Založ si blog

Veďme deti k láske ku knihám

Písanie nie je najrýchlejšia cesta k zárobku. Mnohí autori píšu,lež málokto číta. Ľudia sa kníh skorej zbavujú, než by ich nakupovali. Detská literatúra je však (aspoň sa tak tvrdí) svetlou výnimkou. Zrejme aj vďaka nákupom zo strany škôl a škôlok. No ani rodičia a starí rodičia nemusia v tomto zaostávať. Čo tak namiesto sladkostí, či iných zbytočností, prekvapiť dieťa dobrou knihou?

Knižka Dany Janebovej sa volá Laura a Sebastián. Prebal sľubuje „Veselý príbeh o mame, otcovi a ich deťoch v troch jazykových verziách: slovensky/ rusky/ anglicky.“

Veselými ilustráciami knižku oživila Barbara Issa Wagnerová.

Knižku finančne podporil Literárny fond. Autorka na poli literatúry už nie je nováčikom. V minulosti sme si predstavili tu na blogu aj jej poslednú básnickú zbierku FragMenty (2018). Autorka žije a tvorí v Šali. Lauru a Sebastiána venuje „svojim vnukom: Matúšovi, Laure, Sebastiánovi a Petrovi“.

Poézia a detská literatúra z edície Pars Artem.

Z úsporných dôvodov sú preložené verzie bez vložených ilustrácií. No ponechali si aspoň farebné rožky s číslami strán a veľké farebné začiatočné písmená kapitol.

Knižočka sa ľahko číta. Predstavuje každodenný život malej Laury, ktorej sa narodí braček Sebastián. Autorka nám predostiera najväčšie sviatky roka Vianoce, Veľká Noc, Mikuláš, Všech svätých, v akejsi idealizovanej podobe očami malej Laury. Z jazykového hľadiska je ozaj dobré osviežiť si aspoň tieto základné a často užívané slovíčka.

Na prebale by som uvítala odporučenie ohľadom veku. Ja by som danú knižku odporúčala väčším škôlkárom a deťom na prvom stupni ZŠ. Kúštik ma rozosmutnil len ten idealizovaný svet malej Laury, keďže zo života vídame, ako často nie je všetko dokonalé, ako deti nežijú v kompletných rodinách a kvôli finančným obmedzeniam nie sú napríklad na Vianoce natoľko zahrnutí darčekmi, ako Laura a Sebastián.

Bak pôjde v stupajách malej Laury.

Detská knižka vo viacjazyčnej verzii sa ukázala ako dobrý projekt. Vydavateľstvo plánuje v takto našliapnutej ceste pokračovať. Aktuálne sa prekladá detská knižka Marty Harajdovej o osudoch psíčka Baka. Podľa našich informácií si nemecký preklad zobral na starosť Stefan Ziegler a maďarská verzia ostala na starosť mne. Dúfam, že pripravovaná Slovensko-nemecko-maďarská kniha zaujme aj predstaviteľov našej maďarskej národnostnej menšiny a svojou mierou prispeje k ľahšiemu osvojovaniu si slovenského jazyka pre naše menšinové deti.

Fotografie: autor

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Pacient / Zdravotníctvo /

Dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa môže čoskoro ešte zhoršiť, varuje INESS

04.06.2023 16:02

Počet osôb vo veku 70 a viac rokov na jedného lekára by sa mal do roku 2030 zvýšiť oproti roku 2021 o desať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 799964x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu