Založ si blog

Obrali nás o Hviezdnu Noc  

 

Poznal pračlovek nočnú prácu? Možno prikladal sem-tam na oheň, aby počas drsnej noci nezamrzol, či strážil vchod do jaskyne, aby celú tlupu nezožrala divá zver. Avšak teraz?

 

Netuším, prečo sa toto spoločenské zriadenie volá „demokracia“. Ja tu žiadnu ozajstnú vládu obyčajného človeka z davu nevidím. Vidím len divoký kapitalizmus a konzum. Mamon ako najvyššiu hodnotu. Vidím dobu, v ktorej ani nemusíte otvoriť ústa. Stačí zbežný pohľad, aby vás protistrana odhadla a zaškatuľkovala. Kedy ste boli naposledy u kaderníka? Aké staré a koľko zhruba stáli topánky, čo máte práve na nohách? A vtipné je, že často tieto vonkajšie rekvizity úplne postačujú, aby si vás ľuda niekam zaradili. Kto ste, čo ste, na akú prácu sa hodíte. Či vôbec má význam „strácať s vami čas“.

 

Veď už aj čas sú peniaze! Neveríte? Kapitál ako najvyššia hodnota kapitalizmu. Vo výrobe nejde o človeka. Ten je ako kus za kus. Jeden príde, druhý odíde. Stačí ak má pracovné návyky a fabrika si ho už zaučí. A je vlastne aj jedno, či sa montujú televízory, alebo vŕtačky. Všetko robia stroje. Ľudská práca je triviálna. Avšak STROJE? Tie treba využiť do maxima.

Práve preto nestačí ranná a poobedňajšia smena. Ak stroje vládzu a dopyt je, tak človek sa už raz nájde.

No a čo, že mu to môže rozhádzať celý biorytmus?

No a čo, že ide do práce v čase zákazu vychádzania!

No a čo, že je vraj ešte stále lockdown!

MHD do mesta chodí úplne prázdne, ale v spojoch do priemyselného parku sa ľudia tlačia, ako sardinky.

V obchode máte držať odstup 2 metre? V MHD do práce je to 2 cm. Tam zrejme Covid nehrozí….alebo za peniaze si aj ruky necháme odťať?

 

Či koleno vŕtať?

Nočná práca býva v niektorých fabrikách štandardom, inde skôr výnimkou. Niekde treba plniť normu a kým sa nenaplní, tak sa z práce proste neodchádza. Že ani netušíte, kedy a ako sa dostanete domov, je už váš problém.

Nepáči sa vám? Za bránami už čakajú desiatky ďalších nezamestnaných, ktorí si ta s vami radi a okamžite vymenia.

 

Bola som zvyknutá na ranné a poobedné. Občas nejaký ten nadčas, keď to bolo naozaj nevyhnutné. Ale ťahať celý týždeň nočnú je úplne iná káva. Počas našich nadčasov, keď sa už vonku stmievalo, široké a vysoké okná zaliala tma. Odstavené stroje sa zahalili do tichej temnoty a ostali sme len zopár najpotrebnejších ľudí s lokálnym osvetlením, len na miestach, kde to bolo naozaj nevyhnutné.

Avšak ísť do práce večer a zažívať živý ruch ako v mravenisku s neónmi konkurujúcimi najžiarivejšiemu slnku? Mne ani nepríde, že je noc. Odchádzam večer a vraciam sa ráno. Avšak to medzi tým je akýsi umelý medzideň.

Bolo to ľahšie, než som očakávala. Pri tom hluku a ruchu aj zabudnete, že iní pri svetle nočných lámp pozerajú krimi, či filmy nad 14-16-18 rokov.

Aj zabudnete, ako mesto tíchne a rozsvecujú sa hviezdy.

Toto nie je noc!

Prichádzam domov ráno s potrebou spať, ale je deň! Slnko žiari, obchody aj úrady sú otvorené. *Treba si nastavovať budík na deň, ak chceme aj niečo nakúpiť, vybaviť, komunikovať s rodinou, známymi….

Po nočnej býva poobedná a potom ranná. Aspoň kúsok rozumu a ergonómie do tejto strojovej výroby….

Pieseň Starry, Starry Night ma dokáže bezpečne rozplakať.

Slzy liečia. A ťaživé myšlienky je najlepšie vypovedať.

Vincent! Toľko som o ňom čítala a napozerala, že už ho cítim, ako svojho…dobrého známeho, virtuálneho priateľa….

Ukáž mi svojich priateľov a ja ti poviem, kto si.

Pravda, samota, chudoba a drsná úprimnosť.

Vincent maľuje obyčajných pracujúcich ľudí. Kto iný by namaľoval jedákov zemiakov, ak nie práve on?

Bojuje s prehlbujúcou sa duševnou chorobou, ktorá vyúsťuje do sebapoškodenia.

Údajná samovražda je len ťažko uveriteľná. Po streli do hrudníka ešte celé dni trpí. Utrpenie, umučenie, výsmech dedinských chlapcov a snaha vykázať ho z mesta…

Totálna chudoba a len malinký záblesk uznania v podobe brata.

Jediný predaný obraz a obrovská posmrtná sláva….

Pocity a činy, aké väčšina ľudí nikdy nepochopí. Lebo to nikdy nepocíti, neokúsi, nevykoná, nezažije…..

Pracujeme ako stroje, ale máme aj možnosť akejsi sebarealizácie? Aké je šťastie bezmenného robotníka, ktorému je odopretý aj obyčajný pohľad na žiariace hviezdne nebo nad nami?

 

 

Starosvetskí zlatokopi to mali tragické

07.05.2021

Na literatúre milujem realizmus a reflexiu na spoločenské dianie. Na klasike zase vídam návod, ako poctivo a pútavo sa dá písať. Theodore Dreiser v Americkej tragédii spracoval skutočné udalosti, ktoré otriasli verejnou mienkou jeho doby. Náš život je hektický a denne prináša svoje nové a nové výzvy. Občas však predsa len máme čas sa aj obzrieť a doháňať [...]

O ženách a o Matovičovi

30.04.2021

Pôvodne som vám chcela písať len o ženách, ale nad posledným vyjadrením Igora Matoviča zastáva rozum stáť. Že vraj vzorky Sputnika V museli byť prevezené na testovanie do Maďarska, lebo „neprajníci mohli s nimi manipulovať“??? No viete si predstaviť väčšiu konšpiráciu, či rovno paranoju? Neprajníci Ruska, ktorých diplomatov sa už chystá vyhostiť [...]

Mia a biely lev

15.03.2021

Poslednou dobou sme pozreli mnoho filmov. Včera napríklad Aladdin (2019) – krásne, farebné, rozprávkové. Miu a bieleho leva dávali pred pár dňami ako večerný film. Natočený v roku 2018. Na stránke csfd.cz má aj mnoho diváckych ohlasov. Samotný opis filmu mi príde hrozne šablónovitý. Film naopak živý, prekvapivý. Dievča vytrhnuté zo svojho života v Londýne sa [...]

Afganistan / USA / Vlajka / Armáda / Vojak /

Taliban prevzal kontrolu nad oblasťou neďaleko Kábulu. Hovorí sa o rozsiahlej ofenzíve po odchode amerických vojsk

12.05.2021 12:55

Afganistan zažíva prudký nárast násilností, a to v situácii, keď USA sťahujú svoje zvyšné jednotky z krajiny.

Eliška s mamou Luciou.

Eliške v Banskej Bystrici pomohli najdrahším liekom na svete

12.05.2021 12:36

Dedičné genetické ochorenie Eliške diagnostikovali, keď nemala ani tri mesiace. V Banskej Bystrici jej podali liek Zolgensma, jeho cena dosahuje až dva milióny eur.

zemanová

Pre návrh Hlasu sa v koalícii črtá ďalší konflikt

12.05.2021 12:36

Konaním poslancov za hnutie Sme rodina sa chca SaS zaoberať na koaličnej rade.

Sebastian Kurz

Rakúskeho kancelára Kurza vyšetruje prokuratúra v súvislosti s kauzou Ibiza

12.05.2021 12:27

Podnet na jeho vyšetrovanie podali Sociálnodemokratická strana Rakúska a liberálna NEOS, podľa ktorých sa pri výpovedi dopustil nepravdivých tvrdení.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 157
Celková čítanosť: 325022x
Priemerná čítanosť článkov: 2070x

Autor blogu