Založ si blog

Robíme toho dosť pre naše deti?

Koronadoba nás donútila zavrieť školy. Deti sa majú vzdelávať diaľkovo, do detských domovov je zákaz vstupu. No ako táto izolácia vplýva na deti samotné?

 

Postupné uvoľňovanie pomerov je veľkou úľavou. Otváranie škôl malo byť ďalším krokom. No ako vidíme aj čítame, jedna škola za druhou ostáva zatvorená. Samotní rodičia nemajú záujem. Do škôl by svoje deti podľa prieskumov poslalo len cca 40 percent respondentov. A len vysokoškolsky, či odborne vzdelaní rodičia. Rodič so základným vzdelaním, či bez maturity, uvíta možnosť nechať dieťa doma. Nie, že by sa mu nejako výrazne doma venovali.

Vídam, ako škrípe spolupráca, ako deti neberú mobil a neposielajú vyplnené úlohy. Lebo jednak chýba motivácia a zrejme aj odborný výklad.

Sama som s dcérou musela rátať trigonometriu. Tí základne vzdelaní zrejme už aj zabudli, o čom tá trigonometria vlastne je. No a neposielať deti do škôl mi príde ako znak nezáujmu. Ak nič od výchovy svojho dieťaťa neočakávam, zrejme mi bude plne vyhovovať, ak sa aj úplne odtrhne od školy, hlavne aby chodili detské prídavky, bolo na chleba a energie.

čítať, písať, počítať- základné zručnosti každého…

Oveľa lepšie to nie je ani medzi najmenšími. Z môjho rozhovoru v škôlke v Tornali s pani riaditeľkou vyplýva smutné konštatovanie, že škôlka supluje rodičov. Sú deti, ktoré nemajú doma žiadnu detskú knižku. Akosi rodičia nechápu význam kníh, ani literatúry.

Spájať knižku s čitateľom je základom mojej práce literárnej aktivistky. Na foto Z. Kuglerová, R. Montmartre B., O. Kalamár.

 

Naše literárne stretnutia bývajú tiež aj zo strany literárnej obce občas zaznávané.

Vraj nemá význam ísť medzi deti „len preto, aby videli živého spisovateľa“. A že sa len pretŕčam a nič mi to na mojej ceste neprináša.

Našťastie karanténa všetko pomenila, aspoň u mňa. Zúčastňujem sa jednej literárnej súťaže za druhou, dokonca teraz prvý krát budem mať v zborníku aj fotografiu, ktorá má síce skromné, ale umelecké ambície. (Aspoň v názve a téme určite.)

Áno, každý má právo na svoj názor. A možno samotní iniciátori tých výjazdov na východ (Zuzka Kuglerová a Ondrej Kalamár) by nám mohli najvierohodnejšie pomenovať, prečo tie cesty pravidelne podnikajú. Čo im dáva stretnutie s deťmi, ako im poskytujú cennú spätnú väzbu, obdiv, úsmev aj prijatie. Rozprávkárka aj aforista zrejme žijú v úsmevoch detí.

Kniha- slovenská a súčasná- ako voda živá.

Koncom júna plánujeme prvé nesmelé kroky. Keďže detské domovy sú ešte zatvorené, myslela som na piknik vo voľnej prírode. Deťom robí čerstvý vzduch určite dobre. A my sa nateraz uspokojíme aj s bezpečnou vzdialenosťou, bez podávania rúk a bez objatí.

Fotografie sú z posledného literárneho stretnutia v Tornali. Fotila Dadka Csóriová. Ďakujeme 🙂

 

Príjemný spoločník na horúce letné dni

09.07.2020

Je vzácnou výsadou stáť pri zrode nových autorov a sledovať ich nástup a prvé kroky na literárnej scéne. Zuzana Balašovová Donátová si na svoje konto pripisuje už štvrtú knižku. Táto autorka je na pohľad sympatická a skromná blondína. Pracuje ako sociálna terapeutka v liečebni pre dlhodobo chorých a povšimla som si ju na Dni plnom umenia. Takéto dni [...]

Zborníky stoja za povšimnutie

08.07.2020

Trojo zborníkov Básne 2010 až 2012 sa mi dostalo do rúk. A ako štandardná taktika pri sériách, začíname tým najstarším. Básne 2010 vydal Koloman Kertész Bagala, vizuálny koncept edície navrhol Palo Bálik. Pána Bagalu som raz zahliadla aj v TV novinách. Počas návštevy Marine Le Pen, ktorá prišla na Slovensko podporiť politiku Borisa Kollára, pán Bagala demonštroval [...]

Povolanie: literát

04.07.2020

O tom, ako si človeka profesia vyberá aj sama a o všetkom, čo sa robí okolo literatúry. Povolanie – zamestnanie, práca, profesia. Zdanlivé synonymá, no každé znie úplne ináč. Zamestnať sa niečím zvyknú už aj malé deti, len aby sa nenudili. Bez práce nie sú koláče. A kvôli získaniu potrebnej kvalifikácie a profesie navštevuje mládež rôzne odborné školy a [...]

NATO, Severoatlantická aliancia

Štátni analytici: Slovenské vojenské jednotky pre NATO sú mizerné

09.07.2020 23:49

Ozbrojené sily Slovenskej republiky poskytujú NATO len 80 percent požadovaných jednotiek, aj to v podpriemernej kvalite, tvrdia analytici.

kollár

Kollár má výboru pre nezlučiteľnosť funkcií vysvetliť, či konal za firmu

09.07.2020 19:00

Predseda parlamentu by mal potvrdiť, že sa vo firme BSSC vzdal konateľstva. V opačnom prípade mu hrozí pokuta.

pocasie-10-7-2020

Prichádza pekelné letné teplo, dokedy potrvá?

09.07.2020 18:00

Leto sa konečne prejaví aj vysokými tropickými teplotami. Dokedy bude trvať prílev teplého vzduchu a kedy ho vystrieda studený front?

Pak Won-sun kórea starosta soul

Starostu juhokórejského Soulu našli mŕtveho

09.07.2020 17:56

Pak Won-sun bol nezvestný od štvrtka.

rmontmartre

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 87
Celková čítanosť: 192675x
Priemerná čítanosť článkov: 2215x

Autor blogu

Kategórie