Založ si blog

Zuzka čaruje

Organizovať literárne stretnutia a krsty kníh je náročná úloha aj za štandardných podmienok. A táto každodenná neistota korona-doby nám tú úlohu ešte aj nepomerne sťažila. Jednému akcia vyšla, druhému ostáva len rušiť a ľutovať.

 

Z dvoch správ, dobrej a tej zlej, ktorú by ste chceli počuť ako prvú?

Tu rozhodujem ja, teda najskôr tá zlá. Decembrové kolo literárneho festivalu Ars Poetica Neosoliensis v Banskej Bystrici sa ruší. Miroslav Kapusta sa však môže tešiť aspoň formálnemu oceneniu za svoju neúnavnú prácu na poli kultúry.

Zuzke Kuglerovej však dvojkrst naplánovaný na 15.12.2020 dovolili uskutočniť.

Možno mala viacej šťastia a možno len magistrát Bratislavy pomalšie reaguje na súčasnú pandemickú situáciu.

V každom prípade: boli sme zodpovední. Sedeli sme s odstupmi a nosili rúška.

Dve knižky od autorskej dvojice dvoch žien krstili dvaja páni.

 

Zľava Dávid, Kuglerová, Geschwandtnerová, v pozadí Kalamár.

 

Etablovaná spisovateľka Zuzana Kuglerová prináša na vianočný trh dvojo čerstvých titulov z vlastnej dielne: historický román Rimanka a Kvádsky kráľ a poetické rozprávky pre dospelých s nostalgickým názvom Rozprávky pre moje kvety.

Bohatá tematika rozprávok zaujala aj výtvarníčku Alexandru Geschwandtnerovú, ktorá danú knižku formátu A4 bohato a čarovne ilustrovala.

V Zichyho paláci v Bratislave v Starom meste dostala aj priestor na prezentáciu svojej výtvarnej tvorby.

Podujatie moderoval aforista Ondrej Kalamár. Okrem ukážok z oboch kníh sme si mohli vychutnať poéziu Mira Dávida aj jeho najnovšieho objavu: nádejnej mladej poetky Radky.

Krstnými rodičmi dvojice kníh sa stali dvaja básnici: Miroslav Dávid a Stanislav  Háber.

Krstniatka v prvom rade…

 

Podujatím nás sprevádzalo duo študentov konzervatória s veselým názvom Traky. Btw. Traky mohli mať aj tretí cíp v podobe ich rovnako mladého kamaráta-huslistu, ktorý ich zatiaľ podporuje len z hľadiska.

-*-*-*-*-*-*

Covid a kríza nás naučili skromnosti. Kto si spomína na krst Swetlunkinej zbierky Ne(z)vratná spoveď( ktorú mimochodom tiež ilustrovala talentovaná a v maľbe mimoriadne precízna Alexandra Geschwandtnerová) so štedrým rozpočtom a vníma súčasnú situáciu, tak vidí dva extrémy. Pohostenie aj nad potreby bežného bufetu, tortu s prskavkami a veľkú kyticu poskladanú presne na mieru oslávenkyne vystriedalo  dvojo karmínových ruží pre dámy.

Táto strohá elegancia však mala šmrnc hoden Zichyho paláca a jeho priestorov. Zrejme čitateľ pochopí, že tortu ani chlebíčky by tam proste v tejto pandemicky kritickej situácii ani nedovolili podávať.

Dvojica dôchodkýň demonštratívne opustila sálu hneď a začiatku. S komentárom, že neobľubujú „takúto poéziu“. Zvyšok osadenstva si však práve tento súčasný a dynamický štýl autorov vychutnával. Traky sa tiež ukázali byť zábavné aj talentované zároveň.

Osobne som si vychutnávala stretnutia s fb. Friendmi. S Danou Janebovou to bolo po prvý krát naživo. Mimi Gerbelová ma obdarovala vlastnoručne šitým vrecúškom Levandule a Stanislav Háber mi venoval zbierku svojej poézie.

Koronakríza neblaho pôsobí na malé vydavateľstvá, medzi ktoré patrí aj to pod vedením Zuzky Kuglerovej. Vydaj dvoch titulov súčasne je investíciou, ktorá by sa mala v dohľadnej dobe začínať vracať formou tržby z kníh.

Pre seba som si z jej ponuky nakúpila knižky Rimanka a kvádsky kráľ a o niečo staršiu zbierku básní od Dušana Lázničku.

Vianoce sú na spadnutie a knihu ako dar by ste mohli eventuálne venovať hocikomu z vašich blízkych, kto sa vyslovene nestráni čítania.

Interiér paláca sám o sebe pridáva na umeleckej hodnote celého literárneho salónu.

Príjemné stretnutie s ľuďmi rovnakej krvnej skupiny malo najväčšiu chybu v krátkosti času. Užívala by som si rozhovory aj obrazy, či hudbu aj oveľa dlhšie, ak by sa dalo. V Bratislave je však čas vzácny.

To nie je ako u nás v zapádakove, kde sa tatino pravidelne chválil, akí sme milionári. Milionári času! Kde jediným rozptýlením je zapnutie správ RTVS, tam sa čas akoby aj zastavil….

No ešte krátka poznámka ku tým „štedrým Vianociam“, vďaka ktorým teraz obchody praskajú vo švíkoch:

Ak by si aj pre mňa ničoho nemal, môžeš mi venovať niečo mimoriadne vzácne: svoj ČAS.

Fotografie: autorka Renáta Montmartre.

 

 

 

 

Posledný úspešný atentát na priemiéra v Európe

18.05.2024

Píše sa rok 2024 a Juraj Cintula spáchal „najprimitívnješiu formu útoku“, akú len mohol. Jeho terč prežil, on sám bol po pár sekundách spacifikovaný a živý sa už spoza mreží ani nedostane. Stig Engström v roku 1986 išiel na to oveľa sofistikovanejšie. S vedomím udalostí uplynulých dní sa nám aj atentát na bývalého švédskeho premiéra Olofa Palmeho [...]

Pokus o vraždu ústavného činiteľa

16.05.2024

Atentát v Handlovej na Róberta Fica nikto z nás nečakal. #Fico #Cintula #Handlová Stredu 15.5.2024 si zapamätáme z dôvodu atentátu v Handlovej. Dopustil sa ho slovenský básnik a spisovateľ z Levíc Juraj Cintula voči nášmu aktuálnemu premiérovi Róbertovi Ficovi. Cintula mal zbraň v legálnej držbe. Držanie zbrane je podmienené aj psychologickým vyšetrením, ale vydáva sa [...]

Zack vyhorel, Clay sa zbláznil, Hannah spáchala samovraždu. . .

01.05.2024

13 reason why nájdete aj pod českým názvom Proč? 13x Proto. Televízny seriál na Netflixe rozoberá peripetie tínejdžerov a je rozdelený na štyri rady. Spočiatku som sledovanie tohto seriálu chcela odporučiť otcovi Romana z Parchovian. Chlapec skočil zo strechy školy a otec dáva rozhovory pre široké spektrum médií. Naposledy oslovil nejaké české noviny a našla som s ním [...]

Viktor Orbán

Orbán pred eurovoľbami pritvrdzuje: Nepošleme mladých Maďarov do vojen cudzích krajín. Gulyás školil Macrona

28.05.2024 18:25

Šéf úradu maďarskej vlády zase vyzval francúzskeho prezidenta, aby rešpektoval fakty v kampani do nadchádzajúcich eurovolieb.

SR Bratislava RTVS protestný pochod BAX

Stíchne RTVS na tri hodiny? Šimkovičová hovorí o koordinovanej akcii organizátorov, vedenia a politických strán

28.05.2024 18:17

Podľa rezortu kultúry nemajú zamestnanci na tento typ protestu „zákonom priznanú možnosť“ a nemôžu „organizovane prerušiť výkon práce".

Pellegrini, Čaputová, atentát, vyhlásenie

Čaputová vetovala novelu zákona o FPU: Legislatíva môže ohroziť slobodu umenia

28.05.2024 18:02

V ustanovení novely vidí rozpor s ústavou, legislatíva môže podľa nej ohroziť slobodu umenia.

tbilisi, gruzínsko, protest

Gruzínsky parlament prelomil veto prezidentky k zákonu o zahraničných agentoch

28.05.2024 17:56

Prezidentka má teraz päť dní na to, aby zákon potvrdila. Ak tak neurobí, podpíše ho predseda parlamentu.