Založ si blog

Veďme deti k láske ku knihám

Písanie nie je najrýchlejšia cesta k zárobku. Mnohí autori píšu,lež málokto číta. Ľudia sa kníh skorej zbavujú, než by ich nakupovali. Detská literatúra je však (aspoň sa tak tvrdí) svetlou výnimkou. Zrejme aj vďaka nákupom zo strany škôl a škôlok. No ani rodičia a starí rodičia nemusia v tomto zaostávať. Čo tak namiesto sladkostí, či iných zbytočností, prekvapiť dieťa dobrou knihou?

Knižka Dany Janebovej sa volá Laura a Sebastián. Prebal sľubuje „Veselý príbeh o mame, otcovi a ich deťoch v troch jazykových verziách: slovensky/ rusky/ anglicky.“

Veselými ilustráciami knižku oživila Barbara Issa Wagnerová.

Knižku finančne podporil Literárny fond. Autorka na poli literatúry už nie je nováčikom. V minulosti sme si predstavili tu na blogu aj jej poslednú básnickú zbierku FragMenty (2018). Autorka žije a tvorí v Šali. Lauru a Sebastiána venuje „svojim vnukom: Matúšovi, Laure, Sebastiánovi a Petrovi“.

Poézia a detská literatúra z edície Pars Artem.

Z úsporných dôvodov sú preložené verzie bez vložených ilustrácií. No ponechali si aspoň farebné rožky s číslami strán a veľké farebné začiatočné písmená kapitol.

Knižočka sa ľahko číta. Predstavuje každodenný život malej Laury, ktorej sa narodí braček Sebastián. Autorka nám predostiera najväčšie sviatky roka Vianoce, Veľká Noc, Mikuláš, Všech svätých, v akejsi idealizovanej podobe očami malej Laury. Z jazykového hľadiska je ozaj dobré osviežiť si aspoň tieto základné a často užívané slovíčka.

Na prebale by som uvítala odporučenie ohľadom veku. Ja by som danú knižku odporúčala väčším škôlkárom a deťom na prvom stupni ZŠ. Kúštik ma rozosmutnil len ten idealizovaný svet malej Laury, keďže zo života vídame, ako často nie je všetko dokonalé, ako deti nežijú v kompletných rodinách a kvôli finančným obmedzeniam nie sú napríklad na Vianoce natoľko zahrnutí darčekmi, ako Laura a Sebastián.

Bak pôjde v stupajách malej Laury.

Detská knižka vo viacjazyčnej verzii sa ukázala ako dobrý projekt. Vydavateľstvo plánuje v takto našliapnutej ceste pokračovať. Aktuálne sa prekladá detská knižka Marty Harajdovej o osudoch psíčka Baka. Podľa našich informácií si nemecký preklad zobral na starosť Stefan Ziegler a maďarská verzia ostala na starosť mne. Dúfam, že pripravovaná Slovensko-nemecko-maďarská kniha zaujme aj predstaviteľov našej maďarskej národnostnej menšiny a svojou mierou prispeje k ľahšiemu osvojovaniu si slovenského jazyka pre naše menšinové deti.

Fotografie: autor

Starosvetskí zlatokopi to mali tragické

07.05.2021

Na literatúre milujem realizmus a reflexiu na spoločenské dianie. Na klasike zase vídam návod, ako poctivo a pútavo sa dá písať. Theodore Dreiser v Americkej tragédii spracoval skutočné udalosti, ktoré otriasli verejnou mienkou jeho doby. Náš život je hektický a denne prináša svoje nové a nové výzvy. Občas však predsa len máme čas sa aj obzrieť a doháňať [...]

O ženách a o Matovičovi

30.04.2021

Pôvodne som vám chcela písať len o ženách, ale nad posledným vyjadrením Igora Matoviča zastáva rozum stáť. Že vraj vzorky Sputnika V museli byť prevezené na testovanie do Maďarska, lebo „neprajníci mohli s nimi manipulovať“??? No viete si predstaviť väčšiu konšpiráciu, či rovno paranoju? Neprajníci Ruska, ktorých diplomatov sa už chystá vyhostiť [...]

Obrali nás o Hviezdnu Noc  

21.04.2021

Poznal pračlovek nočnú prácu? Možno prikladal sem-tam na oheň, aby počas drsnej noci nezamrzol, či strážil vchod do jaskyne, aby celú tlupu nezožrala divá zver. Avšak teraz? Netuším, prečo sa toto spoločenské zriadenie volá „demokracia“. Ja tu žiadnu ozajstnú vládu obyčajného človeka z davu nevidím. Vidím len divoký kapitalizmus a konzum. Mamon ako [...]

Eliška s mamou Luciou.

Eliške v Banskej Bystrici pomohli najdrahším liekom na svete

12.05.2021 12:36

Dedičné genetické ochorenie Eliške diagnostikovali, keď nemala ani tri mesiace. V Banskej Bystrici jej podali liek Zolgensma, jeho cena dosahuje až dva milióny eur.

zemanová

Pre návrh Hlasu sa v koalícii črtá ďalší konflikt

12.05.2021 12:36

Konaním poslancov za hnutie Sme rodina sa chca SaS zaoberať na koaličnej rade.

Sebastian Kurz

Rakúskeho kancelára Kurza vyšetruje prokuratúra v súvislosti s kauzou Ibiza

12.05.2021 12:27

Podnet na jeho vyšetrovanie podali Sociálnodemokratická strana Rakúska a liberálna NEOS, podľa ktorých sa pri výpovedi dopustil nepravdivých tvrdení.

Ever Given / Egypt / Suezský prieplav /

Egypt chce po uviaznutí nákladnej lode rozšíriť časť Suezského prieplavu

12.05.2021 12:04

Kontajnerová loď v marci takmer týždeň blokovala túto rušnú dopravnú tepnu. Plán zahŕňa rozšírenie najjužnejšieho úseku prieplavu na strane Sinajského polostrova o zhruba 40 metrov východne.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 157
Celková čítanosť: 325000x
Priemerná čítanosť článkov: 2070x

Autor blogu