Založ si blog

Veďme deti k láske ku knihám

Písanie nie je najrýchlejšia cesta k zárobku. Mnohí autori píšu,lež málokto číta. Ľudia sa kníh skorej zbavujú, než by ich nakupovali. Detská literatúra je však (aspoň sa tak tvrdí) svetlou výnimkou. Zrejme aj vďaka nákupom zo strany škôl a škôlok. No ani rodičia a starí rodičia nemusia v tomto zaostávať. Čo tak namiesto sladkostí, či iných zbytočností, prekvapiť dieťa dobrou knihou?

Knižka Dany Janebovej sa volá Laura a Sebastián. Prebal sľubuje „Veselý príbeh o mame, otcovi a ich deťoch v troch jazykových verziách: slovensky/ rusky/ anglicky.“

Veselými ilustráciami knižku oživila Barbara Issa Wagnerová.

Knižku finančne podporil Literárny fond. Autorka na poli literatúry už nie je nováčikom. V minulosti sme si predstavili tu na blogu aj jej poslednú básnickú zbierku FragMenty (2018). Autorka žije a tvorí v Šali. Lauru a Sebastiána venuje „svojim vnukom: Matúšovi, Laure, Sebastiánovi a Petrovi“.

Poézia a detská literatúra z edície Pars Artem.

Z úsporných dôvodov sú preložené verzie bez vložených ilustrácií. No ponechali si aspoň farebné rožky s číslami strán a veľké farebné začiatočné písmená kapitol.

Knižočka sa ľahko číta. Predstavuje každodenný život malej Laury, ktorej sa narodí braček Sebastián. Autorka nám predostiera najväčšie sviatky roka Vianoce, Veľká Noc, Mikuláš, Všech svätých, v akejsi idealizovanej podobe očami malej Laury. Z jazykového hľadiska je ozaj dobré osviežiť si aspoň tieto základné a často užívané slovíčka.

Na prebale by som uvítala odporučenie ohľadom veku. Ja by som danú knižku odporúčala väčším škôlkárom a deťom na prvom stupni ZŠ. Kúštik ma rozosmutnil len ten idealizovaný svet malej Laury, keďže zo života vídame, ako často nie je všetko dokonalé, ako deti nežijú v kompletných rodinách a kvôli finančným obmedzeniam nie sú napríklad na Vianoce natoľko zahrnutí darčekmi, ako Laura a Sebastián.

Bak pôjde v stupajách malej Laury.

Detská knižka vo viacjazyčnej verzii sa ukázala ako dobrý projekt. Vydavateľstvo plánuje v takto našliapnutej ceste pokračovať. Aktuálne sa prekladá detská knižka Marty Harajdovej o osudoch psíčka Baka. Podľa našich informácií si nemecký preklad zobral na starosť Stefan Ziegler a maďarská verzia ostala na starosť mne. Dúfam, že pripravovaná Slovensko-nemecko-maďarská kniha zaujme aj predstaviteľov našej maďarskej národnostnej menšiny a svojou mierou prispeje k ľahšiemu osvojovaniu si slovenského jazyka pre naše menšinové deti.

Fotografie: autor

Naša spoločnosť potrebuje strhávať masku falošnej morálky a pokrytectva

24.11.2020

Obľubujem čitateľa, ktorý má vlastný názor a diskutuje. Niežeby lajky nepotešili, ale ak sa nájdu ľudia, čo tvoje myšlienky rozvíjajú o krok ďalej, je to proste dar, na nezaplatenie. Našťastie pár takých čitateľov aj mám. Pár postrehov, poznámok a otázok sa nájde. A môžeš-môžeme zase len spolu dumať, že Prečo? PREčO musí Snehulienka toľko trpieť? Veď toto [...]

Vážte slová, skutky, činy, nestresujte bez príčiny. .. .

23.11.2020

Táto korona-doba ma už vážne unavuje! Mrznúť po uliciach, vysedávať na terasách, lebo dnuka sa nesmie…..Literárne stretnutia sa opatrne rozbiehajú, avšak ostávam skeptická. V natoľko hektickej dobe, akou je táto, sa plánovanie spoločenských podujatí rovná žonglérstvu na vysokom lane. Ostáva budovať zo spomienok. Teraz je čas sa nanovo vracať aj k už takmer [...]

Literárny experiment

20.11.2020

Zmena zdola, opačné garde, či volaj si to, ako vieš. Vediem dva paralelné pieskoviská. Knižnú mapu, kde sa aspoň podľa možností usilujem o akúsi formu vyváženosti, nestrannosti a objektivity – mávajúc pred očami požiadavky novinárskej praxe. A potom je tu fb, kde sa na pokračovanie zjavujú state z prózy denníkovej formy Dékápé, prípadne občas aj literárne [...]

Jake Sullivan, Joe Biden

Biden: Sme pripravení viesť svet

24.11.2020 20:54

Novozvolený americký prezident Joe Biden predstavil svoj národnobezpečnostný tím. "Sme pripravení viesť svet, nie ustupovať z neho," uviedol.

Ide o pravdu, Juraj Kopáček

Virológ Kopáček v Ide o pravdu: Vedcom dochádza trpezlivosť

24.11.2020 20:00

„Pochopil by som spor o plán v boji s pandémiou medzi koalíciou a opozíciou. Ale súboj v koalícií nechápem,“ povedal v Ide o pravdu Juraj Kopáček zo SAV.

BBC

Do rebríčka 100 najvplyvnejších žien sa dostali aj Marinová a Cichanovská

24.11.2020 19:33

Rebríček stovky najvplyvnejších žien roka 2020 zostavila britská spravodajská stanica BBC.

Fico, Kamenický

Smeru sa nepozdáva ani jeden z kandidátov na generálneho prokurátora

24.11.2020 19:00

Zákony, týkajúce sa sociálnych opatrení, sú podľa Fica v súčasnosti oveľa dôležitejšie, ako otázky nového vedenia GP.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 125
Celková čítanosť: 259251x
Priemerná čítanosť článkov: 2074x

Autor blogu