Založ si blog

Potulky Bratislavou. O čom svedčia ceny na Miletičke?

Neviditeľná ruka trhu zosúlaďuje ponuku s dopytom a určuje ceny jednotlivých komodít. Na Miletičke si môžete nabrať aj za hrsť čerstvej zeleniny za pár centov, či second hand za symbolické ceny.

 

Zuzka Kuglerová objavila na Miletičke autora, ktorý údajne predával svoju knižku vydanú samonákladom za symbolických 10 centov. Na facebooku sa okolo tohto objavu rozvírila živá diskusia.

V tomto prípade ide zrejme o omyl a antikvariátové kúsky.

Spomínala sa aj iná autorka, ktorá údajne na Bibliotéke predávala svoje diela na kilá, ako zeleninu na trhu. Otázne je, nakoľko sa tieto kroky vyplácajú, či skôr nevyplácajú? Aké finančné straty so sebou vydávanie kníh prináša?

„V Bratislave sa človek môže stať aj regulárnym bezdomovcom.“, vraví Zuzka a Peter Sorát je toho živým dôkazom. Vo svojej knižke Pouličný diviak opisuje životné peripetie bezdomovca. Dobrým signálom môže byť, že knižka je už v Panta Rhei vypredaná, no použité kusy je ešte šanca zohnať, prípadne aj na Martinuse.

Samotný autor sľubuje dotlač a dokonca aj preklad skrátenej verzie do anglického jazyka.

https://www.martinus.sk/?uItem=121843

Nedalo mi nepresvedčiť sa aj na vlastné oči, čo to Trhovisko vlastne ponúka. Cenová škála svojsky symbolizuje, ako veľmi človek jednotlivé komodity potrebuje a vyhľadáva.

Širokú paletu rúšok ponúkali od 2,50€/ks, nohavičky od eura, letné ponožky od 50 centov. Za 20 centov som zohnala parádny, takmer neopotrebovaný batoh a tak isto stála aj hŕstka čerstvých fazuľových luskov. A možno des, no na samom spodku rebríčka sú knižky. Široká ponuka čítaných kníh, aj veľkých klasikov. Ja som si vybrala Stendhala a Maupassanta plus malú brožúru o kultoch. Aj uctievanie kultov je určitá forma šialenstva, ktorá dokáže fascinovať.

 

PS: na Miletičke sme si za babku nakúpili taniere, naberačku a šikovný hnedý vak. Avšak moc ma to miesto neláka. Parádny sekáč sme objavili na Kamennom námestí a zlacnené oblečenie za rozumné ceny už pomaly nachádzame v každom z nákupných centier.

Nádielka za babku. Foto: autor.

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 799984x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu