Založ si blog

Pravda býva škandalózne nahá

Čitateľ Pravdy zrejme túži po škandáloch. Ináč sa nedá vysvetliť čítanosť článku o Matoviči v sume 17000, či čítanosť mojej recenzie, kde som údajne ublížila ďalšiemu slovenskému autorovi, niekde okolo 1500.

 

No po čase na tých číslach už akosi nezáleží. Záleží na pocitoch – aj recenzenta.

Kopa recenzentov sa zrejme zámerne vyhýba slovenským dielam. Veď máme na mraky prekladovej literatúry. A taký Mácha sa neurazí, ak neomdliem od Mája, ani Erben, ak si jeho Kytice rozpletieme kvietok po kvietku.

Akosi ma desí predstava, aby mi po každom jednom článku ubúdali priatelia aj priaznivci. A na záver ostane iba čo? Milovanie škandálov?

Videla som biografický film Judy.

Ak ste mladí a zdraví, možno vás táto starnúca hviezda schudnutá na kosť a kožu moc nezaujme.

No ako ju vidím —ako zúfalo potrebuje zarobiť, aby vôbec žila, ako jej je nemilý diskomfort, na aký nie je zvyknutá —ako nevládze a nechce sa jej…proste s tou troskou v určitom stave mysle sa dokáže človek nádherne stotožniť.

Začínala ako krásna a žhavá hviezda. Predstaviteľka Dorotky v krajine Oz priniesla na televízne obrazovky naivné dievčatko so psíkom. Na farme sa jej nevenuje nik, v krajine Oz je však hlavnou postavou.

Ľudia zbožňujú fikciu, neuvedomujú si, že samotná mladá herečka pre túto roľu ledva spí a ledva čo-to zje. Štíhlosť sa stala ideálom krásy, za aký si dievčatá a ženy ochotne nechávajú aj drasticky ničiť zdravie.

Starnúca hviezda je závislá na alkohole a liekoch. Vydáva sa z chvíľkového očarenia aj po piaty krát. Aby zažila iba ďalšiu zo sérií sklamaní.

Na pódiu žiari, na pódiu padá, je okrikovaná a obhadzovaná.

A my máme ďalší dôkaz o bezcitnosti filmového priemyslu, ktorý človeka vyšťaví a pochová.

Judy Garland so svojimi 47 rokmi žila vlastne bohatý a dlhý život v porovnaní s mnohými ďalšími hviezdami, ktorí umreli oveľa skôr. Dokonca sa vytvoril akýsi klub hviezd, čo zomreli mladé. Spomína sa vek 27, spomína sa Janis Joplin, či Kurt Cobain.

Vedeli ste, že Kurt znamená vlk? Či ako mu ubližovala tá mnohými vysnívaná sláva? Vraj sa chcel rozvádzať a na jeho smrti vraj má svoj kus viny aj jeho vdova.

V každom prípade, tých tragédií, ukrytých pod hávom lesku a slávy, je akosi primnoho. A obyčajného ľudského citu zúfalo málo.

Film Judy odporúčam – ľuďom, čo nechcú klamať, ani byť klamaní —-oslepovaní leskom a slávou tejto chorej doby.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Štefan Wimmer ma donútil zamyslieť sa

30.05.2023

Občas je mi až trápne, ako nepoznám najvýraznejšie postavy nášho spoločenského života. Tak to bolo s Máriou Kráľovičovou, ktorej meno mi prvý krát udrelo do očí až v deň jej smrti. Štefana Wimmera si začínam všímať ako 66-ročného boháča. Ako sa však k tej vile na hradnom kopci so 14-timi izbami dopracoval? [...]

Český bulvár je horší, než ten náš

24.05.2023

Keď sa na Slovensku povie bulvár, spomenieme si hlavne na dvojicu denníkov, ktoré ponúkajú celkom podobný obsah. Riešia sa požiare a vraždy, prípadne nejaké staronové vedenie SND. Proste veci, na ktorých záleží. A levy asi nie každodenne žerú svojho chovateľa. No ku podivu naše seniorky sú unesené českými týždenníkmi. Na kafíčko sem, rytmus života tam. Fičia na [...]

Zsuzsová odsúdená, Kočner už druhý raz oslobodený

21.05.2023

Verejná mienka nepotrebuje dôkazy. Akosi všetci čakali, že Kočner zhnije za mrežami. Oslobodzujúci rozsudok mnohých rozčaroval. Lebo najradšej by mali akési rozsudky na želanie, podľa vlastných pocitov. Mňa toto najviac zarážalo na Trnavskom súde. Pestovateľ tretí krát odsúdený a verejná mienka stále pri ňom. Akosi sa roztrhlo vrece s tými, čo maryšku ospevovali a [...]

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

Andrej Kiska

Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

04.06.2023 18:19

Bývalý prezident tak urobil spoločnou fotografiou s poslancami tejto strany.

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 348
Celková čítanosť: 800033x
Priemerná čítanosť článkov: 2299x

Autor blogu