Založ si blog

Potulky Bratislavou. O čom svedčia ceny na Miletičke?

Neviditeľná ruka trhu zosúlaďuje ponuku s dopytom a určuje ceny jednotlivých komodít. Na Miletičke si môžete nabrať aj za hrsť čerstvej zeleniny za pár centov, či second hand za symbolické ceny.

 

Zuzka Kuglerová objavila na Miletičke autora, ktorý údajne predával svoju knižku vydanú samonákladom za symbolických 10 centov. Na facebooku sa okolo tohto objavu rozvírila živá diskusia.

V tomto prípade ide zrejme o omyl a antikvariátové kúsky.

Spomínala sa aj iná autorka, ktorá údajne na Bibliotéke predávala svoje diela na kilá, ako zeleninu na trhu. Otázne je, nakoľko sa tieto kroky vyplácajú, či skôr nevyplácajú? Aké finančné straty so sebou vydávanie kníh prináša?

„V Bratislave sa človek môže stať aj regulárnym bezdomovcom.“, vraví Zuzka a Peter Sorát je toho živým dôkazom. Vo svojej knižke Pouličný diviak opisuje životné peripetie bezdomovca. Dobrým signálom môže byť, že knižka je už v Panta Rhei vypredaná, no použité kusy je ešte šanca zohnať, prípadne aj na Martinuse.

Samotný autor sľubuje dotlač a dokonca aj preklad skrátenej verzie do anglického jazyka.

https://www.martinus.sk/?uItem=121843

Nedalo mi nepresvedčiť sa aj na vlastné oči, čo to Trhovisko vlastne ponúka. Cenová škála svojsky symbolizuje, ako veľmi človek jednotlivé komodity potrebuje a vyhľadáva.

Širokú paletu rúšok ponúkali od 2,50€/ks, nohavičky od eura, letné ponožky od 50 centov. Za 20 centov som zohnala parádny, takmer neopotrebovaný batoh a tak isto stála aj hŕstka čerstvých fazuľových luskov. A možno des, no na samom spodku rebríčka sú knižky. Široká ponuka čítaných kníh, aj veľkých klasikov. Ja som si vybrala Stendhala a Maupassanta plus malú brožúru o kultoch. Aj uctievanie kultov je určitá forma šialenstva, ktorá dokáže fascinovať.

 

PS: na Miletičke sme si za babku nakúpili taniere, naberačku a šikovný hnedý vak. Avšak moc ma to miesto neláka. Parádny sekáč sme objavili na Kamennom námestí a zlacnené oblečenie za rozumné ceny už pomaly nachádzame v každom z nákupných centier.

Nádielka za babku. Foto: autor.

Starosvetskí zlatokopi to mali tragické

07.05.2021

Na literatúre milujem realizmus a reflexiu na spoločenské dianie. Na klasike zase vídam návod, ako poctivo a pútavo sa dá písať. Theodore Dreiser v Americkej tragédii spracoval skutočné udalosti, ktoré otriasli verejnou mienkou jeho doby. Náš život je hektický a denne prináša svoje nové a nové výzvy. Občas však predsa len máme čas sa aj obzrieť a doháňať [...]

O ženách a o Matovičovi

30.04.2021

Pôvodne som vám chcela písať len o ženách, ale nad posledným vyjadrením Igora Matoviča zastáva rozum stáť. Že vraj vzorky Sputnika V museli byť prevezené na testovanie do Maďarska, lebo „neprajníci mohli s nimi manipulovať“??? No viete si predstaviť väčšiu konšpiráciu, či rovno paranoju? Neprajníci Ruska, ktorých diplomatov sa už chystá vyhostiť [...]

Obrali nás o Hviezdnu Noc  

21.04.2021

Poznal pračlovek nočnú prácu? Možno prikladal sem-tam na oheň, aby počas drsnej noci nezamrzol, či strážil vchod do jaskyne, aby celú tlupu nezožrala divá zver. Avšak teraz? Netuším, prečo sa toto spoločenské zriadenie volá „demokracia“. Ja tu žiadnu ozajstnú vládu obyčajného človeka z davu nevidím. Vidím len divoký kapitalizmus a konzum. Mamon ako [...]

Afganistan / USA / Vlajka / Armáda / Vojak /

Taliban prevzal kontrolu nad oblasťou neďaleko Kábulu. Hovorí sa o rozsiahlej ofenzíve po odchode amerických vojsk

12.05.2021 12:55

Afganistan zažíva prudký nárast násilností, a to v situácii, keď USA sťahujú svoje zvyšné jednotky z krajiny. Taliban sa momentálne vyhýba útokom na americké sily.

Eliška s mamou Luciou.

Eliške v Banskej Bystrici pomohli najdrahším liekom na svete

12.05.2021 12:36

Dedičné genetické ochorenie Eliške diagnostikovali, keď nemala ani tri mesiace. V Banskej Bystrici jej podali liek Zolgensma, jeho cena dosahuje až dva milióny eur.

zemanová

Pre návrh Hlasu sa v koalícii črtá ďalší konflikt

12.05.2021 12:36

Konaním poslancov za hnutie Sme rodina sa chca SaS zaoberať na koaličnej rade.

Sebastian Kurz

Rakúskeho kancelára Kurza vyšetruje prokuratúra v súvislosti s kauzou Ibiza

12.05.2021 12:27

Podnet na jeho vyšetrovanie podali Sociálnodemokratická strana Rakúska a liberálna NEOS, podľa ktorých sa pri výpovedi dopustil nepravdivých tvrdení.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 157
Celková čítanosť: 325004x
Priemerná čítanosť článkov: 2070x

Autor blogu