Založ si blog

Vďaka Covidu si zacestujeme už len prstom na mape

Pri zakladaní tohto blogu som si začala zaznamenávať aj pôsobiská našich autorov. Ono je fajn vedieť, koho kde môžete stretnúť, dať si s ním kávu, vymeniť knižky, vypýtať autogram, či vypočuť si pár veršov priamo od autora. V týchto časoch je to vďaka druhej vlne koronavírusu, ktorý nás prekvapil tuším ešte viac, než prvý, zase raz passé. Tak si ich v duchu ponavštevujme aspoň prstom na mape.

 

Jedna moja milá fb friendka, skúsená fotografka a nadaná prozaička, vycapila na svoju fb stenu, že je Covid pozitívna, v domácej izolácii a samoliečbe. Doteraz som si akosi naivne myslela, že sa kazia len tí druhí, ktorých ani nepoznáme a umierajú len starci nad 65 rokov.

Ďalšia moja priateľka zrušila svoje cestovateľské plány a je doma v izolácii. Píše, tvorí. Pre spisovateľa je spomalenie sveta ako dar z nebies. Utíšenie každodenného zhonu dáva možnosť viacej písať, čítať, zamýšľať sa, či sumarizovať. A keďže služby Slovenskej pošty sú naďalej aktívne, ani o príval nových kníh nie je núdza.

A v súvislosti s katastrofálnou bezpečnostnou situáciou v Gemerskom regióne, o ktorom som písala v minulom blogu, ma tiež teší, ak sa ulice kus vyprázdnia, hranice pozatvárajú. Kriminálne živly budú viac na očiach.

Aktuálne objednávam a odosielavam knihy poštou. Mám na starosti jeden maďarský preklad aj korekcie. Chýba mi tv, hlavne kvôli aktuálnym správam. No paradoxne ma aj kus teší, že tie správy tak nehltám. Aspoň ma natoľko nedesia, nestresujú. Práce zatiaľ jesto, dokonca aj zdravia. Už sa len opatrovať, v zdraví vyčkať aj druhú vlnu.

Všetci sami, no duchom spolu, ….

Naposledy pribudol Ján Hudec z Veľkého Krtíša.

Ilustrácia: autor.

Čo spravila Jennifer? – What Jennifer Did?

13.04.2024

Nevedela som sa dočkať, kedy Netflix sprístupní ďalší real crime story a v podstate som celkom sklamaná. Čakala som, že ma teda šokujte a zodvihnite zo stoličky. A odchádzala som s tým, že „pačemú búkvy, vsjo jásno“. Jennifer nebola jediná. Spomínate si na môj blog, kde som spomínala absenciu materskej lásky? Myslím, že chybujú všetci, čo nám maľujú [...]

Macbeth v podaní nórskeho mága detektívok

06.04.2024

„Macbethov príbeh mi je veľmi blízky, pretože podobným témam sa venujem od samého začiatku,“ vysvetlil autor, keď si v medzinárodnom projekte Hogarth Shakespeare vybral na spracovanie osudy krvilačného škótskeho tyrana a adaptoval ich v rámci dnes takého populárneho žánru detektívky. Inšpektor Macbeth je verný atmosfére brutálnej tragédie z obdobia hospodárskej [...]

Prečo musela Johanka zomrieť?

02.04.2024

Rtvs prekvapil. Namiesto nejakého veľkofilmu s Ježišom vsadil na Veľkú noc na kultový príbeh v podaní Luca Bessona. A ja si hovorím, čo má spoločné ukrižovanie Krista s upálením Johanky z Arcu? [...]

Tunde Onakoya

Nigérijský šachista prekonal rekord, na Times Square hral šach cez 58 hodín

20.04.2024 17:26

Tunde Onakoya dúfa, že sa mu vďaka tomuto výkonu podarí zhromaždiť milión dolárov na podporu vzdelávania detí v Afrike.

Medveď

Vlani 14, tento rok už 10. Stretnutie s medveďom môže mať fatálne následky. Ale čo stretnutie s diviakom?

20.04.2024 15:49

Medveď reaguje útokom alebo agresívnym prístupom častejšie voči ľuďom, ktorí sú pri stretnutiach aktívni.

Krádeže áut USA - 2016

Zo závodu ukradli a predali súčiastky za trištvrte milióna eur, polícia obvinila šesť páchateľov

20.04.2024 15:18

V prípade preukázania viny hrozí obvineným trest odňatia slobody na desať až pätnásť rokov.