho každého v tejto zbierke nájdete? Gayov aj lesbičky, ľudí trpiacich rôznymi duševnými chorobami, ale trebárs aj morbídnou obezitou, či čeliacich pochybnostiam o vlastnej frigidite, prípadne asexualite.

Autorka ukázala nadmieru odvahy a intimita prekročila svoje bežné limity.

Páči sa mi, že autorka si život, ani ľudí v ňom neidealizuje. Že vidí tie enormné tlaky, plné očakávania a skostnatených predstáv o tom, čo by malo byť normálne a prirodzené, len to nejako mnohí nie sme schopní naplniť.

Svojmu hrdinovi Bonymu prisúdila BAP – bipolárnu poruchu osobnosti. Asi tie jeho zvláštnosti sa jej podarilo zachytiť najmenej. Zrejme sama sa s maniodepresiou ešte moc nezoznámila a tak Bony je viacej škaredý, než skutočne reprezentujúci pacientov s BAP. Avšak práve Bony prináša pozoruhodnú myšlienku: homosexuáli si už dokázali vybojovať množstvo privilégií a na tých dúhových pochodoch vlastne ukazujú svoju početnosť a silu. Ľudia s duševnými poruchami však nič také nemajú a čelia len nedôvere, či tichému odsúdeniu.

Pozoruhodný je aj príbeh začínajúcej psíčkárky s cukrovkou.

Komunita psičkárov jej príde ako presladený gang. Hlavne ich komunikácia vo facebookovej skupine:

„Príspevky sa podobali, akoby mali len jedného prispievateľa, ktorý mal tisíc rôznych psov.

Dobré ráno labkáči a všetkým krásny dník prajem.

Pekný piatoček želám celej labande.

Fenomén pekného dníka mi už dlhšie vŕtal v hlave. Koľkokrát za deň potrebuje mať človek zaželaný pekný dník a čo sa tým vlastne myslí? Má s vami ten, kto vám želá pekný dník, lepšie úmysly ako niekto, kto správu ukončí slovami S pozdravom? Nezazeral by na vás pred pokladňou, nezavrhol vás za opačný názorík…“

Po strate psa ju však vyhadzujú ako prašivého psa, čím len upevňujú jej dojem o akejsi falošnej presladenosti celej komunity.

Asexualita je ďalšia z kontroverzných tém. Neklamú ženy občas samé seba ak popierajú svoje homosexuálne sklony a vyhlasujú sa radšej za asexuálne?

A akú sexuálnu túžbu dokáže v žene vzbudiť morbídne obézny muž? Je na vine Terezina frigidita alebo Jurgenove obrovské brucho, že im to v posteli proste neklape?

Jurgen sa s ňou rozchádza SMS-kou.

„Tereza sa cíti ako výrobok v oddelení reklamácií, na ktorý pripevnili štítok s popisom funkcií, ktoré by mal mať a nemá. Ešteže to môže nepatrne vylepšiť: naučila sa vďaka Jurgenovi robiť rezne v trojobale.“

Teší ma, že na odbúravanie bariér medzi inakosťou a spoločnosťou preplnenou vlastnými očakávaniami sa vynakladá stále viacej úsilia. Už aj doktorka Maxová v slovenskom seriáli Nemocnica trpí Aspergerom. A ľudia si pomaly ale isto prestanú zakrývať oči aj pred ľuďmi odlišnými, ktorým nerozumejú a doteraz možno ani nemali snahu porozumieť.

 

Fotografia: autorka

 

Čo spravila Jennifer? – What Jennifer Did?

13.04.2024

Nevedela som sa dočkať, kedy Netflix sprístupní ďalší real crime story a v podstate som celkom sklamaná. Čakala som, že ma teda šokujte a zodvihnite zo stoličky. A odchádzala som s tým, že „pačemú búkvy, vsjo jásno“. Jennifer nebola jediná. Spomínate si na môj blog, kde som spomínala absenciu materskej lásky? Myslím, že chybujú všetci, čo nám maľujú [...]

Macbeth v podaní nórskeho mága detektívok

06.04.2024

„Macbethov príbeh mi je veľmi blízky, pretože podobným témam sa venujem od samého začiatku,“ vysvetlil autor, keď si v medzinárodnom projekte Hogarth Shakespeare vybral na spracovanie osudy krvilačného škótskeho tyrana a adaptoval ich v rámci dnes takého populárneho žánru detektívky. Inšpektor Macbeth je verný atmosfére brutálnej tragédie z obdobia hospodárskej [...]

Prečo musela Johanka zomrieť?

02.04.2024

Rtvs prekvapil. Namiesto nejakého veľkofilmu s Ježišom vsadil na Veľkú noc na kultový príbeh v podaní Luca Bessona. A ja si hovorím, čo má spoločné ukrižovanie Krista s upálením Johanky z Arcu? [...]

Kolumbíjska univerzita

Biely dom vyzval na pokojné protesty na amerických univerzitách

29.04.2024 08:25

Vlna demonštrácií sa začala na Kolumbijskej univerzite v New Yorku, rýchlo sa však rozšírila po celej krajine.

stíhačka F-16

ONLINE: Bývalí piloti: Ukrajina bude pre lietadlá F-16 najnebezpečnejším bojiskom

29.04.2024 06:25

Obloha nad Ukrajinou bude najnebezpečnejším miestom, kde lietadlá F-16 vo svojej histórii operovali, uviedli bývalí americkí piloti pre Business Insider.

rafah, stanový tábor, pásmo gazy

Palestínčania hlásia mŕtvych po izraelských úderoch v Rafahu a na severe Gazy

29.04.2024 06:11, aktualizované: 06:50

Izraelské útoky na domy v Rafahu a v Pásme Gazy zabili viacerých Palestínčanov a mnohých zranili, uvádzajú miestne zdroje.

pellegrini, vila na slavíne

Prezidentské bývanie sa hľadá desaťročia, Pellegrini dedí veľký hriech svojich predchodcov. Čo hovorí úrad a analytik?

29.04.2024 06:00

Bezpečnostný analytik aj Úrad na ochranu ústavných činiteľov uviedli, že vlastné bývanie je potrebné aj kvôli incidentom. Je otázne, či sa budúci prezident Peter Pellegrini bude touto dilemou zaoberať.