Založ si blog

Ukrajinský Don Quijote bojuje s časom

Niekto prežíva akčné scény v snoch, iný v spomienkach, podaktorí z čírej túžby po akcii pozerajú akčné filmy. A recenzia často veľa napovie o samotnom recenzentovi, o jeho vnímaní sveta a očakávaniach. Videla som ďalší film z roku 2020.

Je leto. Dávno, dávno pred koronou. O rúškach ani nechyrujeme, sme v Senci a je nám fajn.

Schyľuje sa k voľbám, ulice okupuje Dzurinda a jeho Modrá je dobrá.

Cez deň karneval, v noci kolotoče, v malej pivárni na terase pivo….je nás päť. Lavice aj stoly sú dlhé a zväčša obsadené.

Delíme sa o lavicu s Ukrajincom stredného veku.

Pije vodku (ak si ešte po toľkých rokoch správne spomínam), rozpráva nám o svojom domove a jeho hlavnom meste.

Zrazu vytiahne pištoľ a mieri môjmu partnerovi na hlavu. Chce byť so mnou sám.

Naša rodina sa pomaly a bez slov vzďaľuje. Ostávame traja. Ja s dvomi mužmi.

Situácia je napätá.

Nepodlieham panike. Našťastie ani on nie. Robí, čo mu aj často kážem: ak nevieš, čo máš robiť, radšej nerob nič, aspoň nič nepokazíš.

Teda nehrá sa zbytočne na hrdinu, mlčí. Ukrajincove oči a topia v tých mojich. Moje slová ostávajú priateľské a vľúdne.

Dopíjame svoje nedopité poháre, aby sme pochopili, že tá zbraň tu ani nemá čo hľadať.

Vkladá ju nazad, odkiaľ ju aj vyberal.

Stačila ma ukradnutá chvíľa z nášho beznádejne vzácneho času…..a v mojich spomienkach zanechal nezmazateľnú stopu….

Film Tenet z roku 2020 sa tiež odohráva v podobnom duchu. Jedna žena, dvaja muži. A ona niekde uprostred, bojujúca nielen sama za seba.

Žena v pasci s príznačným menom Cat, ako mačka.

Malého syna si zúfalí manželia držia z oboch strán ako rukojemníka.

Ukrajincom je v príbehu mafiánsky boss Andrej Sator. A stranu dobra háji černošský agent CIA.

Ak by vám akcia bola už málo, tvorcovia vsadili na hru s časom. Ten sa v snímke odvíja dopredu aj dozadu. Ku kľúčovým momentom sa dá opätovne vracať, aby sa manipuloval výsledný efekt danej scény. Hovoria tomu časový obchvat.

Ako aj Kabát spieva: „Nikdo nic neví, málokdo tuší“. Tu si to CIA sformulovala do frapantného hesla: Nevědomost je naše munice.

Úžasný výrok s unverzálnou platnosťou!

Veď práve o to všade ide! Volíme politikov, lebo ich nepoznáme. Veríme falošným sľubom a oni sú len radi, že im nevidíme do karát.

V robote detto. Všade sa mlčí. Aby sme nebodaj nenahrávali do rúk konkurencii, aby nás neobvinili z priemyselnej špionáže, či obdobne.

Ten nedostatok informácií sa dá parádne zneužívať! Teda informácie sú moc. Ak máš tie správne informácie, máš toho viacej, než koľko bankoviek sa ti aj reálne otočí v peňaženke.

A ako človek od médií si to vieš parádne odsledovať, ako informácie hýbu svetom. Ako niekedy stačí len sformulovať problém, aby sa celá tá pokrytecká spoločnosť nakopla k akémusi riešeniu.

Už som však kruhovým obchvatom odbočila od poslania filmu. Veď si ho pozrite a posúďte sami:

https://www.csfd.cz/film/693159-tenet/prehled/

 

Vyvolení umučení

13.07.2021

Nie, nie som lesba! V rámci akéhosi nekonečného hľadania seba samej som zvažovala aj túto možnosť. Výsledok? Niektoré ženy sú naozaj sexy a príťažlivé, no skôr sa s nimi nezhodnem, než by som s nimi dokázala žiť. To už viac verím okrídlenej vete: Kam čert nemôže, tam pošle ženu. Avšak na druhej strane dlhé roky sympatizujem s LGBT komunitou. Ich dúhová [...]

Nenápadná kniha pri dopitej káve

09.07.2021

Išla som do Panta Rhei pátrať po Nietsche-(ozaj neviem ako sa skloňuje toto ikonické meno)…..a samozrejme, nemali od neho zhola nič. Vraj mám skúsiť v Centrále, tam je širšia ponuka. Tak som si kúpila aspoň záložku s ilustráciou od Muchu a tento malý modrý zošítok. Meno Forsyth mi už bolo podvedome známe a intuícia ma proste nesklamala. Alebo som len [...]

Kniha roka subjektívne

06.07.2021

Už som tu spomínala, že mi bola na preklad ponúknutá detská knižka Ahoj, ja som Bak. O čo väčšia je však tá pocta, ak tú knihu vyhlásia za knihu roka! Načatú som ju už mala, dočítať tých pár zvyšných strán, to už išlo akýmsi samospádom. Autorku Martu Harajdovú aj prekladateľa do nemeckej jazykovej verzie Stefana Zieglera som stretla na Smolenickom [...]

Tank / Panther /

Nemecký dôchodca v pivnici svojho domu skladoval tank Panther, protilietadlové delo i torpédo. Skončil na súde

27.07.2021 08:36

Tank i ostatné predmety vyzdvihli z domu v severonemeckom Heikendorfe za pomoci armády ešte v roku 2015. Prokuratúra a obhajoba v súčasnosti vyjednávajú o treste pre 84-ročného muža.

Kajs Saíd / Tunisko /

Ústavná kríza v Tunisku: Po premiérovi prezident Saíd odvolal dvoch ministrov

27.07.2021 07:27

Tuniský prezident Kajs Saíd tiež pozastavil činnosť parlamentu na 30 dní. Vládnuca Strana obnovy označila tieto kroky za štátny prevrat, iní hovoria o "útoku na demokraciu".

Joe Biden / Mustafa Kázimí /

Biden: Bojová misia USA v Iraku sa skončí do konca roka, vzťahy s Bagdadom vstupujú do novej fázy

27.07.2021 07:10

V súčasnosti v Iraku pôsobí 2 500 amerických vojakov, ktorí pomáhajú miestnym silám čeliť zvyškom skupiny Islamského štátu.

Veľká Británia / Loď /

Paríž a Londýn podpísali dohodu o ochrane Lamanšského prielivu pred teroristickými útokmi

27.07.2021 07:01

Dokument sa týka spoločnej ochrany prielivu pred potenciálnym útokom teroristov, ktorí by si mohli za cieľ zvoliť veľké plavidlo, napríklad trajekt.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 176
Celková čítanosť: 363729x
Priemerná čítanosť článkov: 2067x

Autor blogu